בקשה במיזם "שומרים על הגחלת":

הוגשה בינואר 2015.

ייצור קדרה חסינת אש מחרס מקומי

מגיש הבקשה: מיכה חנונה - בני האדמה

 

 

קדרות חרס שימשו לפני אלפי שנים לבישול טרם המצאת סירי המתכת והשימוש בהן לא חדל עד לימינו. נוסף לבישול, הכלים שימשו לנשיאת מים ויין, לאחסון מזון  אוכל, ככלי קיבול לתאורה  ועוד..

השימוש בכלי חרס היה נפוץ בכל רחבי הארץ והעולם ועדויות חיות לכך נמצאות בכל תל חורבות ואתר עתיקות.

 

ב-7 השנים האחרונות נושא הקדרות הפרימיטיבית שבה את ליבי. הלהיב אותי הרעיון של הכנת כלי מהחומר הזמין ביותר –אדמה, ולא סתם כלי אלא כלי עמיד במים ובחום.  התחלתי להכין כלים מחרסיות שונות וחוויתי המון תסכולים וקשיים. כבר בניסיונות הכנת הכלים החומר סירב להתייצב באופן שציפיתי ממנו, הכלים נסדקו ביבוש והתפוצצו בשריפה, אך כל קושי כזה שלח אותי למסע חיפוש  ולמידה:  ניסיונות בסוגים שונים של חרסיות, דיוקים ברמת הכנת הכלי, דרכי יבוש ואופן השריפה המדוייק. כל מסע כזה הביא איתו סיפוק ואושר של גילוי מחדש את דרכי העבר, גילוי של ידע שהטיפות האחרונות שלו מתאדות.

 

עד שיום אחד פגשתי בקדריות אתיופיות. אצלן ראיתי את הידע הזה מפעם עדיין קשור בחוטים אחרונים לרצף העתיק שעבר מדור לדור.

שמחתי. 

הן אפילו הזמינו אותי לשתות קפה מה''ג'באנה''- קומקום מיוחד לבישול קפה. זה באמת שיגע אותי, תמיד רציתי תחליף לכלי בישול ממתכת. כלי מתכת היה בשבילי הדבר היחיד שחייב בשבילו מפעל ותעשיה, והנה מול עיני התשובה לשאלה, הן יודעות בדיוק איך לעשות את זה ואפילו משתמשות בזה ביום יום לקפה ולבישול תבשילים ואפילו לטיגון. מהר מאוד מצאתי את עצמי יושב איתן ויוצר קדירה ('דיסט' הן קראו לזה..).

 

אך עם השמחה באה גם אכזבה קטנה. באתיופיה הן היו יוצאות לאסוף את החומר להכנת הכלים אך ברגע שהם הגיעו לארץ, הכירו בפניהם את החומר הקנוי המיוצר ע"י מפעלים בחו"ל והן לא ניסו לאתר את החומר המקומי המתאים ואת השילובים הנחוצים כדי להתאימו ליצירת כלים.

 

וכאן עם השאלה הזו והקושי הזה מתחיל שלב נוסף במסע שלי – בטרם יקרע החוט האחרון, לנסות ולאסוף את הידע הנחוץ להכנת קדרה כזו ע"י שילוב של איסוף הידע מעולי אתיופיה שעוד זוכרים את מלאכת איסוף החומר והתאמתו לכלים חסיני אש, וע"י ניסוי של חרסיות מקומיות בשילוב חסמים שונים, ובכך להגיע לנוסחה הנכונה ליצירת כלים אלו.

 

הנושא מורכב מעבר למה שכתבתי כיוון שמעורבים כאן כמה פרמטרים-החרסית, החסמים המוספים, צורת הכלי ועוביו, וצורת השריפה. כל אחד מהם עשוי להשפיע על עמידות הכלי  בכלל ובאש גלויה בפרט.

 

 

איך?

 

כמו שכבר הזכרתי, שילוב של איסוף ידע מקדריות מבוגרות בנות העדה האתיופית וניסיונות בחרסיות שונות הם עיקר העבודה, כבר צברתי ידע ניכר בתחום הקדרות הפרימיטיבית ואני עוסק בתחום מעל 7 שנים ומעביר קורסים בנושא, כך שמלאכת הפקת החומר ומלאכת יצירת הכלים והשריפה כבר מוכרים לי, אך מה שנשאר הוא לנסות ולאתר את התרכובת הנכונה של כל הפרמטרים ליצירת כלי חסין אש, ולשם כך אשמח לעזרה..

 

 

לו"ז

 

השאיפה היא שעד נובמבר 2016 יעשו ניסויים במס' חרסיות בשילובים שונים ובשריפות שונות ע"פ הידע שיתווסף מהקדריות, בתקווה שימצא החומר המבוקש או לפחות המסקנות העולות מההתנסות הזו.

 

תקציב

 

לצורך הפרוייקט התקציב אליו הייתי שואף הוא 3000-5000 ₪ . מדובר בנושא רחב הדורש ניסויים רבים ושריפות מורכבות מה שדורש הרבה ימים של עבודה... וכן נסיעות לאיסוף חומרים שונים ומפגשים עם מורים ממקומות שונים.

 

תוצר

 

מאמר בליווי תמונות שיכלול את תהליך הבירור ושלבי ההתנסות , תיעוד המפגשים עם המורים  ובעיקר את מסקנות הפרוייקט. בנוסף הרצאה ותיאור התהליך ותוצאותיו-הכלים שהצליחו ואלו שלא. כולל קפה שיורתח בכלי החרס אם יהיו...

בנושא שכזה לא מובטחת ההצלחה הסופית כיוון שעדיין לא איתרתי מישהו שיודע לעשות את כל המלאכה מא' עד ת' ואני מסתמך על איסוף ידע ממקום מסויים והמרתו לידע מקומי... אך תהליך למידה עם מסקנות כאלו ואחרות מובטח.

 

ניתן לתרום לפרוקיט גם באשראי (לא כולל השתתפות בהגרלה שתתקיים בהתכנסות)

"שלום חברים
אני רוצה להודות שוב למי שתמך בפרוייקט ה 'קדרה פרימיטיבית לבישול על אש גלויה'. ולעדכן קצת על התהליך...
כרגע המיקוד שלי הוא על חומר מסויים שנמצא ליד ביתי, מתוך מחשבה שבכל מקום היו מכינים קדרות בישול מהחומר הקרוב אליהם, ואני מנסה לשחק קצת עם ההרכבים של החומר. כלומר, הוספה של חסמים שונים בכמויות שונות. דבר נוסף שאני מנסה לבדוק, זה את השפעת צורת הכלי ועובי הכלי, מתוך מחשבה שצורות עגולות יותר וסימטריות, עם עובי אחיד, יהיו עמידות יותר ללחצים הנובעים ממגע עם האש בזמן שיש נוזלים בפנים.
השריפה הקרובה שאעשה תהיה בעוד כחודש, ומהכלים שישרפו אתחיל לבדוק מי מהכלים עמיד לבישול על אש גלויה ומאיזה תרכובת הוא עשוי.
על הדרך קיבלתי כמה עצות מאנשים ששמעו מזקני המשפחה על הטיפול המקדים בכלי לפני השימוש הראשון ואשתדל לנסות את כולם.
עדכונים נוספים יגעו לאחר השריפה...
להתראות ביערות

מיכה מספר על התקדמות הפרוייקט 

מה מילים...

לאחר מס' נסיונות עם כלים וחומרים שנשברו/נסדקו, הצלחנו לבסוף ליצוק כמה כלים חסיני להבה. זהו השלב החשוב בפרוייקט השלב אותו יצאנו לחקור. אך אי אפשר לעצור ולדברים האלו אין ממש סוף... אז אני מתכוון להמשיך עד לכנס לנסות עוד חומרים ולהסיק עוד מסקנות. בינתיים שני הדברים החשובים ביותר היו -בחומר שהצליח לנו הוספו 50% חסמים. והכלי שומן בשמן רותח לפני ניסיון הבישול הראשון. (בהמלצת - קדרית מהעדה האתיופית).

מחכה לראותכם בכנס הבא ואינשאללה נשתה קפה מכלי חרס :)

להתראות ביערות מיכה ו'בני אדמה'

TO     TOP