top of page

המורים בשבע אבנים

סתיו 2024

אור ברגהאוס
שפת הפרא חיבור עמוק ליער

מאז שאני ילד אהבתי לצאת החוצה, לעקוב אחר בעלי חיים, להתבונן בהם ובסימנים שהם משאירים. הרצון להעמיק את ההיכרות עם הטבע ובעלי החיים מלווה אותי מאז והגששות עבורי היא דרך חיים. רואה ב"שפת הפרא" תפיסת חיים שמזמינה אותנו להיות ערניים ומודעים לכל מה שקורה סביבנו בכל זמן ובכל מקום. חי באלמגור, נשוי לנטע ואב לעופר ודרור, מפרזל סוסים, מורה דרך ומנחה סדנאות שטח וגששות.

איתן רובינשטיין
שפת הציפורים

מוקיר תודה מעומק ליבי על מסע חיים מופלא שהנחה אותי עד לרגע הזה.
יליד 1975, מתגורר בטבעון עם אהוביי ליבי, טל, ושלושת ילדנו.
מאז ילדותי, שהיתי בטבע רבות ואהבתי אותו מאוד. חשבתי לתומי, שזהו הרובד העמוק ביותר האפשרי לחיבור עם הטבע.
ואז לגמרי במקרה, התווודתי לשפת הציפורים. מאותו הרגע, נפתח בפני שער לעולם קסום של פליאה, חיבור, סקרנות והקשבה. זכיתי לגלות מימד נסתר שלא ידעתי על קיומו. למזלי הטוב, השער נותר פתוח, ומתאפשר לי להיות חלק מצוות ההדרכה של שפת הציפורים. מקווה, שאוכל לעזור, לאלו שיבחרו בכך, לצעוד דרך השער הקסום של שפת הציפורים.

תודה ענקית למורים שלי, ותודה לטבע, שמזכיר לנו, תמיד, שהכל בסדר.

חיים חן
גילוף בעץ ירוק

מטפל ותיק ברפואה סינית ומורה לגילוף בעץ ירוק ומלאכת עץ, נהנה ושמח ללמד ולשתף בידע ובאהבה למלאכה המופלאה הזו. בסדנאות שלי באבני דרך תלמדו לגלף בעץ ירוק בטכניקה נכונה ובטוחה שתאפשר לכם להמשיך ולגלף כפות מעץ טבעי באופן עצמאי ובטוח. כמו כן אני מעביר סדנאות וקורסים בזכרון יעקב לאורך כל השנה.
גילוף הוא אתגר - מצד אחד זה לא מסובך וכל אחד יכול - מצד שני זו מלאכה עדינה ומאתגרת מספיק בשביל לרצות לגלף עוד ועוד.

יונית קריסטל
תיק מלולבים בקליעה אתיופית

עוסקת בשימור של מלאכות קדומות ומסורתיות, שהולכות ונעלמות מן העולם.
עיקר פעילותי מתמקדת בלימוד מבעלי ובעלות מלאכה - זקנים וזקנות שאין יורשים למלאכתם/ן, ובהעברת הידע הלאה בסדנאות, בסיורים לימודיים ובקורסים שאני מנחה. (אם אפשר – ביחד עם בעלי/ות המלאכה המקוריים/ות)
בשנת 2019 יצא לאור ספרי "קליעה מדור לדור – על מסורות הקליעה בארץ" – אשר עוסק בתיעוד ובהנחלת הידע המעשי הקשור בקליעה המקומית.
הפעילות שלי משלבת שימור של מורשת ותרבות תוך מתן כבוד לאלו שעדיין מחזיקים/ות בידע המסורתי. העיסוק במלאכות הללו מאפשר חוויה של פשטות וקירבה לעצמנו ולטבע, וכבוד מחודש לחכמת הדורות.

יעל בית-אב
אריגה מן המדבר

אמנית אריגה מורה לאריגה בנול קרקע
הנול הקדום בעולם, את מלאכת האריגה למדה מנשים בדואיות בנגב , אשר בילתה וחייתה במחיצתן וזכתה להחשף לעולמן העשיר ולחיבור העמוק שבין הטבע למלאכה
יעל משמרת ומחדשת את המלאכה העתיקה
כיום עובדת בשיתוף פעולה עם נשים בדואיות בהכנת החוטים , אריגה ושימור
עורכת מפגשים בין נשים ממגזרים שונים בנושא מלאכות ויוזמת קולקטיב "ג'זלה " לאריגה מסורתית.

יעל כהן
ליבוד בצמר כבשים טבעי

שמי יעל, ואני אומנית, בעלת 'יצורוטבע - ליבוד בצמר כבשים טבעי'.
מתגוררת במושב תעוז עם בן זוגי, שני בנינו וביתנו.
התוודעתי אל מלאכת הליבוד הקדומה והקסומה דרך החינוך האנתרופוסופי, ונשביתי בקסם הצמר הרך והמתמסר. אינסוף אפשרויות היצירה איתו, והאיכויות המרפאות שבעבודה איתו, הביאו אותי לקבוע את הליבוד כעיסוקי המרכזי. ליצור וללמד.

נטע ברגהאוס
שפת הפרא חיבור עמוק ליער

אוהבת טבע ובעלי חיים, מלאה בסקרנות, פליאה מהסובב אותנו ורצון להעמיק את החיבור עוד ועוד. שפת הפרא עבורי היא חוויות ההתרגשות שבמפגש עם כל יצור חי, קטן כגדול. זו ההזמנה וההזדמנות להבין את ההתרחשויות והסיפורים שמתרחשים סביבנו דרך העקבות וסימני השדה ולהגביר את תחושת "הבית" גם כשאנחנו בחוץ. אני מתאהבת במיומנות הזו כל יום מחדש. חולקת את האהבה הזו עם אור ועם ילדי, עופר ודרור. עוסקת כעשרים שנה בתחום החינוך, טיילות, קיימות, חינוך חוץ והנחיית סדנאות שטח וגששות.

ניר אברהם
ערכת עזרה ראשונה מצמחי מרפא

יליד 1973, חי בהרדוף עם קרן בת-יה ונבו. עוד מילדותי מצאתי מפלט במחוזות הטבע והצמחים. בהמשך התמסדתי בלימודי ביולוגיה ותואר שני בביוכימיה בבית הספר לרפואה בירושלים. דרכי פעילותי בחברה להגנת הטבע וקורס המדריכים של שומרי הגן הובילו אותי חזרה לעולם צמחי המרפא ללימודים בבית הספר לרפואת צמחים בצפון קליפורניה. עוסק בתחום רפואת הצמחים משנת 2006 כמורה מטפל חוקר ולומד. מוסמך מטעם האיגוד האמריקאי לרפואת צמחים, מבעלי "בית מרקחת טריפוליום" המתמחה בהכנות רוקחיות בצמחי מרפא.

ניר נודלר
קליעה בעבקנה - מליקוט לקליעה

נעים להכיר, אני ניר, בזוגיות עם עדי ואבא של שני בנים מתוקים, אשל ונטע.
במקצועי אני מורה דרך ומורה לקליעה בוגר קורס בני האדמה למלאכות קדומות.
קולע מנוסה למעלה מעשר שנים, במגוון חומרים וממשיך ללמוד ולהכיר כל שנה חומר קליעה חדש.
מעביר סיורי ליקוט למעלה מעשר שנים ומכיר בצורה מעמיקה את הצמחים, הפטריות ובעלי החיים שאיתם אנחנו חולקים את השפע שהטבע מעניק לנו.
מאוהב ברגעים הקטנים והיפים שקורים כשאנשים נפגשים יחד בטבע, יוצרים יחד או לומדים להכיר צמחים ובעלי חיים שנמצאים ממש ליד הבית שלנו.

כשהייתי ילד אהבתי לפצל עלים יבשים, להסתכל על כל הנימים הקטנים ולראות איך הם מתפצלים ומתחברים.
בזמן שמירה בצבא גיליתי איך לשזור חבלים. משם זה כבר היה סיפור אהבה.
בעשר שנים האחרונות מתנסה כל שנה בחומר חדש לקליעה וכל הזמן לומד דברים חדש.
מעביר קורסים וסדנאות באופן קבוע בתעוז.

נעמה תל-צור
סיפור סיפורים ביער

יוצרת במה חופשית, כותבת, שחקנית יוצרת ב"פשוט תיאטרון יער", מספרת סיפורים, שחקנית תיאטרון פלייבק. מנחה קורסים וסדנאות סיפור סיפורים. מנחת
סדנאות פלייבק. חוקרת את חיבור הלב המופלא בין בני אדם, סיפורים, קהל ובמה.

סהר חופי
צבע מהטבע

אמנית יוצרת רב תחומית ומחוברת למלאכות עמוק בליבי. במיוחד למלאכות הטקסטיל, רקמה אריגה טווית צמר וצביעה טיבעית
מלאכה בישבילי היא מסע של סיפורי חיים שמסופרים דרך ידיים יוצרות,
הקסם של המלאכות, לסובב את הפלך וליצור חוט דק ואחיד, ליצור בגד החל מהחומר הגולמי ,לצור צבע מצמחים , ולרקום עולם בצבעים וצורות, להכיר תרבויות עתיקות מלאות בחוכמה של דורות זו דרך חיים שמחברות אותי לריפוי עמוק ולמידה, לקצב חיים איטי יותר וחיבור לאמא אדמה.

עופר אבל
גששות - לראות את הבלתי נראה

גר במצפה הילה נשוי לאיריס אבא וסבא. מדריך טיולים בארץ ובחו"ל, אחרי 6 שנים בעבודה אינטנסיבית עם נוער בסיכון , בהעצמה דרך השטח ב"כפר הנוער נירים. וניסיון של כ 40 שנה בעבודה עם נוער בשטח.
סקרן כרוני... ובשבע שנים האחרונות למדתי בקורס מדריכי ליקוט אצל שימי רף, צמחי מרפא אצל עידו קרן. קורס שנתי בבני אדמה, קורס מנחי קבוצות בפעילויות חוץ באורנים, וקורס גששות אצל אסף בן דוד .
כעת מנהל ביחד עם איריס מרכז ללימוד מיומנויות קדומות והישרדות "סדנאות של פעם" במצפה הילה. נוסף לכך מדריך בקורס הגששות של מקום מפגש . עם תעודת גשש דרגה 3 של עמותת הגששות הבין לאומית ה"סייבר טרקר"

ענת אזנקוט
קסם הבננות - ליקוט וקליעה

הי. נעים להכיר ענת אזנקוט.
גרה בגליל העליון.
אוהבת רכות, עדינות וחיבורים מיטיבים. מאוהבת בשקט, בשלווה וביופי שבמלאכת הקליעה.
מודה על הזכות לחיות בחיבור אינטימי למתנותיה של אמא אדמה.
מתמחה בליקוט צמחים רכים לצורכי קליעה, מאכל ומרפא.
מלמדת באהבה את איכויות הריפוי שמלאכת הקליעה העדינה.
להתראות בקרוב. 
💜

ליצירת קשר: 0528948395

קרן פטר
שרפים עצים וקטורות

קוראים לי קרן . אני אמא לאנאר ובת זוג לארז. מתגעגעת תמידית לזמנים בהם הלכנו בשלום על האדמה. אוהבת להתפלש בבוץ ובגשם, לרקוד עם העלים הנופלים. מאוהבת בצמחים . בפלא שהופך אור ואוויר לקיים. האלכימאים שלנו.
מנסה ללמוד מהם בכל דרך אפשרית. מסעות, מפגשיי רוח, מורים טובים וכל מה שאפשר.
ביום יום יש לי קליניקה בעץ האלון שם נפגשות למצוא שוב אותנו ואת הדרך. אח"כ חוזרת הביתה ורוקחת במרקחייה לכל אחד את הרפואה שלו. את הצמחים שילוו אותה בדרך.
בשאר הזמן אני מלמדת קורסים שנתיים של ליקוט ורפואה. קסם שאין לתארו. ומנחה את דרך הקסם מפגשים חודשיים לחקירה והתפתחות דרך רוח הצמחים..

רון קהתי
עצמות! עיבוד, יצירה, אומנות

בעצם....אני בן 56, ארכאולוג שמתמחה בזיהוי עצמות בעלי-חיים עתיקות (ארכאוזואולוג) וזיהוי וניתוח כלים ופריטים העשויים מחומר הגלם עצם, קרניים, שיניים, צדפים, קליפות בצים עתיקים. העבודה שלי הובילה אותי לעסוק בהכנה של פריטים כאלו מעצם ואני מעביר סדנה שבה נלמד על עצמות כחומר גלם, התכונות שלו, הכלים שאיתם נכון לעבוד בעצמות, ואיכות חומר הגלם הרצויה. זה חומר שונה וייחודי שניתן להפיק ממנו הרבה דברים מעניינים. אני שמח לחלוק את הידע ולגרום לעוד אנשים לראות בעצמות חומר שימושי ומעניין.

רחל סטולר
מאדמה לקדרה

היצירה בקרמיקה היא אלכימיה, תהליך שבו הופכים בוץ ליצירה יקרת ערך וזה מרחיב את הלב.
תמיד אהבתי לעבוד עם הידיים, לחקור חומרים וליצור דברים יפים.
מעניינים אותי התהליכים הכימיים שקורים בחומר בחיבור של אדמה, מים ואש.
אני שמחה להעביר את הידע שלי הלאה ולהתרגש ביחד מהקסם שקורה.
בסטודיו שלי אני מפסלת יצירות אומנות ויוצרת כלים שימושיים ומעוצבים.
אני בוגרת בצלאל בעיצוב קרמי, בעלת תואר ראשון ושני במדעי הצמח ואמא לשני ילדים חמודים.

ריקי קרן-צבי
דרך האדמה - פיסול בבוץ

אני בוגרת בצלאל במחלקה לעיצוב קרמי משנת 2003.
בזמן הלימודים נחשפתי לעולם הבנייה באדמה. תוך כדי הלימודים ואחריהם המשכתי בכיוון הזה מתוך רצון לחפש עשייה אומנותית שמחוברת לפשטות, לחיי חוץ, לבישול עם אש. רציתי להתנסות בתהליכים הראשוניים של עבודה באדמה, ללקט בעצמי את החומרים הנדרשים ליצירה, מהטבע ומשאריות שעבור אחרים הן זבל.
כבר הרבה שנים אני מעבירה סדנאות וקורסים של בנייה, עיצוב ופיסול באדמה: בנייה של תנורי בישול ואפייה, טיח אדמה, רהיטי אדמה ועוד.
בשנים האחרונות אני עושה ומלמדת גם שריפות קרמיקה באש והכנת חימר מאדמה.

תמיא אביחיל
סלי קשתות קלטיים ומקומיים

לפני מספר שנים חברה הזמינה אותי לשיעור קליעה, כבר בסוף השיעור הרגשתי איך המלאכה, האוּמנות הזו מייצרת אצלי משהו אחר. הרבה שנים אני מתעסקת במלאכות שונות, אבל משהו בקליעה, ייצר אצלי סבלנות, שקט והתמסרות שמעולם לא חוויתי. אני מאד מתרגשת מהיכרות אינטימית כל כך עם חומר, קשה, שדורש אסרטיביות, גמישות וכח, אני ממשיכה להכיר אותו יותר לעומק, ליצור ממנו צורות וכלים, לחזור על המוכר וליצור חדש. אני מעבירה סדנאות שנתיות באזור עמק המעיינות ועפולה (בקרוב גם בחיפה!) למבוגרים וגימלאיות, מעבירה סדנאות חד פעמיות בכל הארץ וסדנאות ייחודיות לילדים בימי הולדת, פעילויות בית ספר, גינות קהילתיות ועוד. אני תלמידה (נלהבת!) של הרצל אוסטר כבר 3 שנים וכן תלמידה של מספר קולעים באירלנד ובצרפת. אין סוף למלאכת הקליעה, כך שכנראה אמשיך ללמוד בד בבד עם העברת הידע והאוּמנות הלאה.

מדריכי הילדים

עושה לי טוב להיות בטבע,
לשהות עם ילדים, ולגלות איתם את העולם.
היער והילדים הם מורים טובים. יחד יוצרים שבט קטן בו לכל אחד יש מקום. מספרים סיפורים, חווים את העולם בכל החושים, משחקים, מסתקרנים ולומדים את הגבולות שלנו ושל הסביבה.

אני מדריכה בשומרי הגן ועובדת בגן יער קסום בטבעון.

דנדי (דניאל) בכר

אני דנדי, בן 31 נשוי ומגדל במסירות שני ילדים רפאל 5.5 ונהר 4.
בעשר השנים האחרונות עבדתי בחינוך בכל מיני מרחבים. מועדוניות, טיול, בים ובחמש השנים האחרונות, מאז שסיימתי את הקורס של שומרי הגן אני מדריך חוגי אחה""צ ביער.
עבורי הסביבה הטבעית היא האידאלית ביותר להדרכת ילדים בכל הגילאים. המרחב הפתוח, החיבור לאדמה ולמתרחש מסביב מהווים את הסביבה הטובה ביותר בעיני להתחבר לעצמנו, לילדים ולעולם.
בשנים האחרונות ליוויתי את קבוצת הקטנטנים בהתכנסויות 0-2 והמרחב הזה מקסים ונעים.

הדר מזיג

בת 30, מדריכה בשומרי הגן, ובעלת תואר בחינוך ולדורף. בכל מסעותיי בארץ ובעולם בסוף מצאתי את עצמי תמיד באותו העניין- קרובה לאדמה, קרובה לילדים, קרובה לצמחים ולמלאכות. אוהבת לפגוש את כל מה שחי, ולראות למה הוא רוצה להפוך. וגם לאכול אוכל טעים.

יאיר צוק

מאז שאני זוכר את עצמי תמיד הייתי עמוק בעולם הדמיון, הטבע והיצירה. היום אני מודה על הזכות לעבוד עם ילדים קרוב לאדמה, סביב המדורה ובין הענפים של העצים. מנסה להזכיר להם ולי שיש בעולם קסם ופלא גדול ושמותר להאמין בניסים.
גר בטבעון, רקדן, מנגן על כלי נגינה שונים ויוצר במגוון גדול של חומרים ושיטות (אריגה, סריגה, קליעה, טוויה וקשירה, סיתות צור, עבודה בעץ, הכנת כלי נגינה ועוד ועוד).
מדריך ב'שומרי הגן' ולומד חינוך יער וחינוך וולדורף במכללת אורנים והרדוף

מורן ניצן

בוגרת מסלול לחינוך יער וולדורף במכללת אורנים ומדריכה בשומרי הגן. בעברי עסקתי בגינון טיפולי וצורפות והיום אני מגדלת צמחים, אנשים וחתולים.
מתגוררת בטבעון, מתנסה במלאכות שונות במגוון חומרים, בשנים האחרונות גיליתי את מלאכת הקליעה אשר סחפה אותי למסע של חקר וגילויים חדשים.
יותר מכל אוהבת לצאת לשיטוטים וליקוטים ואת הדברים היפים והפשוטים כמו לשבת על האדמה, ללכת יחפה ולהקשיב לצלילי היער המקיפים אותי.

עופרי שור

בן 30 ועדיין אוהב אדם ואדמה.
בעל תואר ראשון בחינוך וולדורף-יער. חי כיום ביבנאל, מחנך כיתה ב׳ בבית ספר יער במושבה.
אני מוצא המון השראה ותשוקה בלמידת היער, בלמידת עצמי דרך היער ובלימוד של אחרים בעזרת היער.
הדבר העיקרי אשר משך וממשיך למשוך אותי לחקור וללמוד את מלאכות ומיומנויות החיים הוא מציאת החיבור בין החומר לרוח וחיזוק השייכות שלי בעולם.

ציפי וינקלר

שמי ציפי, ילידת 87. גדלתי בערד ומגיל צעיר הטבע והחוץ היו לי לבית ונתנו לי עוגן לחיים. בגיל 18 נתקלתי בשומרי הגן והתאהבתי. מאז אני שם. מדריכה קבוצות ילדים ומודה על הזכות לשחק ולהיות בפשטות ביחד. מלבד העיסוק בהדרכה אני גם דולה ומטפלת בתרפיית אורגון.

תום רון

היי אני תום מורת דרך, מורת יער ומדריכה פעילויות ילדים שונות בזיקה לטבע, סיפורים מתרבוית רחוקות וחיבור אמיתי לעצמנו.
כיום אני סטודנטית לחינוך וגיאוגרפיה וחולמת על שילוב העולמות - המודרני והקדום.
אני בת 28, גדלתי בהרים הקסומים של ירושלים והיום נהנת מהקהילה שלי בפרדס חנה.
אוהבת לטייל בנופים המדהימים של ארצנו וללמוד כל הזמן.
מדברת בשפת הילדים ומחכה לפגוש את כולכם!

תמנע שריר

גרה בטבעון, מדריכה בשומרי הגן, עובדת בגן יער.
בעלת תואר בחינוך וולדורף. אני אוהבת לשהות ביער ולהקשיב לו. אוהבת לעשות מלאכות , לרקוד ולנוע, לשחק ולשיר יחד ולהרגיש בבית בטבע.

צוות ההפקה

אורי ערד

אורי ערד
צוות ההפקה

יליד 1981, חי ביודפת. מייסד "שפת הציפורים" ו"אבני דרך-התכנסויות מלאכות קדומות". אוהב אנשים ציפורים וצמחים. מאז שאני זוכר את עצמי היופי, העוצמה והמסתוריות של הטבע ריתקו אותי. התחלתי להדריך בחוגי סיירות של החברה להגנת הטבע בחברה בגיל 16 משם עברתי במספר תחנות משמעותיות בחיים בינהן "שומרי הגן", מרכז הצפרות הישראלי, 8 Shields Institute בקליפורניה, בית הספר living wild בוושינגטון, ארה"ב.
"מרגיש זכות גדולה להיות חלק מקבוצת א.נשים שמביאים/ות לישראל את הידע העתיק הזה שנמצא בבסיס של כל יצור חי."

טאווה (חמוטל) גורן-חיטין

טאווה (חמוטל) גורן-חיטין
צוות ההפקה

כשאני קולעת סל אני יוצרת קשר אינטימי עם החומר ממנו אני קולעת ולומדת להכירו - החל מאיפה הוא גדל ועד התגובות המשתנות שלו לתנאי הסביבה. כשאני מדליקה אש אני יוצרת מערכת יחסים עם סוגים שונים של עץ ולומדת להכיר את התכונות שלהם, ממש כמו שהייתי לומדת להכיר אנשים שאני עובדת איתם. תוך כדי התהליך אני גם לומדת להכיר את עצמי ואת האש עצמה. כשהגעתי ל Wilderness Awareness School בוושינגטון נחשפתי לרעיון של מערכת יחסים עם הסביבה והרחבתי את ההבנה שלי במיומנויות הדרכה, חניכה וקהילה. היום אני משתמשת ב hard skills כמו ליקוט, עיבוד עורות ועוד בשילוב עם משחקים, הקשבה לציפורים, הכרת תודה ומודעות לסביבה כדי לחזק ולהעמיק את הקשר של האדם עם הסביבה, עם קהילה ועם עצמו. מייסדת מכללת אלון. מפיקת "אבני דרך". מומחית לחינוך ופיתוח יכולות למידה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגנים לפי ג'ון יאנג. למדה ולימדה בW.A.S (ביה"ס של ג'ון יאנג) במדינת וושינגטון. מורה לפלדנקרייז, רפלקסולוגית. עוסקת ביחסים בין אדם לסביבתו, לחברו ולעצמו, בבניית קהילה, בדינמיקה קבוצתית ובמיצוי ופיתוח יכולות למידה אישיות.

שירה בר

שירה בר
צוות ההפקה

הולכת בדרכים העתיקות. בדרכי האדמה והלב.
מחנכת ילדים ונוער כ-20 שנה דרך ארגון שומרי הגן, מסגרות אלטרנטיביות ובאופן פרטי.
מנחה סדנאות למבוגרים וטקסי חיבור לעוצמה פנימית דרך מפגש עם היסודות והטבע.
מחנכת לשבטיות.
מלמדת קורסים בחינוך ותקשורת מקרבת {NVC}
שותפה בהתכנסויות אבני דרך
אוהבת לשבת ליד מעיין מים חיים, לחיות את חיי השבט,
לחלוק ידע, לפתוח את הלב ולעסוק במלאכות.
אוהבת במיוחד לחלום ולהגשים חלומות.
מנחה את ׳המסע הביתה – טיולים אנטימיים להורים וילדים בטבע

אורי בר יוסף

אורי בר יוסף
צ'יף מחנה

עולם המלאכות הקדומות והמיומנויות איפשר לי להכיר את הסביבה שלי בעומקים שלא הכרתי קודם לכן. כילד שגדל בחוגי סיירות ובילה ימים על שבועות בשטח לא האמנתי שהעולם הזה ישנה אותי עד כדי כך. כל מלאכה בחומר טבעי, כל מיומנות מפתחת אצלנו אינטימיות עם הסביבה הקרובה שלנו – העשב הזה כבר איננו סתם עשב אלא חבר טוב שאפשר לאכול או לקלוע ממנו. הציפור הזו כבר לא סתם ציפור על ענף אלא המודיעה הראשית על חתול חדש בשכונה. בזכות הציפורים אני מרגיש שייך יותר לשכונה שלי ולסביבה שלי.
נדמה היה שעד היכרות זו התהלכתי בעולם כעיוור וחירש…. הזכות הגדולה לזרוע זרעי אהבה, לפקוח את אוזני חבריי ותלמידיי אל הסביבה הפכה לעיסוקי הראשי. אני מאמין שהקשבה לציפורים ולסביבה הטבעית שסביבנו מפתחת בנו אמפתיה עמוקה לא רק לסביבה הטבעית אלא גם לאנושית. היא הופכת אותנו לאנשים יותר טובים.
אוהב מאוד - עזים, לנגר, לגלף, לרתך, למסגר, לבנות, להיכשל, ללמוד, לגדל ירקות, לאכול ולצחוק. וגם לגדל 3 גוזלים חמודים. כיום מעביר חוגי טבע ומלאכות בכמון ומורה יער בבית ספר "בית המעיין" בחוקוק.

איילת באשר

איילת באשר
הפקת מחנה הילדים

אמא לרפאל ונהר ובת זוג של דנדי. גרים יחד בעמיקם. אני עוסקת בחינוך יער משנת 2012 ובעלת תואר בחינוך. אני מאמינה ביכולת של היער ושל מלאכות לרפא ולהצמיח את הגוף ואת הנפש של ילדים ומבוגרים. שמחה על הזכות לפגוש בני ובנות אדם במרחבים טבעיים, לפתוח את הלב ולגדול יחד. אני אוהבת לשיר, לרקוד, לצחוק, לתופף ולבהות בצמרות העצים ובשמים.

בת חן נחום

בת חן נחום

אני אוהבת את החיים מאוד.
ננגעת מקדושתם הנוכחת בכל- בעצים, במרחבי מדבר, בחיות הבר, בלב שבור, בצחוק ילדים, במפגש עיניים, בשירת מעגל. משתוקקת לאפשר את חווית החיבור הישיר עם אנרגיית החיים הממלאת והמחייה,
המבקשת לגעת בנו וגם לנבוע מתוך כל אחד ואחת מאתנו בדרך ייחודית ופלאית. מתרגשת ליצור ולאפשר מרחבים המטפחים קשר חי קרוב אוהב מלא וחופשי יותר עם עצמנו, אחד עם השני ועם מעגל החיים הגדול. אני זוכרת ממעמקים ומזכירה את חכמת ושפת הלב העתיקה, המאחדת את אנושיותנו עם נשמתנו ועם נשמת הבריאה. ילדים, הטבע הפראי והסבתות הקדומות מהווים לי מצפנים רבי עוצמה והשראה בדרכי. ליבי מיטיב להרגיש לראות ולהקשיב עמוקות באופן מרפא, ואני זוכה להיות לעזר באמת למבקשים את עזרתי.
מרפאה, מנחה, מלווה, חונכת
ילדים, מבוגרים, הורים, מחנכי ומחנכות יער, גננות יער וגננים, ביחידים, בקבוצה, במעגלים, בהדדיות ושותפות עם כוחות הבריאה ולחישות הרוח המעודנות מבחוץ ומבפנים. חיה בהררית עם בן זוגי טל וילדתנו אליה.

סמדר ספיר

סמדר ספיר
עוזרת הפקה

צועדת בסקרנות ובפליאה בשבילי החיים .
השבילים האלה מובילים אותי למסע ארוך בין בעלי מלאכה בארץ ובעולם , בו אני מוצאת את הבית , את החיבור , את התשוקה ליצור ולפעול בעולם , ואת המתנות האדירות שיש למלאכות להעניק לנו, יחד עם מסורות שבטיות שהגעגוע והכיסופים אליהן פועמים בכל רגע.

המלאכות הן שער גדול עבורי וכלי מרכזי בעבודה שלי עם ילדים ומבוגרים לחיבור לטבע , ולעצמנו.
מלמדת, יוצרת ומשחקת במגוון רחב של חומרי גלם טבעיים כשהצמר הוא המרכזי שבהם , ולומדת עוד ועוד .

bottom of page