אורי ערד
צוות ההפקה

יליד 1981, חי ביודפת. אוהב אנשים ציפורים וצמחים. מאז שאני זוכר את עצמי היופי, העוצמה והמסתוריות של הטבע ריתקו אותי. התחלתי להדריך בחוגי סיירות של החברה להגנת הטבע בחברה בגיל 16, היום אני מדריך ותיק בשומרי הגן, עובד במכון דש"א בתור בוטנאי, צפר ומרכז סקרי טבע ונוף. יוזם "אבני דרך - התכנסות מלאכות קדומות". בוגר תכנית הלימודים של 8 Shields Institute בקליפורניה וכן של בית הספר living wild בוושינגטון, ארה"ב.

איילת באשר
קבוצת השועלים - גילאי 11-13

איילת באשר, בת 33, גרה יחד עם בן זוגי ושני בניי במושב עמיקם. מדריכה ילדים ונוער קרוב לעשר שנים בארגון שומרי הגן. מלווה נערות בתקופת גיל המצווה. עושה תואר בחינוך במכללת תל חי. אני אוהבת ליצור, לשחק, להדליק אש ולהיות יחד בטבע. שמחה תמיד על האפשרות להכיר חברים חדשים ואנשים מעוררי השראה.

אלון מרד
סנדלים מוקסינים נעליים

יליד 1968 , רצען בלימוד עצמי ,מייצר מוצרי עור כבר מעל 40 שנה, בעל המותג :"אלונעור" oakleather"" הממוקם ברחוב האבות 3 בעיר העתיקה של באר שבע .מתמחה בעיקר בעבודה עם עורות עבים .עוסק בפיתוח ,עיצוב וייצור מוצרי עור כגון : ציוד רכיבה על סוסים וגמלים , נרתיקי אקדח , חגורות לנשים וגברים , תיקים מקצועיים ואופנתיים, בעל ניסיון רחב בייצור בעבודת יד וייצור תעשייתי .מעביר סדנאות טכניקה ומוצר לקבוצות ופרטני.מאמין במשפט: "leather for life" . יש הקוראים לאלון – " מגשים החלומות בעור" אז מוזמנים להתחיל לחלום , נפגש באירוע.

בועז שילה
קליעת סלים מעבקנה

אומנות הקליעה היא עולם גדול ומגוון המביא טכניקות מכל העולם, לכל טכניקה סיפור יחודי משלה על מקום מוצאה, מסע ההתפתחות שלה והשימושים לה נועדה. זו אהבה גדולה שלי לגלות טכניקות שכאלה מרחבי העולם, למצוא חומרים זמינים במקומותינו ליישום הטכניקות ויצירת יופי שימושי שובה לב. הצטרפו אלי למסע היכרות עם הצמח הנפלא הזה והאפשרויות הרבות הגלומות בו.

הדר מזיג
קבוצת הדרבנים- גילאי 7-10

בת 30, מדריכה בשומרי הגן, ובעלת תואר בחינוך ולדורף. בכל מסעותיי בארץ ובעולם בסוף מצאתי את עצמי תמיד באותו העניין- קרובה לאדמה, קרובה לילדים, קרובה לצמחים ולמלאכות. אוהבת לפגוש את כל מה שחי, ולראות למה הוא רוצה להפוך. וגם לאכול אוכל טעים.

חיים חן
קורס העמקה לגילוף בעץ ירוק

יליד 1978, נשוי לדניאל ואב לנגה, נעם, מתן והילה. אני מטפל ותיק ברפואה סינית ומורה לגילוף בעץ ירוק. באהבתי לעץ אני מתמקד במלאכת עץ קדומה וגילוף בכלים ידניים מסורתיים של כלי מטבח שונים מעץ ירוק: כפות בישול והגשה, קערות עץ, קופסאות עץ ועוד. אני נהנה ושמח ללמד ולשתף בידע ובמלאכה קדומה זו. גילוף כף בישול הוא אתגר - מצד אחד זה לא מסובך וכל אחד יכול - מצד שני מלאכת הגילוף מאתגרת מספיק בשביל לרצות לגלף עוד ועוד. לבשל בכף בישול שגילפנו בעצמנו היא חוויה מרחיבת לב :) בסדנאות גילוף שלי אני מלמד לגלף בכלים מסורתיים (גרזן וסכיני גילוף) ובטכניקה נכונה ובטוחה שתאפשר לכם להמשיך ולגלף כפות מעץ טבעי באופן עצמאי ובזמנכם החופשי.

טאווה (חמוטל) גורן-חיטין
צוות ההפקה

כשאני קולעת סל אני יוצרת קשר אינטימי עם החומר ממנו אני קולעת ולומדת להכירו - החל מאיפה הוא גדל ועד התגובות המשתנות שלו לתנאי הסביבה. כשאני מדליקה אש אני יוצרת מערכת יחסים עם סוגים שונים של עץ ולומדת להכיר את התכונות שלהם, ממש כמו שהייתי לומדת להכיר אנשים שאני עובדת איתם. תוך כדי התהליך אני גם לומדת להכיר את עצמי ואת האש עצמה. כשהגעתי ל Wilderness Awareness School בוושינגטון נחשפתי לרעיון של מערכת יחסים עם הסביבה והרחבתי את ההבנה שלי במיומנויות הדרכה, חניכה וקהילה. היום אני משתמשת ב hard skills כמו ליקוט, עיבוד עורות ועוד בשילוב עם משחקים, הקשבה לציפורים, הכרת תודה ומודעות לסביבה כדי לחזק ולהעמיק את הקשר של האדם עם הסביבה, עם קהילה ועם עצמו. מייסדת מכללת אלון. מפיקת "אבני דרך". מומחית לחינוך ופיתוח יכולות למידה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגנים לפי ג'ון יאנג. למדה ולימדה בW.A.S (ביה"ס של ג'ון יאנג) במדינת וושינגטון. מורה לפלדנקרייז, רפלקסולוגית. עוסקת ביחסים בין אדם לסביבתו, לחברו ולעצמו, בבניית קהילה, בדינמיקה קבוצתית ובמיצוי ופיתוח יכולות למידה אישיות.

יאיר צוק
קבוצת הדרבנים- גילאי 7-10

מאז שאני זוכר את עצמי תמיד הייתי עמוק בעולם הדמיון, הטבע והיצירה. היום אני מודה על הזכות לעבוד עם ילדים קרוב לאדמה, סביב המדורה ובין הענפים של העצים. מנסה להזכיר להם ולי שיש בעולם קסם ופלא גדול ושמותר להאמין בניסים.
גר בטבעון, רקדן, מנגן על כלי נגינה שונים ויוצר במגוון גדול של חומרים ושיטות (אריגה, סריגה, קליעה, טוויה וקשירה, סיתות צור, עבודה בעץ, הכנת כלי נגינה ועוד ועוד).
מדריך ב'שומרי הגן' ולומד חינוך יער וחינוך וולדורף במכללת אורנים ובהרדוף.

יובל שינברג
תכנון ובניית תנורים מאדמה

בן 50 גר בשחרות בערבה. כשאני עושה אהבה עם החומר והרוח אני מתחבר לילד שאני ולעולם שסביבי. תמיד אהבתי לשחק, להמציא, ולבדוק את הגבולות של הצורה והחומר. היום אני מדביק באהבה הזו את כל מי שבעניין.
איש חינוך, מעצב ויוצר רב תחומי, מדריך בשומרי הגן, מורה, בונה ויוצר באדמה, וכמעט בכל חומר. מתכנן ומקיים פרמקלצר. אוהב מדבר ואדם. אבא ואיש משפחה.

יעל בית-אב
אריגה ומלאכות נשים מן המדבר

משמרת וחוקרת מלאכות מסורתיות של התרבות הבדואית.

מורה לאריגה, מתמחה בנול קרקע ובתהליך עיבוד הצמר, גזיזה, טוויה, צביעה.

יוזמת ומנחה פרויקטים למלאכות מסורתיות ותיירות לנשים

מלמדת קורסי אריגה המשותפים ליהודיות ובדואיות

בדגש על עבודה קהילתית באמצעות מלאכות מסורתיות.

מנחה סדנאות "בחזרה למדבר", המאפשרות לאנשים לחיות במחיצת משפחה בדואית

ולחוות את אורח החיים המסורתי: מרעית צאן עד לימוד הכנת גבינות,

מהגז, הטוויה ועד האריגה,

מהקציר והגורן עד תהליך אפיית הלחם,

ליקוט, בישול מסורתי ועוד...

יעל חייתה במחיצת הבדואים שם למדה את אורחות חייהם, אספה פולקלור מזקני השבטים,

חקרה את דרכם הייחודית ואת שפת המדבר... מורת דרך ומובילת מסעות גמלים.

כיום מתגוררת בכיף בישוב שחרות שבנגב עם בן זוגה וילד, מגדלת גמלים, חמורים, עיזים, תרנגולות וגינת ירק

מילכה אטון-לוריא
מהכבשה לבגד - עיבוד וליבוד צמר מסורתי.

חולמת וחיה צבעים - כרגע דרך חקירת הצביעה הטבעית מחומרים מקומיים, מלבדת, מתוך חיבור עמוק לצמר ולטרפיה שהוא מביא, ועדיין מתרגשת מהאפשרות להציל חומר יקר כ"כ מלהיזרק. אני מעבירה חוגים וסדנאות בתחום בשנים האחרונות, אימא ליהלי ובארי, חיה בקיבוץ צבעון. מורה במרכז למלאכות היער.

מירי סגן כהן
קליעת סלי ליקוט מסנסינים

נעים להכיר, אני מירי סגן-כהן. מאז ילדותי עסקתי בעבודות יד שונות ובשנים האחרונות אני עוסקת במלאכת הקליעה. מורתי הראשונה, רחלי בומזון, נטעה בי את הסקרנות וההתלהבות מקליעה בחומרים שונים, ומאז אני מעמיקה, חוקרת, לומדת מקולעות וקולעים אחרים ומעבירה בעצמי את הידע הלאה. כחלק מהמלאכה, אני נהנית ללקט את חומרי הקליעה בעצמי. אני מזמינה אתכן ואתכם להכנס לקצב הקליעה, להתחבר לאיכויות המפתיעות של הצמחים ובעיקר – להנות.

מישה פינק
מלאכות עץ לאנשי חינוך

בחמש השנים האחרונות הקמתי את פרויקט חינוך היער בבית הספר 'מיתרים' בטבעון.
לפני כן הדרכתי במשך שנים, ילדים בכל הגילאים, במסגרת ארגון שומרי הגן.
יש לי ידע וניסיון רב בעולם המלאכות, בעברי עסקתי בהכנת תכשיטים מחומרים טבעיים, גילוף קשתות מסורתיות, בניית יורטים מונגוליים ועבודות עץ מגוונות נוספות.
כיום מחנך ילדים כמורה ליער בבית הספר 'מיתרים' בטבעון ומנהל את חנות 'צעדים בשטח'.

נטע ביברמן
קבוצת הזאבים 14-18

ילידת 1998, גרה בירושלים.
מאז ילדותי בוער בי רצון ללמוד ולהעמיק.
מגיל 9 התחנכתי בשומרי הגן. גדלתי לתוך טיולים והדרכה בחוגי סיור, ובשנים האחרונות לומדת ומדריכה בשפת הציפורים. צמחים וחיות רבים נהפכו למוריי, מבוגרים וילדים רבים נהפכו לאחיי ושותפיי. אומנות, יצירה, תנועה והקשבה הן מהמיומנויות האהובות עלי.

ניר אברהם
ממלכת צמחי המרפא

יליד 1973, חי בהרדוף עם קרן בת-יה ונבו עוד מילדותי מצאתי מפלט במחוזות הטבע והצמחים. בהמשך התמסדתי בלימודי ביולוגיה ותואר שני בביוכימיה בבית הספר לרפואה בירושלים. דרכי פעילותי בחברה להגנת הטבע וקורס המדריכים של שומרי הגן הובילו אותי חזרה לעולם צמחי המרפא ללימודים בבית הספר לרפואת צמחים בצפון קליפורניה. עוסק בתחום רפואת הצמחים משנת 2006 כמורה מטפל חוקר ולומד. מוסמך מטעם האיגוד האמריקאי לרפואת צמחים וכן חבר באיגוד ההרבליסטים הישראלי. בשלהי 2016 פתחנו יחד: נועם אורן, גידי גור ואנוכי, את בית מרקחת "טריפוליום" המתמחה בהכנות רוקחיות בצמחי מרפא בו אני אמון על מחלקת מו"פ ויעוץ מקצועי למטפליםי

נעם ראוזניץ
חרש העץ המסורתי

מורה ויוצר במלאכת עץ מסורתית, חי בשותפות קהילתית, ובניסיון לקדם חיים אנושיים בריאים ומאוזנים יותר.

לעולם המלאכות הקדומות הגעתי דרך החיבור האורגני בין שני תחומי עניין עיקריים שלי - אמנות והתפראות (מלשון פרא).
יש בי דחף עז לפגוש את הטבע שבחוץ ושבפנים בצורה הכי ישירה שיש, ואחת הדרכים שגיליתי שפותחות שער היא היצירה בחומרים טבעיים.
באופן טבעי ואינטואיטיבי נמשכתי אל היער, ושם העצים תפסו אותי.
מאז עברו 6 שנים ועם הזמן שמעתי את הקריאה להפיץ את הידע החשוב שצברתי, וכאמור, כיום אני מלמד ויוצר במשרה מלאה בסטודיו ״בעצם״ למלאכת עץ מסורתית בגבעת עדה.

נעמה תל-צור
סיפור סיפורי הלב

חולמת בהקיץ, מספרת סיפורים ויוצרת תיאטרון. שחקנית בתיאטרון פלייבק.
יוצרת ושותפה ב""פשוט תיאטרון יער"" מאז הקמתו, מנחת סדנאות ומורה בקורס סיפור סיפורים ביער.
כיום ממוקדת ביצירת מרחב בטוח על הבמה לעצמי ולאחרים. מאמינה בבמה כמרחב מרפא את המופיעים/ות והקהל כאחד.

סהר חופי
רקמת שבט השיפיבו

אמנית יוצרת ומחוברת למלאכות עמוק בליבי. במיוחד למלאכות הטקסטיל, רקמת עמים ומסעות -סיפורי חיים שמסופרים דרך ידיים רוקמות, טוויה ואריגה. לסובב את הפלך וליצור חוט דק ואחיד, ליצור בגד החל מהצמר הגולמי תמיד היו בשבילי אחד מפלאי עולם הגדולים ביותר. צעדתי ואני עדין צועדת בדרך המלאכות שמחברות אותי לריפוי עמוק, לקצב חיים איטי ולחיבור לאמא אדמה.

עופר אבל
גששות - לראות את הבלתי נראה

גר במצפה הילה נשוי אבא וסבא , מדריך מיומנויות קדומות ב"סדנאות של פעם" במצפה הילה... בוגר קורס הדרכת ליקוט של שימי רף, בוגר קורס שנתי ב"בני אדמה" עם מיכה חנונה, בוגר קורס גששות ב"מקום מפגש" של אסף בן דוד . דרגה 3 בעמותת הגששות הבין לאומית ה"סייבר טרקר ". וכיום חלק מצוות הדרכת קורס הגששות של אסף בן דוד ב"מקום מפגש".

רון קהתי
עצם העניין - עצמות כחומר

בן 53, גדלתי ברחובות וגר כיום בניר בנים. אני אספן שלדים מגיל 13 ואוהב את הצורות הטבעיות של העצמות כמות שהן ואת העצם כחומר גלם. לימים הפכתי גם ל "ארכאוזואולוג", ארכאולוג מומחה לעצמות בעלי חיים עתיקות ובין היתר אני חוקר את תחום עיבוד העצמות ומספר סיפורי עצמות. מעביר את הסדנה הייחודית של הכרת חומר הגלם הזה לעומק ואוהב להכיר אנשים ורעיונות חדשים.

רחל סטולר
קרמיקה מאדמת המקום

אני בוגרת בצלאל בעיצוב קרמי וגם בוגרת הפקולטה לחקלאות במגמת סביבה והגנת הצומח, אמא לשני ילדים, צמחונית.
אני אוהבת לעבוד עם הידיים בחימר וגם עם כל מיני חומרים אחרים.
משמח אותי ליצור דברים יפים, יצירה היא מרפא לנפש.

שחר הרטוך
מאהל השבלולים (0-3) והוריהם

שלום לכולם, אני שחר בת 28 , מאז ומתמיד הלב שלי היה בחינוך ולאורך השנים עבדתי במסגרות חינוך שונות ומגוונות. בשנים האחרונות מעמיקה את החיבור שלי בין חינוך לטבע , ומוצאת בזה הרבה שקט נעימות ודיוק. אוהבת להיות בחוץ לשחק וליצור. לומדת במסלול ההכשרה של שומרי הגן.

שימי רף
משחקי יער ומשחקי חוץ

מומחה לליקוט צמחי בר למאכל. משנת 2012 אני מלמד את "קורס מדריכי ליקוט" - הקורס המקיף ביותר בארץ לליקוט צמחי בר למאכל, שהכשיר חלק ניכר ממדריכי הליקוט הפעילים ביותר בתחום. מחבר הספר "ליקוט צמחים בארץ ישראל: מדריך מעשי". מדריך ליקוט ומיומנויות חיים של לקטים ציידים משנת 2000, למדתי בקורס המדריכים של שומרי הגן . עוסק בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, שליטה במצבי תודעה, פיתוח ותיקון מיומנויות למידה, קשב וזיכרון. מטפל בצמחי מרפא.
בשנים האחרונות, בהשראת טאווה גורן חיטין, התחלתי לשתמש במשחקים באופן אינטנסיבי ככלי הדרכה והתפתחות. כאשר לא אחת, ייצא לי לשחק את אותו משחק בתוך שבוע עם ילדים מגיל 4 ובכל רצף הגלאים עד מבוגרים.
כך חקרתי את השינויים הקטנים הדרושים להתאים כל משחק לכל קבוצה, ואיך המשחק משנה את פניו עם שינויים קלים בחוקים והופך למשחק אחר.

שיר בן דוד
קבוצת הקיפודים - גילאי 4-6 והוריהם

אהלן, אני שיר בן דוד, בת 30 מפרדסיה. בוגרת תואר ראשון בחינוך מיוחד ושילוב אומנויות. בשנים האחרונות חוקרת ולומדת את המלאכה העתיקה ביותר, מלאכת החינוך דרך הטבע וזוכה ללמוד זאת מהמורים הטובים ביותר בתחום- הילדים והילדות בכבודם ובעצמן. כיום מדריכה חוגים, סדנאות ומחנות ביער (איזה כיף לי!) אוהבת לספר סיפורים, לשחק משחקים, להציג הצגות, לרקוח שיקויי מרפא, לבשל תבשילים, ליצור מכל היופי שהטבע מעניק, לשהות בו ופשוט להודות על הזכות.
מחכה להכיר אתכם ואתכן!

שירה בר
צוות ההפקה

מחנכת ילדים ונוער למעלה מעשור דרך ארגון שומרי הגן, בתי ספר, מסגרות אלטרנטיביות ובאופן פרטי. מנחה סדנאות וטקסים למבוגרים העוסקים בחיבור לעוצמה הפנימית דרך מפגש בלתי אמצעי עם עצמינו ועם הטבע וכן מסעות חניכה וטקסי בר/בת מצווה. מלמדת קורסים בתקשורת מקרבת ע"פ גישת nvc. מפיקה כשצריך ושותפה במיזמים שונים התומכים בשינוי התודעה ובהשראה מתרבויות שבטיות שרואות קשר בין חיינו האישיים לבין המתרחש בעולמינו. משלבת את חכמת האדמה מן התרבויות העתיקות עם המודעות למורכבות הרגשית של חיינו העכשוויים. אוהבת לשבת ליד מעיין מים חיים, לחויות את חיי השבט , לחלוק ידע, לפתוח את הלב ולעסוק במלאכות. אוהבת במיוחד לחלום ולהגשים חלומות. מודה על הזכות לחיות את החיים על האדמה, על האפשרות לחלוק אהבה ועל הזכות לעשות את מה שאני עושה.

תמנע שריר
קבוצת הקיפודים - גילאי 4-6 והוריהם

גרה בטבעון, מדריכה בשומרי הגן, עובדת בגן יער.
בעלת תואר בחינוך וולדורף. אני אוהבת לשהות ביער ולהקשיב לו. אוהבת לעשות מלאכות , לרקוד ולנוע, לשחק ולשיר יחד ולהרגיש בבית בטבע.