אורי ערד
צוות ההפקה

יליד 1981, חי ביודפת. אוהב אנשים ציפורים וצמחים. מאז שאני זוכר את עצמי היופי, העוצמה והמסתוריות של הטבע ריתקו אותי. התחלתי להדריך בחוגי סיירות של החברה להגנת הטבע בחברה בגיל 16, היום אני מדריך ותיק בשומרי הגן, עובד במכון דש"א בתור בוטנאי, צפר ומרכז סקרי טבע ונוף. יוזם "אבני דרך - התכנסות מלאכות קדומות". בוגר תכנית הלימודים של 8 Shields Institute בקליפורניה וכן של בית הספר living wild בוושינגטון, ארה"ב.

איילת באשר
קבוצת התנים - גילאי 11-13

גרה בגליל העליון. מדריכה חמש שנים באהבה רבה ילדים ונוער בארגון שומרי הגן. אוהבת לקלוע סלים, להקשיב לציפורים, לספר סיפורים ולרקוד למנגינות תופים. אני מאמינה שעשיית מלאכות קדומות בטבע נותנת רפואה גדולה לנו ולילדים, ואפשרות לחוות שבטיות מחדש ולהיזכר בחיבור דרך היצירה. אני מלמדת ילדים ומבוגרים רוקחות טבעית מצמחי מרפא. מתרגלת נחת ושמחה. מטפלת ברפואה איורוודית וסטודנטית לחינוך במכללת תל חי.

בועז שילה
תיק אישי מיקינטון המים

"אומנות הקליעה היא עולם גדול ומגוון המביא טכניקות מכל העולם, לכל טכניקה סיפור יחודי משלה על מקום מוצאה, מסע ההתפתחות שלה והשימושים לה נועדה. זו אהבה גדולה שלי לגלות טכניקות שכאלה מרחבי העולם, למצוא חומרים זמינים במקומותינו ליישום הטכניקות ויצירת יופי שימושי שובה לב. הצטרפו אלי למסע היכרות עם הצמח הנפלא הזה והאפשרויות הרבות הגלומות בו."

הדר מזיג
קבוצת הדרבנים- גילאי 7-10

בת 30, מדריכה בשומרי הגן, ובעלת תואר בחינוך ולדורף. בכל מסעותיי בארץ ובעולם בסוף מצאתי את עצמי תמיד באותו העניין- קרובה לאדמה, קרובה לילדים, קרובה לצמחים ולמלאכות. אוהבת לפגוש את כל מה שחי, ולראות למה הוא רוצה להפוך. וגם לאכול אוכל טעים.

חיים חן
קורס העמקה לגילוף בעץ ירוק

יליד 1978, נשוי לדניאל ואב לנגה, נעם, מתן והילה. אני מטפל ותיק ברפואה סינית ומורה לגילוף בעץ ירוק. באהבתי לעץ אני מתמקד במלאכת עץ קדומה וגילוף בכלים ידניים מסורתיים של כלי מטבח שונים מעץ ירוק: כפות בישול והגשה, קערות עץ, קופסאות עץ ועוד. אני נהנה ושמח ללמד ולשתף בידע ובמלאכה קדומה זו. גילוף כף בישול הוא אתגר - מצד אחד זה לא מסובך וכל אחד יכול - מצד שני מלאכת הגילוף מאתגרת מספיק בשביל לרצות לגלף עוד ועוד. לבשל בכף בישול שגילפנו בעצמנו היא חוויה מרחיבת לב :) בסדנאות גילוף שלי אני מלמד לגלף בכלים מסורתיים (גרזן וסכיני גילוף) ובטכניקה נכונה ובטוחה שתאפשר לכם להמשיך ולגלף כפות מעץ טבעי באופן עצמאי ובזמנכם החופשי.

חן גולן
קבוצת הנמיות - גילאי 4-6

אוהבת א/נשים ,ילדות/ים וטבע- והכי אוהבת לשלב ביניהן. אוהבת לנוע, ליצור, להמציא ולחקור, ופועלת ליצירת חיבורים . בלמידה מתמדת :) מדריכה ב"שומרי הגן" ,מלווה בשיטת "המצפן" , מתעסקת בתנועה אינטואיטיבית בשטח , מדריכה קבוצה שנתית של נערות - "שנת מצווה".

טאווה (חמוטל) גורן-חיטין
צוות ההפקה

כשאני קולעת סל אני יוצרת קשר אינטימי עם החומר ממנו אני קולעת ולומדת להכירו - החל מאיפה הוא גדל ועד התגובות המשתנות שלו לתנאי הסביבה. כשאני מדליקה אש אני יוצרת מערכת יחסים עם סוגים שונים של עץ ולומדת להכיר את התכונות שלהם, ממש כמו שהייתי לומדת להכיר אנשים שאני עובדת איתם. תוך כדי התהליך אני גם לומדת להכיר את עצמי ואת האש עצמה. כשהגעתי ל Wilderness Awareness School בוושינגטון נחשפתי לרעיון של מערכת יחסים עם הסביבה והרחבתי את ההבנה שלי במיומנויות הדרכה, חניכה וקהילה. היום אני משתמשת ב hard skills כמו ליקוט, עיבוד עורות ועוד בשילוב עם משחקים, הקשבה לציפורים, הכרת תודה ומודעות לסביבה כדי לחזק ולהעמיק את הקשר של האדם עם הסביבה, עם קהילה ועם עצמו. מייסדת מכללת אלון. מפיקת "אבני דרך". מומחית לחינוך ופיתוח יכולות למידה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגנים לפי ג'ון יאנג. למדה ולימדה בW.A.S (ביה"ס של ג'ון יאנג) במדינת וושינגטון. מורה לפלדנקרייז, רפלקסולוגית. עוסקת ביחסים בין אדם לסביבתו, לחברו ולעצמו, בבניית קהילה, בדינמיקה קבוצתית ובמיצוי ופיתוח יכולות למידה אישיות.

יאיר צוק
קבוצת הדרבנים- גילאי 7-10

מאז שאני זוכר את עצמי תמיד הייתי עמוק בעולם הדמיון, הטבע והיצירה. היום אני מודה על הזכות לעבוד עם ילדים קרוב לאדמה, סביב המדורה ובין הענפים של העצים. מנסה להזכיר להם ולי שיש בעולם קסם ופלא גדול ושמותר להאמין בניסים.
גר בטבעון, רקדן, מנגן על כלי נגינה שונים ויוצר במגוון גדול של חומרים ושיטות (אריגה, סריגה, קליעה, טוויה וקשירה, סיתות צור, עבודה בעץ, הכנת כלי נגינה ועוד ועוד).
מדריך ב'שומרי הגן' ולומד חינוך יער וחינוך וולדורף במכללת אורנים ובהרדוף.

יוני בן דור
תוף פועם בלב העולם

מוזיקה היא חלק בלתי נפרד מהחיים, כך בתחילת גיל העשרה נשאבתי אל עולם התופים. העשור הראשון היה רועש,חזק ורווי הרכבי רוק כיאה לילד אנרגטי ומרדן. בתחילת העשור השני לחיי קרו כמה דברים במקביל : נמאס לי מהעיר והגעתי אל 'שומרי הגן' , התחלתי להתאמן בנינג'יטסו (בהמשך הפכתי להרבליסט ומדריך ליקוט) והחלק המוזיקלי בחיי תפס תפנית - נחשפתי למוזיקה מסורתית וסט התופים הרועש הוסב לטומבאק - כלי הקשה פרסי, דאוול (תוף גדול מהבלקן) ותופי מסגרת. עמוק נפלתי במאורת הארנב - במשך עשור אניי פוקד מדי קיץ וחורף בית ספר למוזיקה מסורתית באי היווני כרתים, שם פגשתי את המורה האיראני שלי, אחד מנגני הטומבאק הגדולים בעולם ואת שאר המורים שלי. במרוצת השנים ניגנתי עם אמנים והרכבים שונים בארץ ובחו""ל (להקת עורבים, בלקן במחסן, תבערה, The III Project, פרץ ומארק אליהו, הראל שחל, ערן זמיר, גלעד וייס, יניב מייזל, רוס דיילי וקלי ת'ומא, אפרן לופז,זהר פרסקו ועוד), ולקחתי חלק בתזמורת הראשונה של ה-Labyrinth Music Workshop שבכרתים.

כיום אני מנגן בהרכב 'תבערה', The III Project ועוד מספר פרוייקטים. מדריך ילדים במסגרת 'שומרי הגן', מטפל בצמחי מרפא ומדריך ליקוט, מלמד נגינה על טומבאק ולא מפסיק ללמוד. כמו שרבינו בילבו באגינס אמר: ..The road goes ever on and on

יעל בית-אב
אריגה ומלאכות נשים מן המדבר

מילכה לוריא
עיבוד צמר וליבוד

למדה אמנות פלסטית בתל – חי, חולמת וחיה צבעים - כרגע דרך חקירת הצביעה הטבעית מחומרים מקומיים, מלבדת, מתוך חיבור עמוק לצמר ולתרפיה שהוא מביא. מעבירה חוגים וסדנאות בתחום בשנים האחרונות, אימא ליהלי ובארי, חיה בקיבוץ צבעון. מעבירה סדנאות בהמרכז למלאכות היער.

מירי סגן כהן
קליעת סל שוק מסנסנים

נעים להכיר, אני מירי סגן-כהן. מאז ילדותי עסקתי בעבודות יד שונות ובשנים האחרונות אני עוסקת במלאכת הקליעה. מורתי הראשונה, רחלי בומזון, נטעה בי את הסקרנות וההתלהבות מקליעה בחומרים שונים, ומאז אני מעמיקה, חוקרת, לומדת מקולעות וקולעים אחרים ומעבירה בעצמי את הידע הלאה. כחלק מהמלאכה, אני נהנית ללקט את חומרי הקליעה בעצמי. אני מזמינה אתכן ואתכם להכנס לקצב הקליעה, להתחבר לאיכויות המפתיעות של הצמחים ובעיקר – להנות.

מישה פינק
מלאכות עץ לאנשי חינוך

בחמש השנים האחרונות הקמתי את פרויקט חינוך היער בבית הספר 'מיתרים' בטבעון.
לפני כן הדרכתי במשך שנים, ילדים בכל הגילאים, במסגרת ארגון שומרי הגן.
יש לי ידע וניסיון רב בעולם המלאכות, בעברי עסקתי בהכנת תכשיטים מחומרים טבעיים, גילוף קשתות מסורתיות, בניית יורטים מונגוליים ועבודות עץ מגוונות נוספות.
כיום מחנך ילדים כמורה ליער בבית הספר 'מיתרים' בטבעון ומנהל את חנות 'צעדים בשטח'.

נטע ביברמן
קבוצת הזאבים 14-18

ילידת 1998, גרה בירושלים.
מאז ילדותי בוער בי רצון ללמוד ולהעמיק.
מגיל 9 התחנכתי בשומרי הגן. גדלתי לתוך טיולים והדרכה בחוגי סיור, ובשנים האחרונות לומדת ומדריכה בשפת הציפורים. צמחים וחיות רבים נהפכו למוריי, מבוגרים וילדים רבים נהפכו לאחיי ושותפיי. אומנות, יצירה, תנועה והקשבה הן מהמיומנויות האהובות עלי.

ניר אברהם
צמחי מרפא

יליד 1973, חי בהרדוף עם קרן בת-יה ונבו עוד מילדותי מצאתי מפלט במחוזות הטבע והצמחים. בהמשך התמסדתי בלימודי ביולוגיה ותואר שני בביוכימיה בבית הספר לרפואה בירושלים. דרכי פעילותי בחברה להגנת הטבע וקורס המדריכים של שומרי הגן הובילו אותי חזרה לעולם צמחי המרפא ללימודים בבית הספר לרפואת צמחים בצפון קליפורניה. עוסק בתחום רפואת הצמחים משנת 2006 כמורה מטפל חוקר ולומד. מוסמך מטעם האיגוד האמריקאי לרפואת צמחים וכן חבר באיגוד ההרבליסטים הישראלי. בשלהי 2016 פתחנו יחד: נועם אורן, גידי גור ואנוכי, את בית מרקחת "טריפוליום" המתמחה בהכנות רוקחיות בצמחי מרפא בו אני אמון על מחלקת מו"פ ויעוץ מקצועי למטפליםי

נעם רז שלום (ראוזניץ)
חרש העץ המסורתי

מורה ויוצר במלאכת עץ מסורתית, חי בשותפות קהילתית, ובניסיון לקדם חיים אנושיים בריאים ומאוזנים יותר.

לעולם המלאכות הקדומות הגעתי דרך החיבור האורגני בין שני תחומי עניין עיקריים שלי - אמנות והתפראות (מלשון פרא).
יש בי דחף עז לפגוש את הטבע שבחוץ ושבפנים בצורה הכי ישירה שיש, ואחת הדרכים שגיליתי שפותחות שער היא היצירה בחומרים טבעיים.
באופן טבעי ואינטואיטיבי נמשכתי אל היער, ושם העצים תפסו אותי.
מאז עברו 6 שנים ועם הזמן שמעתי את הקריאה להפיץ את הידע החשוב שצברתי, וכאמור, כיום אני מלמד ויוצר במשרה מלאה בסטודיו ״בעצם״ למלאכת עץ מסורתית בגבעת עדה.

סהר חופי
מסע ריקמה

אמנית יוצרת ומחוברת למלאכות עמוק בליבי. במיוחד למלאכות הטקסטיל, רקמת עמים ומסעות -סיפורי חיים שמסופרים דרך ידיים רוקמות, טוויה ואריגה. לסובב את הפלך וליצור חוט דק ואחיד, ליצור בגד החל מהצמר הגולמי תמיד היו בשבילי אחד מפלאי עולם הגדולים ביותר. צעדתי ואני עדין צועדת בדרך המלאכות שמחברות אותי לריפוי עמוק, לקצב חיים איטי ולחיבור לאמא אדמה.

סרג'יו לרנר
קבוצת הזאבים - גילאי 14-18

יליד 1989, גר בקיבוץ גונן, ואני חבר של בני אדם וגם של קיפודים וחרדונים. אני מספר סיפורים, משחק משחקים, מקשיב לציפורים, נהנה לעקוב אחרי גללים ועקבות, אוהב להריח את האדמה ולשבת ליד מדורה, אני מדריך ומחנך טבע, מלאכות וטיולים לילדים ונערים כבר 10 שנים מחיי. תמיד שואלים אותי באיזה מלאכה אני מתמצא?, במה אני מומחה? אז התברכתי במלאכת הלימוד, אני אוהב ללמוד וללמד, וזכיתי ללמוד שלל רב של מלאכות. אני מזמין אתכם להצטרף אלי להרפתקת לימוד בעולם המלאכות הקדומות. השכלה? ברור, הכי אוהב ללמוד... *בוגר קורס מדריכי שומרי הגן -שפת הציפורים סדנאת מבוא עם אורי ערד -סיפור סיפורים עם נעמה תל צור -מלאכת הגילוף עם מייקי אלפנט -מדריך טיולים תו-תקן -תואר ראשון בחינוך מיוחד וחינוך חברתי -סטודנט לתעודת הוראה באורנים בחינוך מיוחד-הוראה מתקנת -בוגר קורסים של 8SHILDS: kamana 1&2, ROCP , Anchoring, art of mentoring

רון קהתי
עצם העניין - עצמות מהממות

בן 51, גדלתי ברחובות וגר כיום בניר בנים. אני אספן שלדים מגיל 13 ואוהב את הצורות הטבעיות של העצמות כמות שהן ואת העצם כחומר גלם. לימים הפכתי גם ל "ארכאוזואולוג", ארכאולוג מומחה לעצמות בעלי חיים עתיקות ובין היתר אני חוקר את תחום עיבוד העצמות ומספר סיפורי עצמות. מעביר את הסדנה הייחודית של הכרת חומר הגלם הזה לעומק ואוהב להכיר אנשים ורעיונות חדשים.

רחל סטולר
הפקת חימר מאדמת המקום

אני בוגרת בצלאל בעיצוב קרמי וגם בוגרת הפקולטה לחקלאות במגמת סביבה והגנת הצומח, אמא לשני ילדים, צמחונית.
אני אוהבת לעבוד עם הידיים בחימר וגם עם כל מיני חומרים אחרים.
משמח אותי ליצור דברים יפים, יצירה היא מרפא לנפש.

שחר הרטוך
מאהל השבלולים (0-3) והוריהם

שלום לכולם, אני שחר בת 28 , מאז ומתמיד הלב שלי היה בחינוך ולאורך השנים עבדתי במסגרות חינוך שונות ומגוונות. בשנים האחרונות מעמיקה את החיבור שלי בין חינוך לטבע , ומוצאת בזה הרבה שקט נעימות ודיוק. אוהבת להיות בחוץ לשחק וליצור. לומדת במסלול ההכשרה של שומרי הגן.

שילה כנרתי
גששות אנושית

אני אוהב ועוסק במיומנויות טבע, לפני קרוב ל15 שנה יזמתי את הקמת ארגון 'מקדם' שלימים הוליד את 'בני אדמה'.
לימדתי את עצמי גששות בשיטת ה'''חברותא'' עם מיכה חנונה במשך 10 שנים.
מלמד גששות, הסוואה ומיומנויות שטח ביחידות מיוחדות בצהל ומרכז את תחום הגששים ביחידת מרעול.
בעבר גרתי על חוף הים והתפרנסתי מדייג, כיום גר בבית אקולוגי-פאסיבי שתכננתי בתקוע, מתפרנס מאילוף אור (צילום) ואילוף דרקונים (בניית קמין-מסה) ומגדל דגים וילדים (ילדי חופש אורגניים)

שיר בן דוד
קבוצת הזחלים - 0-3 והוריהם

אהלן, אני שיר בן דוד, בת 28 מפרדסיה. בוגרת תואר ראשון בחינוך מיוחד ושילוב אמנויות. בשנים האחרונות חוקרת ולומדת את המלאכה העתיקה ביותר, מלאכת החינוך דרך הטבע וזוכה ללמוד זאת המורים הטובים ביותר בתחום- הילדים עצמם. כיום מגננת בגן יער ומדריכה חוגים ומחנות ביער (איזה כיף לי!) אוהבת לספר סיפורים, לשחק משחקים, לרקוח שיקויים, להציג הצגות, לבשל תבשילים, ליצור מכל היופי שהטבע מעניק לנו ופשוט לשהות בו ולהודות על הזכות. אשמח להכיר!

שירה בר
צוות ההפקה

מחנכת ילדים ונוער למעלה מעשור דרך ארגון שומרי הגן, בתי ספר, מסגרות אלטרנטיביות ובאופן פרטי. מנחה סדנאות וטקסים למבוגרים העוסקים בחיבור לעוצמה הפנימית דרך מפגש בלתי אמצעי עם עצמינו ועם הטבע וכן מסעות חניכה וטקסי בר/בת מצווה. מלמדת קורסים בתקשורת מקרבת ע"פ גישת nvc. מפיקה כשצריך ושותפה במיזמים שונים התומכים בשינוי התודעה ובהשראה מתרבויות שבטיות שרואות קשר בין חיינו האישיים לבין המתרחש בעולמינו. משלבת את חכמת האדמה מן התרבויות העתיקות עם המודעות למורכבות הרגשית של חיינו העכשוויים. אוהבת לשבת ליד מעיין מים חיים, לחויות את חיי השבט , לחלוק ידע, לפתוח את הלב ולעסוק במלאכות. אוהבת במיוחד לחלום ולהגשים חלומות. מודה על הזכות לחיות את החיים על האדמה, על האפשרות לחלוק אהבה ועל הזכות לעשות את מה שאני עושה.

תמיא אביחיל
קליעה בסנסני תמר

לפני מספר שנים חברה הזמינה אותי לשיעור קליעה, כבר בסוף השיעור הרגשתי איך המלאכה, האוּמנות הזו מייצרת אצלי משהו אחר. הרבה שנים אני מתעסקת במלאכות שונות, אבל משהו בקליעה, ייצר אצלי סבלנות, שקט והתמסרות שמעולם לא חוויתי. אני מאד מתרגשת מהיכרות אינטימית כל כך עם חומר, קשה, שדורש אסרטיביות, גמישות וכח, אני ממשיכה להכיר אותו יותר לעומק, ליצור ממנו צורות וכלים, לחזור על המוכר וליצור חדש. אני מעבירה סדנאות שנתיות באזור עמק המעיינות ועפולה (בקרוב גם בחיפה!) למבוגרים וגימלאיות, מעבירה סדנאות חד פעמיות בכל הארץ וסדנאות ייחודיות לילדים בימי הולדת, פעילויות בית ספר, גינות קהילתיות ועוד. אני תלמידה (נלהבת!) של הרצל אוסטר כבר 3 שנים וכן תלמידה של מספר קולעים באירלנד ובצרפת. אין סוף למלאכת הקליעה, כך שכנראה אמשיך ללמוד בד בבד עם העברת הידע והאוּמנות הלאה.

תמנע שריר
קבוצת הקיפודים - גילאי 4-6 והוריהם

גרה בטבעון, מדריכה בשומרי הגן, עובדת בגן יער.
בעלת תואר בחינוך וולדורף. אני אוהבת לשהות ביער ולהקשיב לו. אוהבת לעשות מלאכות , לרקוד ולנוע, לשחק ולשיר יחד ולהרגיש בבית בטבע.