top of page
ראש הדף

המורים בשבע אבנים סתיו 2022

בועז שילה
קליעה בעבקנה

"אומנות הקליעה היא עולם גדול ומגוון המביא טכניקות מכל העולם, לכל טכניקה סיפור יחודי משלה על מקום מוצאה, מסע ההתפתחות שלה והשימושים לה נועדה. זו אהבה גדולה שלי לגלות טכניקות שכאלה מרחבי העולם, למצוא חומרים זמינים במקומותינו ליישום הטכניקות ויצירת יופי שימושי שובה לב. הצטרפו אלי למסע היכרות עם הצמח הנפלא הזה והאפשרויות הרבות הגלומות בו."

חיים חן
קורס העמקה לגילוף בעץ ירוק

מטפל ותיק ברפואה סינית ומורה לגילוף בעץ ירוק ומלאכת עץ, נהנה ושמח ללמד ולשתף בידע ובאהבה למלאכה המופלאה הזו. בסדנאות שלי באבני דרך תלמדו לגלף בעץ ירוק בטכניקה נכונה ובטוחה שתאפשר לכם להמשיך ולגלף כפות מעץ טבעי באופן עצמאי ובטוח. כמו כן אני מעביר סדנאות וקורסים בזכרון יעקב לאורך כל השנה.
גילוף הוא אתגר - מצד אחד זה לא מסובך וכל אחד יכול - מצד שני זו מלאכה עדינה ומאתגרת מספיק בשביל לרצות לגלף עוד ועוד.

חנצ'ה יערי רכטמן
ארץ יוצרות הפרא

יוצרת בחומרים טבעיים בהשראת מלאכות עתיקות ומלמדת בסטודיער ליד עין שמר. אשת חינוך, מדריכת שומרי הגן, מספרת סיפורים, אוהבת אדם, אדמה וחיים. אוהבת ללכת לאיבוד ביצירה, לשוטט בשבילים לא ידועים, בהם מתרחש הקסם האמיתי… מגלה כל יום עוד קצת מיהי היוצרת הפראית שבתוכי, היוצרת בחושניות, בחופשיות ואינטואטיביות מכל הבא ליד וללב.

יונית קריסטל
תיק מלולבים בקליעה אתיופית

עוסקת בשימור של מלאכות קדומות ומסורתיות, שהולכות ונעלמות מן העולם.
עיקר פעילותי מתמקדת בלימוד מבעלי ובעלות מלאכה - זקנים וזקנות שאין יורשים למלאכתם/ן, ובהעברת הידע הלאה בסדנאות, בסיורים לימודיים ובקורסים שאני מנחה. (אם אפשר – ביחד עם בעלי/ות המלאכה המקוריים/ות)
בשנת 2019 יצא לאור ספרי "קליעה מדור לדור – על מסורות הקליעה בארץ" – אשר עוסק בתיעוד ובהנחלת הידע המעשי הקשור בקליעה המקומית.
הפעילות שלי משלבת שימור של מורשת ותרבות תוך מתן כבוד לאלו שעדיין מחזיקים/ות בידע המסורתי. העיסוק במלאכות הללו מאפשר חוויה של פשטות וקירבה לעצמנו ולטבע, וכבוד מחודש לחכמת הדורות.

יעל בית-אב
מלאכות נשים מן המדבר

אורגת ומורה לאריגה
משמרת מלאכות מסורתיות של התרבות הבדואית
מורת דרך, משלבת הדרכת טיולים במדבר עם מלאכות מסורתיות

יעל חייה במשך שנים במחיצת משפחות בדואיות בנגב ובילתה בעיקר בחברת הנשים והילדים
למדה את אורח החיים המסורתי במדבר, עי התבוננת, חקירה ועשיה משותפת
במהלך מסעותיה נשבתה בקסמה של האריגה המסורתית בנול קרקע אותה למדה מן הנשים המבגרות המעטות שעדיין עסקו במלאכה זו ברחבי נגב וכך אספה, לקטה ואיגדה מחדש את מלכאת האריגה על כל שלביה .
יעל הקימה מערך שלם של ייצור חוטי הצמר בשיטה המסורתית בעבודת יד , החוטים מהווים את הבסיס לאריגה וללא החוטים המסורתיים האריגה המסורתית לא יכלה להמשיך
יעל מייצרת את כל כלי האריגה המסורתיים ופיתחה במהלך השנים נולים המנגישים את האריגה והופכים אותה לקלה ופשוטה לכל אדם
הקימה אירגון אורגות בשם "ע'זלה" המוכר אריגים בארץ ובעולם ,בעיצובים מסורתיים המותאמים לבית המודרני. הארגון תומך בשימור המלאכה ובעשייה משותפת של נשים ממגזרים שונים ובכך מייצר פרנסה לנשים רבות.

מילכה לוריא
ליבוד כובע מצמר גולמי

למדה אמנות פלסטית בתל – חי, חולמת וחיה צבעים - כרגע דרך חקירת הצביעה הטבעית מחומרים מקומיים, מלבדת, מתוך חיבור עמוק לצמר ולתרפיה שהוא מביא. מעבירה חוגים וסדנאות בתחום בשנים האחרונות, אימא ליהלי ובארי, חיה בקיבוץ צבעון. מעבירה סדנאות בהמרכז למלאכות היער.

מירי סגן כהן
קליעת סל ליקוט מסנסנים

נעים מאוד, שמי מירי סגן-כהן.
מאז שגיליתי שיש לי ידיים - הן תמיד עסוקות.
למדתי אמנות באוניברסיטת חיפה ועיצוב גרפי בויצו. מלאכת יד ואמנות - פיסול, ציור ורישום, הדפס, סריגה ועוד היו תמיד חלק מחיי.

בשנים האחרונות אני מתמקדת במלאכת הקליעה, ומגלה עולם עצום ומגוון בחומרים, טכניקות ומסורות.

אני אוהבת במיוחד ללקט חומרי קליעה בעצמי ולגלות שפע של חומרים מתאימים בכל מקום בטבע.

ניר אברהם
צמחי מרפא

יליד 1973, חי בהרדוף עם קרן בת-יה ונבו. עוד מילדותי מצאתי מפלט במחוזות הטבע והצמחים. בהמשך התמסדתי בלימודי ביולוגיה ותואר שני בביוכימיה בבית הספר לרפואה בירושלים. דרכי פעילותי בחברה להגנת הטבע וקורס המדריכים של שומרי הגן הובילו אותי חזרה לעולם צמחי המרפא ללימודים בבית הספר לרפואת צמחים בצפון קליפורניה. עוסק בתחום רפואת הצמחים משנת 2006 כמורה מטפל חוקר ולומד. מוסמך מטעם האיגוד האמריקאי לרפואת צמחים, מבעלי "בית מרקחת טריפוליום" המתמחה בהכנות רוקחיות בצמחי מרפא.

נעם רז שלום (ראוזניץ)
בניית כיסא עץ מסורתי

מורה ויוצר במלאכת עץ מסורתית, חי בשותפות קהילתית, ובניסיון לקדם חיים אנושיים בריאים ומאוזנים יותר.

לעולם המלאכות הקדומות הגעתי דרך החיבור האורגני בין שני תחומי עניין עיקריים שלי - אמנות והתפראות (מלשון פרא).
יש בי דחף עז לפגוש את הטבע שבחוץ ושבפנים בצורה הכי ישירה שיש, ואחת הדרכים שגיליתי שפותחות שער היא היצירה בחומרים טבעיים.
באופן טבעי ואינטואיטיבי נמשכתי אל היער, ושם העצים תפסו אותי.
מאז עברו 6 שנים ועם הזמן שמעתי את הקריאה להפיץ את הידע החשוב שצברתי, וכאמור, כיום אני מלמד ויוצר במשרה מלאה בסטודיו ״בעצם״ למלאכת עץ מסורתית בגבעת עדה.

נעמה תל-צור
במה מאדמה - תיאטרון יער

יוצרת במה חופשית, כותבת, שחקנית יוצרת ב"פשוט תיאטרון יער", מספרת סיפורים, שחקנית תיאטרון פלייבק. מנחה קורסים וסדנאות סיפור סיפורים. מנחת
סדנאות פלייבק. חוקרת את חיבור הלב המופלא בין בני אדם, סיפורים, קהל ובמה.

סהר חופי
מסע ריקמה

אמנית יוצרת ומחוברת למלאכות עמוק בליבי. במיוחד למלאכות הטקסטיל, רקמת עמים ומסעות -סיפורי חיים שמסופרים דרך ידיים רוקמות, טוויה ואריגה. לסובב את הפלך וליצור חוט דק ואחיד, ליצור בגד החל מהצמר הגולמי תמיד היו בשבילי אחד מפלאי עולם הגדולים ביותר. צעדתי ואני עדין צועדת בדרך המלאכות שמחברות אותי לריפוי עמוק, לקצב חיים איטי ולחיבור לאמא אדמה.

עופר אבל
גששות - לראות את הבלתי נראה

גר במצפה הילה נשוי לאיריס אבא וסבא. מדריך טיולים בארץ ובחו"ל, אחרי 6 שנים בעבודה אינטנסיבית עם נוער בסיכון , בהעצמה דרך השטח ב"כפר הנוער נירים. וניסיון של כ 40 שנה בעבודה עם נוער בשטח.
סקרן כרוני... ובשבע שנים האחרונות למדתי בקורס מדריכי ליקוט אצל שימי רף, צמחי מרפא אצל עידו קרן. קורס שנתי בבני אדמה, קורס מנחי קבוצות בפעילויות חוץ באורנים, וקורס גששות אצל אסף בן דוד .
כעת מנהל ביחד עם איריס מרכז ללימוד מיומנויות קדומות והישרדות "סדנאות של פעם" במצפה הילה. נוסף לכך מדריך בקורס הגששות של מקום מפגש . עם תעודת גשש דרגה 3 של עמותת הגששות הבין לאומית ה"סייבר טרקר"

ענת אזנקוט
מסנדלים לכובע - קליעה בבננה

הי.נעים להכיר ענת אזנקוט.
גרה בגליל העליון.
אוהבת רכות, עדינות וחיבורים מיטיבים. מאוהבת בשקט, בשלווה וביופי שבמלאכת הקליעה.
מודה על הזכות לחיות בחיבור אינטימי למתנותיה של אמא אדמה.
מתמחה בליקוט צמחים רכים לצורכי קליעה, מאכל ומרפא.
מלמדת באהבה את איכויות הריפוי שנלאכת הקליעה העדינה.
להתראות בקרוב. 
💜

ליצירת קשר: 0528948395

רון קהתי
הסדנה לחילוץ עצמות

בעצם....אני בן 54, ארכאולוג שמתמחה בזיהוי עצמות בעלי-חיים עתיקות (ארכאוזואולוג) וזיהוי וניתוח כלים ופריטים העשויים מחומר הגלם עצם, קרניים, שיניים, צדפים, קליפות בצים עתיקים. העבודה שלי הובילה אותי לעסוק בהכנה של פריטים כאלו מעצם ואני מעביר סדנה שבה נלמד על עצמות כחומר גלם, התכונות שלו, הכלים שאיתם נכון לעבוד בעצמות, ואיכות חומר הגלם הרצויה. זה חומר שונה וייחודי שניתן להפיק ממנו הרבה דברים מעניינים. אני שמח לחלוק את הידע ולגרום לעוד אנשים לראות בעצמות חומר שימושי ומעניין.

רחל סטולר
קרמיקה מאדמת המקום

אני בוגרת בצלאל בעיצוב קרמי וגם בוגרת הפקולטה לחקלאות במגמת סביבה והגנת הצומח, אמא לשני ילדים, צמחונית.
אני אוהבת לעבוד עם הידיים בחימר וגם עם כל מיני חומרים אחרים.
משמח אותי ליצור דברים יפים, יצירה היא מרפא לנפש.

ריקי קרן-צבי
עבודת אדמה - סדנה לפיסול בבוץ

אני בוגרת בצלאל במחלקה לעיצוב קרמי משנת 2003.

בזמן הלימודים נחשפתי לעולם הבנייה באדמה. תוך כדי הלימודים ואחריהם המשכתי בכיוון הזה מתוך רצון לחפש עשייה אומנותית שמחוברת לפשטות, לחיי חוץ, לבישול עם אש. רציתי להתנסות בתהליכים הראשוניים של עבודה באדמה, ללקט בעצמי את החומרים הנדרשים ליצירה, מהטבע ומשאריות שעבור אחרים הן זבל.

כבר הרבה שנים אני מעבירה סדנאות וקורסים של בנייה ופיסול באדמה: בנייה של תנורי בישול ואפייה, טיח אדמה, רהיטי אדמה ועוד.

בשנים האחרונות אני עושה ומלמדת גם שריפות קרמיקה באש והכנת חימר מאדמה.

מדריכי הילדים

הדר מזיג

בת 30, מדריכה בשומרי הגן, ובעלת תואר בחינוך ולדורף. בכל מסעותיי בארץ ובעולם בסוף מצאתי את עצמי תמיד באותו העניין- קרובה לאדמה, קרובה לילדים, קרובה לצמחים ולמלאכות. אוהבת לפגוש את כל מה שחי, ולראות למה הוא רוצה להפוך. וגם לאכול אוכל טעים.

טל רוזנברג

היי אני טל, שמחה להיות בחוץ ולפגוש יצורים מעניינים! אני מורת יער, ומלמדת גם מלאכות יד, אני הכי אוהבת לקלוע סלים וליצור דברים שימושיים מחומרים טבעיים.. גרה בגליל העליון, עם עדר חתולים קטן..

בן 35 , בן זוג לבתחן ואבא לאליה, גר בגליל העליון.
אוהב מלאכות, משתדל לעסוק בהן כמה שניתן, ומוצא בתוכן הרבה שקט ונחת.
אוהב לשכב על האדמה, לטפס על עצים, לשחק משחקים ולשמוע סיפורים.
מחנך בארגון שומרי הגן ובעל תואר ראשון בחינוך דמוקרטי.

יאיר צוק

מאז שאני זוכר את עצמי תמיד הייתי עמוק בעולם הדמיון, הטבע והיצירה. היום אני מודה על הזכות לעבוד עם ילדים קרוב לאדמה, סביב המדורה ובין הענפים של העצים. מנסה להזכיר להם ולי שיש בעולם קסם ופלא גדול ושמותר להאמין בניסים.
גר בטבעון, רקדן, מנגן על כלי נגינה שונים ויוצר במגוון גדול של חומרים ושיטות (אריגה, סריגה, קליעה, טוויה וקשירה, סיתות צור, עבודה בעץ, הכנת כלי נגינה ועוד ועוד).
מדריך ב'שומרי הגן' ולומד חינוך יער וחינוך וולדורף במכללת אורנים והרדוף

ליאור הרץ

אני מדריך טרי בשומרי הגן, הייתי בהתכנסות האחרונה בתור תומך והוקסמתי מהמפגש עם הילדים והקהילה. מגיע עם המון רצון, סקרנות והודיה

מורן ניצן

ילידת 83', גרה בטבעון, מדריכה בשומרי הגן ולומדת חינוך יער וולדורף באורנים.
מגדלת צמחים, ירקות, אנשים וחתולים.
למדתי צורפות וגינון טיפולי, מתנסה ויוצרת במגוון חומרים וטכניקות. אוהבת פשטות, לשבת על האדמה, ללכת יחפה ולחבק עצים.

נהר אליה רחל מנדלסון

בת 38 גרה ויוצרת בפרדס חנה. משלבת מיומנויות עשירות של תיאטרון, סיפור סיפורים, תנועה ומלאכות בכדי ליצור מרחבים נגישים ומעוררי השראה המותאמים לגילאים מגוונים. בעלת ניסיון של עשרים שנה בתחומי תאטרון, תנועה וליצנות כתלמידה, מורה ויוצרת עצמאית. את דרכה בשומרי הגן התחילה לפני ארבע שנים בעקבות רצון עז להעמיק את הקשר עם הטבע והסביבה ומאז עושה את דרכה להביא יחד את אהבתה לטבע לאומנות ולתיאטרון ולחלוק אותה עם ילדים. מדריכה בשומרי הגן במכמורת, יער חדרה, ועין שמר. נהר-אליה מוצאת אינספור דרכים להקנות לחניכים כלים לביטוי עצמי, ליצירתיות, בטחון עצמי מוגבר, תחושת חיבור ואחווה עם חבריהם לקבוצה וקבלה של עצמם ושל האחר

עופרי שור

אוהב אדם ואדמה, מרחף לא מעט במחוזות הדמיון. מוצא המון השראה ותשוקה בלמידת היער, בלמידת עצמי דרך היער ובלימוד של אחרים בעזרת היער.
הדבר העיקרי אשר משך וממשיך למשוך אותי לחקור וללמוד את מלאכות ומיומנויות החיים הוא מציאת סיפוק בלתי נגמר במציאת החיבור בין החומר לרוח וחיזוק השייכות שלי בעולם.

חי כיום בטבעון, מדריך בשומרי הגן ולומד במסלול ההוראה האנתרפוסופי של שומרי הגן במכללת אורנים. עבדתי מספר שנים כגנן ילדים, לרוב במרחב הפתוח.

ציפי וינקלר

שמי ציפי, ילידת 87. גדלתי בערד ומגיל צעיר הטבע והחוץ היו לי לבית ונתנו לי עוגן לחיים. בגיל 18 נתקלתי בשומרי הגן והתאהבתי. מאז אני שם. מדריכה קבוצות ילדים ומודה על הזכות לשחק ולהיות בפשטות ביחד. מלבד העיסוק בהדרכה אני גם דולה ומטפלת בתרפיית אורגון.

שחר הרטוך

שלום לכולם, אני שחר בת 28 , מאז ומתמיד הלב שלי היה בחינוך ולאורך השנים עבדתי במסגרות חינוך שונות ומגוונות. בשנים האחרונות מעמיקה את החיבור שלי בין חינוך לטבע , ומוצאת בזה הרבה שקט נעימות ודיוק. אוהבת להיות בחוץ לשחק וליצור. לומדת במסלול ההכשרה של שומרי הגן.

שיר בן דוד

אהלן, אני שיר בן דוד, בת 28 מפרדסיה. בוגרת תואר ראשון בחינוך מיוחד ושילוב אמנויות. בשנים האחרונות חוקרת ולומדת את המלאכה העתיקה ביותר, מלאכת החינוך דרך הטבע וזוכה ללמוד זאת המורים הטובים ביותר בתחום- הילדים עצמם. כיום מגננת בגן יער ומדריכה חוגים ומחנות ביער (איזה כיף לי!) אוהבת לספר סיפורים, לשחק משחקים, לרקוח שיקויים, להציג הצגות, לבשל תבשילים, ליצור מכל היופי שהטבע מעניק לנו ופשוט לשהות בו ולהודות על הזכות. אשמח להכיר!

תמנע שריר

גרה בטבעון, מדריכה בשומרי הגן, עובדת בגן יער.
בעלת תואר בחינוך וולדורף. אני אוהבת לשהות ביער ולהקשיב לו. אוהבת לעשות מלאכות , לרקוד ולנוע, לשחק ולשיר יחד ולהרגיש בבית בטבע.

צוות ההפקה

אורי ערד

אורי ערד
צוות ההפקה

יליד 1981, חי ביודפת. אוהב אנשים ציפורים וצמחים. מאז שאני זוכר את עצמי היופי, העוצמה והמסתוריות של הטבע ריתקו אותי. התחלתי להדריך בחוגי סיירות של החברה להגנת הטבע בחברה בגיל 16, היום אני מדריך ותיק בשומרי הגן, עובד במכון דש"א בתור בוטנאי, צפר ומרכז סקרי טבע ונוף. יוזם "אבני דרך - התכנסות מלאכות קדומות". בוגר תכנית הלימודים של 8 Shields Institute בקליפורניה וכן של בית הספר living wild בוושינגטון, ארה"ב.

איילת באשר

איילת באשר
צוות הפקה

גרה בגליל העליון. מדריכה חמש שנים באהבה רבה ילדים ונוער בארגון שומרי הגן. אוהבת לקלוע סלים, להקשיב לציפורים, לספר סיפורים ולרקוד למנגינות תופים. אני מאמינה שעשיית מלאכות קדומות בטבע נותנת רפואה גדולה לנו ולילדים, ואפשרות לחוות שבטיות מחדש ולהיזכר בחיבור דרך היצירה. אני מלמדת ילדים ומבוגרים רוקחות טבעית מצמחי מרפא. מתרגלת נחת ושמחה. מטפלת ברפואה איורוודית וסטודנטית לחינוך במכללת תל חי.

טאווה (חמוטל) גורן-חיטין

טאווה (חמוטל) גורן-חיטין
צוות ההפקה

כשאני קולעת סל אני יוצרת קשר אינטימי עם החומר ממנו אני קולעת ולומדת להכירו - החל מאיפה הוא גדל ועד התגובות המשתנות שלו לתנאי הסביבה. כשאני מדליקה אש אני יוצרת מערכת יחסים עם סוגים שונים של עץ ולומדת להכיר את התכונות שלהם, ממש כמו שהייתי לומדת להכיר אנשים שאני עובדת איתם. תוך כדי התהליך אני גם לומדת להכיר את עצמי ואת האש עצמה. כשהגעתי ל Wilderness Awareness School בוושינגטון נחשפתי לרעיון של מערכת יחסים עם הסביבה והרחבתי את ההבנה שלי במיומנויות הדרכה, חניכה וקהילה. היום אני משתמשת ב hard skills כמו ליקוט, עיבוד עורות ועוד בשילוב עם משחקים, הקשבה לציפורים, הכרת תודה ומודעות לסביבה כדי לחזק ולהעמיק את הקשר של האדם עם הסביבה, עם קהילה ועם עצמו. מייסדת מכללת אלון. מפיקת "אבני דרך". מומחית לחינוך ופיתוח יכולות למידה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגנים לפי ג'ון יאנג. למדה ולימדה בW.A.S (ביה"ס של ג'ון יאנג) במדינת וושינגטון. מורה לפלדנקרייז, רפלקסולוגית. עוסקת ביחסים בין אדם לסביבתו, לחברו ולעצמו, בבניית קהילה, בדינמיקה קבוצתית ובמיצוי ופיתוח יכולות למידה אישיות.

שירה בר

שירה בר
צוות ההפקה

הולכת בדרכים העתיקות. בדרכי האדמה והלב.
מחנכת ילדים ונוער כ-20 שנה דרך ארגון שומרי הגן, מסגרות אלטרנטיביות ובאופן פרטי.
מנחה סדנאות למבוגרים וטקסי חיבור לעוצמה פנימית דרך מפגש עם היסודות והטבע.
מחנכת לשבטיות.
מלמדת קורסים בחינוך ותקשורת מקרבת {NVC}
שותפה בהתכנסויות אבני דרך
אוהבת לשבת ליד מעיין מים חיים, לחיות את חיי השבט,
לחלוק ידע, לפתוח את הלב ולעסוק במלאכות.
אוהבת במיוחד לחלום ולהגשים חלומות.
מנחה את ׳המסע הביתה – טיולים אנטימיים להורים וילדים בטבע

מדריכי הילדים
מנחי הסדנאות
צוות ההפקה
bottom of page