גר בנהלל עם אשתי היקרה, מטפל בצמחי מרפא, מלקט, מגדל ורוקח צמחי מרפא. מעביר קורסים, סדנאות והרצאות בתחום. מרצה במגמת צמחי מרפא בקמפוס ברושים של אוניברסיטת תל אביב, חבר הועד המנהל של עיל"ם – העמותה הישראלית לצמחי מרפא. מחנך בשומרי הגן ומבלה המון בטבע עם מגדיר, משקפת וחברים. מגדל גינת ירק ומשק בית ע"פ עקרונות הפרמקלצ'ר.

עדו קרן

אוהב במיוחד אנשים, צמחים ואת מה שבניהם

אני מנחה טקסי סווט לודג' ומסעות חזון, צום והתבודדות בטבע בדרך המסורתית האינדיאנית.
מאמין ביכולת של בני האדם לחיות בהרמוניה עם עצמם ועם הטבע, ברפואה שמגיעה מחיבור ואיזון יסודות האדמה, מים, אש ואויר בתוכנו, וביכולת שלנו לברוא מציאות טובה יותר בעזרת התפילה וההתכוונות המשותפת שלנו.
עוסק באומנות אנדיאנית, ביצירת תופים מסורתיים, ייצור והקמה של אוהלי טיפי, עבודות עור ומיומנויות קדומות.

אלעד ויינשטיין

מנחה סווט לוג'ים ובונה טיפים

למדתי קרמיקה בבצלאל-אקדמיה לאמנות. קרמיקה היא אמנות שעוסקת באדמה, אבל כפי שהיא נלמדת היום, היא כבר רחוקה מהפשטות הראשונית של מלאכות מסורתיות: קונים את החומר ארוז בשקית מגיע ממפעל,   והשריפה נעשית לרוב בתנורי חשמל. בזמן לימודי נחשפתי לעולם הבנייה באדמה. תוך כדי הלימודים ואחריהם המשכתי בכיוון הזה מתוך רצון לחפש עשייה אומנותית שמחוברת לפשטות, לחיי חוץ, לטבע, לבישול עם אש. רציתי ללקט בעצמי את החומרים הנדרשים ליצירה, מהטבע ומשאריות שעבור אחרים הן זבל. אדמה, קש וגללי סוסים - ממרכיבים כל כך פשוטים וזמינים אפשר ליצור כל כך הרבה: פסל קטן, רהיט, טיח לקיר, ואפילו בית שלם לגור בו כבר קרוב ל-10 שנים אני מעבירה סדנאות וקורסים לבנייה ופיסול באדמה: בנייה של תנורי בישול ואפייה, טיח אדמה, רהיטי אדמה ועוד.

ריקי קרן-צבי

בונה באדמה

גר ביבנאל. אב לשלושה, מגדל עזים, תרנגולות וירקות ושואף לאוטרקיה. התחלתי לעבד עורות לפני כעשור - הרבה בגלל הקושי שלי לקבל את הבזבוז שבהשלכת מרביתם המוחלטת של עורות הבהמות שנשחטות לפח, וגם בגלל הרצון לייצר באמצעים טבעיים וזמינים אריג אטום למים, ולערער על ההכרח בפלסטיק. התחלתי פחות או יותר מאפס, עשיתי את רוב הטעויות האפשריות, ואת מה שעבד – אני שמח להעביר הלאה.

נמרוד איילי

שואף לאוטרקיה, מעבד עורות

הקים את ארגון 'בני אדמה'-בדרך הטבע, אוהב טבע מושבע, מאמין  שבעזרתו ניתן להתחבר לאדם ולבורא, ושכולנו חלקים של תמונה אחת שלימה. מעביר את הקורסים והסדנאות של בני אדמה ביחד עם מורים ומדריכים נוספים. סתת צור, קשת, מעבד עורות, גשש, לקט,מורה למיומנויות הקיום של הציידים לקטים ושל התקופה הפרהיסטורית ומעביר סדנאות בנושאים אלה. מעביר חוגי בני אדמה, אוהב ליצור בחומרים מהטבע.

נשוי לשקד ואבא לרגב בר ונווה. גר תקופה ממושכת עם משפחתו ביערות שפלת יהודה. מאמן יחידות מובחרות בצבא בתחום הטבע וההישרדות,מורה של קורס ההישרדות של ווינגייט,בעבר מורה לרכיבה טיפולית,רועה צאן,ילד,נער וכו'

מיכה חנונה

...מסטט צור, בונה קשתות וחצים, גשש, מקדר כדים, מעבד עורות

נשביתי בקסם הקליעה. את הסל הראשון קלעתי ביער, בקורס המדריכים של שומרי הגן בסוף 2003. גם את החבל הראשון שזרתי שם. מאז עברו שנים וסלים, הרבה נסיונות ולמידה עצמית, הרבה סדנאות, למדתי ממורים ומורות נפלאים ולימדתי. עולם הקליעה הוא אינסופי ומרגש, אני אוהבת לפתוח את השער לעולם הזה למי שלא מכירות, ואוהבת להעמיק עם מי שכבר קולעות, לגלות חומרי קליעה חדשים וטכניקות קסומות, להפוך קש לזהב...~ מעבירה קורסים וסדנאות קליעה בחומרים טבעיים ~ מדריכה בשומרי הגן מחנות שבטיים של מספר ימים למשפחות~ שותפה ביצירה והדרכה של סדנאות ומפגשים קרובים לאדמה לנשים ונערות- נשות בר

טל שמש

קולעת סלים, שוזרת חוטים, יוצרת בחומרים טבעיים והופכת קש לזהב

, 29, עוסק בקיימות, אקולוגיה, פרמקלצ'ר, חקלאות בת קיימא, פילוסופיה אינטגרלית, כלכלה אקולוגית, רקדן קונטקט, ועוד... הדס הוכברג,27, 26, עוסקת בפרמקלצ'ר, חקלאות בת קיימא, צמחי מרפא, מוסיקה, ועוד... הסתובבנו בחוות ומקומות שונים  בשנים האחרונות, חוקרים ומתפתחים בתחומים שמעניינים אותנו. מאוגוסט האחרון (2011) אנחנו גרים במשק של המשפחה של הדס במושב קדרון, מסבים אותו למשק פרמקלצ'ר ויער מאכל, ושוקדים על פיתוח וקידום פרוייקט חגורת יערות מאכל ים-תיכוניים. 

 

סער אוסטרייכר

שתלן, מייסד חגורת יערות המאכל הים-תיכונית

בבית המלאכה בקיבוץ צבעון, בונה בין השאר מעץ טבעי ומענפים: ריהוט, יורטים, מבני לוגים וקשתות מסורתיות: ארוכות ו-Recurve.

עופר שני

חרש עץ, בונה קשתות ויורטים

יליד שנת 1976, נשוי +1. הוכשרתי כמדריך בשומרי הגן ב 2004 יש בי חיבה גדולה למחסות גדולים, מיומנויות מוטוריקה עדינה, יצירת הרפתקה ויציאה אליה. אוהב לשוט באבובים ורפסודות בבניאס, דן, חצבני בעונת הקיץ. אוהב טיולים ולהגיע כל שנה למקומות שמעולם לא בקרתי שם (במיוחד בארץ) עם השנים צברתי ניסיון בפרויקטים בבתי ספר כגון: בנית מחסות עבודה באדמה ובבוץ. מדריך בטבעון אחר הצהריים ובבקרים (חינוך ביתי) וכן בקיבוץ גלעד אחר הצהריים. אין כמו לראות ילד שמגלה ג'ונגל באמצע היער ,חיית בר או אפילו מאורה של חייה .כולו מתמלא בחיוניות בחיות ובחוויית  גילוי העולם. אני מאחל לכל מפגש של מדריך וילד זימון להרפתקאות מעצבות חיים.

רזי רוזן יפה

קולע מקלעות, בונה מחסות, עושה חיים משוגעים

מספר סיפורים וחוקר פולקלור. מלמד את אומנות הסיפור לקבוצות וליחידים.בסדנאות שלי הדגש הוא על עיצוב "קול" אישי וסיפור סיפורי עם מיוחדים ממרחבי תרבות שונים.האתר שלי מס"ע, הוא האתר הגדול ביותר בעברית לסיפורי עם ולפולקלור.

ד"ר יואל פרץ

מספר סיפורים

At the age of 15 Lian chose to devote his future to learning practical life skills. He left home and moved into a yurt he built for himself. Dedicated to learn the old way of doing things, he studied for 2 years as an apprentice to the Japanese blacksmith Nabuia Yamaguchi, and for another 3 years, specialized in knife and tool making under the tuition of Rudy Zirlin – a Russian master knife maker. Since then he keeps evolving his practical tool designs, developing new techniques and designs. Feedback received from professionals as well as his own long personal experience as an outdoorsman and a wood smith, motivated Lian to create robust tools for carving and other heavy chores. Lian's choice of materials stems from his desire to utilise local resources: be it camel bones, gazelle horns, ancient olive wood and local steel he professionally recycles to any type of blade – from ordinary carbon carving knives, through Damascus steel or San-Mai speciality blades to horse shoeing tools, drew knives and speciality wood carving axes

ליאן ישראלי

נפח ואומן סכינים

Suri Provisor is the creator of Kedma Ancient Crafts. She is a talented artist who is inspired by the ancient landscape that she lives in. She was a student of archaeology before she discovered her love of weaving. Her handwoven fabrics and products are inspired and beautiful, handyed and made of natural cotton. She weaves tallitot and tallit bags, shawls, brit pillows and baby slings. The authenticity of her “kedma workshops” and “biblical street fairs” transport you to the past and make you feel like you’ve “been there”.

שורי פרוביזור

אורגת

טל קארו, עוסקת מזה 10 שנים במלאכות צמר וליבוד רטוב בפרט. חוקרת את העבודה עם צמר גולמי מכבשים מקומיות ואת רזי הצביעה הטבעית בצמחים.            אמנית יוצרת בתחום הליבוד הרטוב, בדגש על עבודה עם חומרים מקומיים וגולמיים.מלמדת ומנחת סדנאות לילדים ומבוגרים. כמו כן, עוסקת בשירה מסורתית ומטפלת במוסיקה.

טל קארו

מלבדת טווה ושוזרת צמר

מספרת סיפורים, אומנית במה. חוקרת ויוצרת בחומרים טבעיים. מנחה קבוצות ילדים, נוער ומבוגרים. מדריכה ותיקה ב'שומרי הגן'. מנחה סדנאות המשלבות ריפוי, המצאות בטבע, מלאכות קדומות ואומנויות במה ככלים להזכרות בטבע שלנו והזכרות בחיים קרובים לאדמה. יוזמת 'נשות בר'.

זהרה כהן

מספרת סיפור ישן- חדש עבור חיים קרובים לאדמה, מייסדת נשות בר

תומר פיין למד רפואה ופילוסופיה אינדיאנית במהלך ארבע שנות מסע במקסיקו וארצות הברית, בקרב שבט הוויצ'ול והלקוטה. בשנת 1993 נסע תומר למקסיקו בחיפוש אחר האינדיאנים, ופגש בצפון מקסיקו תלמיד של שמאן משבט הוויצ'ול, אשר ממנו קיבל הכוונה ראשונה בדרך האדומה. אחרי שנתיים של מסע לימוד הוזמן תומר לעזור בטקס מקודש לאומה האינדיאנית-ריקוד השמש ,אותו רוקדים האינדיאנים ללא אוכל ומים במשך ארבעה ימים. תומר נקרא לעזור לטפל בצ'יף הגדול שסבל מכאבים בכתף. מעגל של אינדיאנים הקיף אותם בזמן שטיפל בו והחל להתלחש בשפת הוויצ'ול. כשלפתע נפתח המעגל, ניגש אליו איש הרפואה של השבט, קאטוסה, נתן לו מקל מחודד מעוטר בנוצות נשר ואמר שעליו לבחור בין להיות מרפא למכשף. נבחרה דרך הרפואה ולימים הפך קאטוסה להיות המורה של תומר, והוא אשר הדריך אותו בדרך הרפואה.

מאז מעביר תומר את הידע למגזר הפרטי והעסקי בסדנאות, טקסים, הרצאות וטיפולים אישיים.

תומר פיין

שאמאן

נולדתי עם השם גונית, הטומן בחובו את גווני הצבע, ומילדות סוד הצבע והצביעה הטבעית מרתקים אותי.לאורך השנים אני חוקרת את סודות הצביעה הטבעית - קשובה לעולם הצומח העוטף אותנו, חווה את קסמו וכוחו של הטבע בשינויי העונות.

את ביתי הקמתי ביודפת השוכנת בלב הגליל. יודפת העתיקה היוותה מרכז אריגה גדול ביותר בא"י לפני כ-2000 שנה, ומשקולות הנולים הפזורות במקום מהוות תזכורת לחיים ששקקו במקום. האריגה שלי שואבת השראה מטכניקות עתיקות שרווחו בארצנו, ביניהן האריגה על נול המשקולות, על נול קרקע ואריגת קלפים, אותה אני חוקרת ומפתחת למקומות חדשים. ביודפת הקמתי מרכז פעיל לאריגה,טוויה ולצביעה טבעית, ואני מלמדת במרחב הקסום שלו וברחבי הגליל. במסגרת הפעילות יוצרות נשים יהודיות וערביות אי של שלום. בתחושתי החוט שנטווה בין נופי הגליל מחבר בין עבר להווה, קורא ליצירה אנושית משותפת, פרי הפסיפס התרבותי העשיר המרכיב את אזורינו.

גונית פורת

אורגת

מחנכת ילדים ונוער למעלה מעשור דרך ארגון שומרי הגן, בתי ספר, מסגרות אלטרנטיביות ובאופן פרטי. מנחה סדנאות וטקסים למבוגרים העוסקים בחיבור לעוצמה הפנימית דרך מפגש בלתי אמצעי עם עצמינו ועם הטבע וכן מסעות חניכה וטקסי בר/בת מצווה. מלמדת קורסים בתקשורת מקרבת ע"פ גישת nvc. מפיקה כשצריך ושותפה במיזמים שונים התומכים בשינוי התודעה ובהשראה מתרבויות שבטיות שרואות קשר בין חיינו האישיים לבין המתרחש בעולמינו. משלבת את חכמת האדמה מן התרבויות העתיקות עם המודעות למורכבות הרגשית של חיינו העכשוויים. אוהבת לשבת ליד מעיין מים חיים, לחויות את חיי השבט , לחלוק ידע, לפתוח את הלב ולעסוק במלאכות.
אוהבת במיוחד לחלום ולהגשים חלומות. מודה על הזכות לחיות את החיים על האדמה, על האפשרות לחלוק אהבה ועל הזכות לעשות את מה שאני עושה.

שירה בר

מחנכת, מנחה סדנאות וטקסים

אני עוסקת בשימור מלאכות קדומות ומסורתיות, שהולכות ונעלמות מן העולם.עיקר פעילותי מתמקדת בלימוד של מלאכות מבעלי מלאכה זקנים שאין יורשים למלאכתם, ובניסיון להעביר את הידע הלאה בסדנאות ובקורסים שאני מנחה.תחומי היצירה וההתמחות האישית שלי הם קליעה מחומרים מקומיים: סלים, כובעים, אהילים וכן הלאה, וכן עיבוד הצמר מהשלבים הראשונים- הנקיון והסירוק, הטוויה, צביעתו באופן טבעי בצמחים, אריגה ליבוד וסריגה.היצירה שלי היא בעיקר מודרנית, אף שהטכניקות עתיקות.את כל התחומים הללו אני גם מלמדת. מרבית הסדנאות והקורסים שלי הם בתחומים אלו, אבל לא רק.כאשר בעל\ת מלאכה מבוגר\ת מסוגל\ת ללמד אני מארגנת סדנאות איתו\ה בתחום ההתמחות שלו\ה. דרך לימוד המלאכות אנחנו רוכשים\ות  בדרך חדשה הבנה וכבוד  לטבע, לאדמה ולמה שבא ממנה, ולדורות שחיו על האדמה הזאת לפנינו.

יונית קריסטל

משמרת מלאכות מסורתיות, מתמחה במלאכות הסיב השונות - (קליעה, טוויה, צביעה טבעית, אריגה, ליבוד, וכ"ו)

מטפל ומלווה אנשים בתהליכי עומק בפסיכותרפיה גופנית ומיינדפולנס, מלמד מדיטצייה ודהרמה בודהיסטית בטבע, 

מעביר סדנאות ומעגלי גברים, מדריך ותיק ב"שומרי הגן", מנחה מסעות ריפוי וחיבור בטבע,

חוקר ומלמד אפשרות לחיים מלאים, מספקים וברי קיימא דרך חיבור של עולמות התרפיה, המדיטציה, האקולוגיה, החיבור לטבע וחיי קהילה.

אופיר שדמי

מנחה מסעות לחיבור עמוק לטבע

בקרוב יצא ספרי "ליקוט צמחים בארץ ישראל: מדריך מעשי". יש סיכוי טוב שעד התכנסויות אבני דרך ו-7 אבנים 2018, הוא כבר יהיה קיים גם בנוכחות פיזית בעולם.

משנת 2012 אני מלמד את "קורס מדריכי ליקוט" - הקורס המקיף ביותר בארץ לליקוט צמחי בר למאכל, שהכשיר חלק ניכר ממדריכי הליקוט הפעילים ביותר בתחום.

מדריך ליקוט ומיומנויות חיים של לקטים ציידים משנת 2000, למדתי בקורס המדריכים של שומרי הגן .
עוסק טיפול קוגניטיבי התנהגותי, שליטה במצבי תודעה, פיתוח ותיקון מיומנויות למידה, קשב וזיכרון. מטפל בצמחי מרפא. 
מה שמעניין אותי במיומנויות זו הלמידה עצמה. ללמוד וללמד גם את מה שנחשב ל"בלתי אפשרי" כמו למשל הדלקת אש בעיניים עצומות במקדח קשת או שליטה במצבי תודעה. 

שימי רף

מקים מכללת אלון - חינוך וסביבה דרך מיומנויות השרדות

יליד 1984, גר במכמורת עם זוגתי ושני ילדיי. בעל ניסיון רב בעבודה חינוכית עם ילדים, נוער, ונוער בסיכון ועוסק בחינוך הבלתי פורמלי זה למעלה מעשור. מדריך בשומרי הגן מ- 2007. גאה להיות חלק מהארגון החשוב הזה, שתואם את השקפת העולם שלי ואת מה שברצוני לקדם.
אני מודה מעומק הלב על הזכות שניתנה לי להיחשף לרזי האדמה, לעומק ולאמת שבטבע שהפכו עם השנים לדרך שלי ולבית בשבילי. אני מקדיש את העשייה שלי לקירוב אנשים אל האדמה ואל חיבור עדין ואינטימי עמה, ודרכה, לחיבור עדין וקשוב אל עצמנו ואל כל מארג החיים הגדול.
מתוך חיבור שכזה מתקיימים תנאים להבנת מהותנו ותפקידנו המשמעותי בעולם. אני חוקר, יוצר,לומד ומלמד בווריאציות שונות מיומנויות חיים עתיקות של תרבויות האדמה. בין היתר קדרות קדומה (מהכנת החמר ועד השרפה באש), עיבוד עורות בשיטות עתיקות שונות, ליבוד בצמר, סיתות צור, קליעה, הדלקת אש ועוד רבים...

אלון גורפיל

מקדר כדים, מנחה סווט לוג',

שי גטריידה, יליד 1960, מורה, מנחה מטפל במסגרת "במרחב פתוח". מפתח תכניות לעבודה התפתחותית-טיפולית בטבע המבוססות על התנסות, הבעה ומה שביניהן.

"במרחב פתוח" מציע תכניות מגוונות, פרטניות או קבוצתיות, המותאמות לתת מענה לצורך או להעצים ולשכלל יכולת. העבודה הפרטנית מכוונת לאפשר לכל אדם להכיר את טבעו הייחודי ולהתחבר אליו. העבודה הקבוצתית מכוונת להיטיב השתלבות היחיד בקבוצה וגמישות וסובלנות הקבוצה בקבלתה את היחיד. המרכז מקיים תכניות לילדים, מתבגרים, משפחות ולאנשי מקצוע:

-תהליכי רצף לחיזוק וטיפוח אזורי חולשה בגוף ובנפש.

-מסעות טיפוליים ומסעות לחיבור פנימי.

-שיעורי תנועה וסדנאות: טאי-צ'י, תנועה מקרבת, ריצה משוחררת, ריצה יחפה, Open space art.

-הוראה והנחיה בתחומי התמחות אלה לאנשי מקצוע, לארגונים ולחברות.

שי גטריידה

רץ יחף, נע ומטפל בדרך הטבע

יליד 1981, חי ביודפת. אוהב אנשים ציפורים וצמחים. מאז שאני זוכר את עצמי היופי, העוצמה והמסתוריות של הטבע ריתקו אותי.  התחלתי להדריך בחוגי סיירות של החברה להגנת הטבע בחברה בגיל 16, היום אני מדריך ותיק בשומרי הגן,  עובד במכון דש"א בתור בוטנאי, צפר ומרכז סקרי טבע ונוף. יוזם "אבני דרך - התכנסות מלאכות קדומות".

בוגר תכנית הלימודים של 8 Shields Institute בקליפורניה וכן של בית הספר living wild בוושינגטון,  ארה"ב .

אורי ערד

מקשיב לשפת הציפורים, מעבד עורות, אוהב לחיות עם האדמה

כשאני קולעת סל אני יוצרת קשר אינטימי עם החומר ממנו אני קולעת ולומדת להכירו - החל מאיפה הוא גדל ועד התגובות המשתנות שלו לתנאי הסביבה. כשאני מדליקה אש אני יוצרת מערכת יחסים עם סוגים שונים של עץ ולומדת להכיר את התכונות שלהם, ממש כמו שהייתי לומדת להכיר אנשים שאני עובדת איתם. תוך כדי התהליך אני גם לומדת להכיר את עצמי ואת האש עצמה. כשהגעתי ל Wilderness Awareness School בוושינגטון נחשפתי לרעיון של מערכת יחסים עם הסביבה והרחבתי את ההבנה שלי במיומנויות הדרכה, חניכה וקהילה. היום אני משתמשת ב hard skills כמו ליקוט, עיבוד עורות ועוד בשילוב עם משחקים, הקשבה לציפורים, הכרת תודה ומודעות לסביבה כדי לחזק ולהעמיק את הקשר של האדם עם הסביבה, עם קהילה ועם עצמו. מייסדת מכללת אלון. מפיקת  "אבני דרך". מומחית לחינוך ופיתוח יכולות למידה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגנים לפי ג'ון יאנג. למדה ולימדה בW.A.S (ביה"ס של ג'ון יאנג) במדינת וושינגטון. מורה לפלדנקרייז, רפלקסולוגית. עוסקת ביחסים בין אדם לסביבתו, לחברו ולעצמו, בבניית קהילה, בדינמיקה קבוצתית  ובמיצוי ופיתוח יכולות למידה אישיות.

טאווה (חמוטל) גורן-חיטין

חוקרת ומפתחת מיומנויות רכות כגון חניכה, הדרכה, סיפור סיפורים, יחסים וקהילה

מצמד מקימי שומרי הגן - יחד עם בן זוגי לשעבר, עופר ישראלי, הקמנו את שומרי הגן בשלהי שנת 2000. נולדנו לעולם בו קיימים ניתוק והתרחקות מהעולם הטבעי, ניתוק שהולך וגדל עם הפיתוח המדעי וההתייעלות התעשייתית, אלקטרונית ודיגיטלית. ניתוק שמחריף כשהתקשורת נעשית יותר ויותר וירטואלית ודרך מסכים. המניע להקמת שומרי הגן נבע אצלי מהצורך ליצור תנועה הנעה בכיוון של חיבור מתחדש ומעמיק עם הבריאה. כתריסר שנים הייתי כל כולי עסוקה בהקמה ועיצוב שומרי הגן, ביצירת קונספט התנהלות ייחודית  של תנועה חינוכית חדשה בישראל. עם גדילתו והתרחבותו המשמעותית של הארגון, בא גם הצורך לניהול מקצועי יותר וב- 2012 פיניתי את מקומי הניהולי. המעורבות שלי בארגון היום מינורית מבעבר, אך עדיין יושבת ב"מעגל ארגון", מלמדת מספר נושאים בקורס הכשרת המדריכים ומדריכה קבוצת ילדים ביער בית קשת שם אני גרה. עוסקת ומלמדת במסגרות שונות קליעת סלים מחומרים טבעיים אותם אני מלקטת. חברה בקבוצת ה"רשת הרב-תרבותית בגליל" העוסקת ביצירת מצב של שלום בין העמים. ולא פחות מכל אלו אמא של ליאן ואליאורה, סבתא של דוד ובת זוגו של גל קורן.

יעל פינקרפלד

קולעת סלים, מייסדת שומרי הגן

הרצון והצורך ליצור בפשטות ,יצירתיות ובאהבה מוצאים דרכם מהלב אל הידיים בדרכים רבות ובצורות שונות ומתחדשות במסע של השראה וקסם שלא נגמר... קליעת סלים הינה אומנות עתיקה שראשיתה מראשית תקופת האדם. במשך השנים פיתחו תרבויות שונות טכניקות מגוונות שהתאימו לחומרים שנימצאו בסביבתם ולצורכיהם היומיומיים. מלאכת הכפיים ואיסוף החומרים עברו מדור לדור – כך נשמר הידע.. שימור המלאכות הוא שימור הידע המעשי שלא יאבד מן העולם ויותר מכל – שימור של הוויה חברתית, רוחנית וכבוד לאדמה ולכל מה שבא ממנה. מחטי האורן הקנרי כמו צמחים נוספים הינם חומר טבעי הנמצא סביבי והוא מבחינתי – אוצר זמין ליצירה.

אושרה פרח

קליעה במחטי אורן, מלאכות יד ולב

יליד 1980, חוקר המטבח הארץ-ישראלי, לקט, בשלן ומספר סיפורים. בוגר החוג ללימודי א"י במכללת בית ברל ובית הספר להכשרת מדריכים של ארגון 'שומרי הגן'. למד הדרכת ליקוט אצל שימי רף. וסיפור סיפורים (storytelling) אצל שרון אביב. ליתיר נסיון רב בהדרכה, בפיתוח הדרכה ובהנחיית סדנאות תושייה וקיום בשטח.

יתיר שדה

לקט, בשלן ומספר סיפורים

מדריך טיולים שלוש עשרה השנים האחרונות. כיום עוסק בפיתוח תוכניות חינוכיות העוסקות בקשר בין החברה המקומית לטבע הישראלי ומנחה ללמידה חוץ כיתתית.

אסף בן דוד

גשש, חוקר טבע

יליד שנת  1962. נשוי + 2. בוגר מגמת משחק בחוג לתאטרון אוניברסיטת תל אביב
בוגר קורס המדריכים הראשון של שומרי הגן. תחומי ידע והתמחות: שנת צהריים, קונדליני יוגה,סיפור סיפורים, קליעת עלים וסלים.
כשילוב של הכשרתי הראשונה (תאטרון) והשנייה (שומרי הגן), הקמתי את "פשוט תאטרון יער" המציג הצגות ומופעי מוזיקה ביערות ברחבי הארץ.  מדריך קבוצת ילדים ביער האלונים בטבעון וכן מפגשים של 24 שעות לקבוצות נוער. היה אתה השינוי אותו אתה רוצה לראות בעולם (גאנדי)
אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך. שים לבך לכך שמחשבותיך יהיו במקום בו אתה רוצה להיות (פאראפראזה על דברי ר' נחמן מברסלב)

גד-אנדריי פור

מנהל אמנותי ומייסד, פשוט תיאטרון יער

בן 46, עורך-דין נמלט (מספר רישיון 20774), מדריך הישרדות מבית "שומרי הגן" (קורס 1) והיום מלמד באופן עצמאי, מאלף סוסים בדימוס, מורה ומדריך בנשמתו, מספר סיפורים מלידה ומחבר הספר "שבילים", מורה דרך בקרוב, אבא של מיכאלה.
מתמחה בסיפור סיפורים ובניית מחסות וגם בשניהם ביחד

אושיק אחינועם

מתמחה בבניית גגות קש ולספר סיפורים ואפילו את שני הדברים ביחד

עוסק בפתוח טכנולוגיה כזו, כאנרגיה מתחדש, בניה טבעית, עיבוד ושימור מזון ועוד. כשהמוטיב המרכזי הוא העצמה, לימוד והרחבה של היכולות שלי ושל הסובבים אותי. עוסק בתנועה, בלימוד של הגוף האנרגטי, בייעוץ בנושאי אנרגיה מתחדשת ובניה ירוקה, מלמד פרמקלצ'ר, מפתח מתקני הדרכה ומערכי לימוד בתחומי הסביבה.

דרור צחורי

חי בפשטות, ממזג אורך חיים טבעי עם טכנולוגיה נאותה

מאז שאני זוכרת את עצמי נמשכתי לטבע ולידע הקדום ועסקתי בלימוד ויצירה תוך דיאלוג מתמיד בניהם. למדתי את האדמה, ההר והמדבר , ועסקתי בחקלאות אורגנית וצמחי מרפא.   לפני 3 שנים הקמתי בעין כרם ,את "בחפץ כפיה", בית מלאכה ומקום מפגש ללימוד, יצירה ושימור המלאכות העתיקות. בבית הקסום הזה מתאחדות שלוש אהבותי - אהבה למלאכות היד המסורתיות, לטבע ולאדם, עם הרצון להעמיק את החיבור בניהם בחיי היום יום העכשווים. בית שבו מורות ויוצרות מכל רחבי הארץ יוכלו ללמד וללמוד ולהמשיך להעביר את הידע דרך הידיים . 

*קורסים שנתיים וסדנאות עונתיות במגוון מלאכות 

*מפגשים פרטיים במלאכה עתיקה

*חנות למוצרי גלם, סלים ומגוון עבודות יד

הדר קליידמן

מורה למלאכות וצמחי מרפא, מייסדת "בחפץ כפיה" בית מלאכות עתיקות

נולדתי במרץ 1980 אני מספר סיפורים, מוסיקאי ויוצר באדמה. ב10 השנים האחרונות הייתי מעורב בעשרות פרוייקטים אקולוגים שונים ברחבי הארץ. מבנית בתים בקיבוץ לוטן, ספסלים אקולוגים, מרפאה מבלות של קש בואדי נאם, פסל סביבתי שומר הנגב ועד ייצור לבנים של בוץ בעין יעקב.  

 אחרי הטיול הגדול במזרח (ובעוד כמה מקומות) עברתי לגור בקיבוץ לוטן למספר שנים שם למדתי את רזי הבניה באדמה והפרמאקאלצ'ר. בשנים האחרונות אני מדריך פעילויות לילדים ונוער במסגרת שומרי הגן – מיומנויות חיים בטבע. 

אבנר פיפרברג

מספר סיפורים, בונה באדמה, שוזר חבלים

מיכל רז-למבר

קולעת סלים ומחצלות

יעל בית-אב

משמרת מלאכות מדבר

נועם אורן

,הרבליסט, יוצר, שואף לאוטרקיה גר בחוות יתיר

ענת שפירא-אזנקוט

מסובבת מנדלות, קולעת

ישי בר-ניב

קולע סלים, מגלף בעץ