top of page
ראש הדף
מנחי הסדנאות

המורים בשבע אבנים

סתיו 2024

אור ברגהאוס

מאז שאני ילד אהבתי לצאת החוצה, לעקוב אחר בעלי חיים, להתבונן בהם ובסימנים שהם משאירים. הרצון להעמיק את ההיכרות עם בעלי החיים מלווה אותי מאז והגששות עבורי היא דרך חיים.
רואה בגששות תפיסת חיים שמזמינה אותנו להיות ערניים ומודעים לכל מה שקורה סביבנו בכל זמן ובכל מקום.
חי באלמגור, נשוי לנטע ואב לעופר ודרור, מנחה סדנאות שטח וגששות. מיוזמי ה"trackersrun" (מרתון הגששות הראשון).

אחינעם מיירס
סלים ראשונים - קליעה בסנסנים

מעבירה קורסים וסדנאות בקליעה ובמלאכות הצמר,
ומתעסקת במלאכה ככלי חינוכי.

במשך מספר שנים עברתי בין בעלי מלאכה. למדתי כל מני דברים ברמות עומק משתנות.
בשלב די מוקדם של המסע הגעתי אל הקולעה הרצל אויסטר, שנהיה (ועודנו) המורה שלי.

האכויות השונות של כל מלאכה, והמכנה המשותף בצלילה אליהן, משמשים אותי ככלים בעבודה חינוכית.

חיים חן
גילוף בעץ ירוק

מטפל ותיק ברפואה סינית ומורה לגילוף בעץ ירוק ומלאכת עץ, נהנה ושמח ללמד ולשתף בידע ובאהבה למלאכה המופלאה הזו. בסדנאות שלי באבני דרך תלמדו לגלף בעץ ירוק בטכניקה נכונה ובטוחה שתאפשר לכם להמשיך ולגלף כפות מעץ טבעי באופן עצמאי ובטוח. כמו כן אני מעביר סדנאות וקורסים בזכרון יעקב לאורך כל השנה.
גילוף הוא אתגר - מצד אחד זה לא מסובך וכל אחד יכול - מצד שני זו מלאכה עדינה ומאתגרת מספיק בשביל לרצות לגלף עוד ועוד.

יעל בית-אב
אריגה מן המדבר

אמנית אריגה מורה לאריגה בנול קרקע
הנול הקדום בעולם, את מלאכת האריגה למדה מנשים בדואיות בנגב , אשר בילתה וחייתה במחיצתן וזכתה להחשף לעולמן העשיר ולחיבור העמוק שבין הטבע למלאכה
יעל משמרת ומחדשת את המלאכה העתיקה
כיום עובדת בשיתוף פעולה עם נשים בדואיות בהכנת החוטים , אריגה ושימור
עורכת מפגשים בין נשים ממגזרים שונים בנושא מלאכות ויוזמת קולקטיב "ג'זלה " לאריגה מסורתית.

יעל כהן
ליבוד בצמר כבשים טבעי


שמי יעל, ואני אומנית, בעלת 'יצורוטבע - ליבוד בצמר כבשים טבעי'.
מתגוררת במושב תעוז עם בן זוגי, שני בנינו וביתנו.
התוודעתי אל מלאכת הליבוד הקדומה והקסומה דרך החינוך האנתרופוסופי, ונשביתי בקסם הצמר הרך והמתמסר. אינסוף אפשרויות היצירה איתו, והאיכויות המרפאות שבעבודה איתו, הביאו אותי לקבוע את הליבוד כעיסוקי המרכזי. ליצור וללמד.

מילכה לוריא
ליבוד כובע סנופקין

למדה אמנות פלסטית בתל – חי, חולמת וחיה צבעים - כרגע דרך חקירת הצביעה הטבעית מחומרים מקומיים, מלבדת, מתוך חיבור עמוק לצמר ולתרפיה שהוא מביא. מעבירה חוגים וסדנאות בתחום בשנים האחרונות, אימא ליהלי ובארי, חיה בקיבוץ צבעון. מעבירה סדנאות בהמרכז למלאכות היער.

מירי סגן-כהן
קליעת סל שוק מסנסנים

נעים מאד, שמי מירי סגן-כהן.
מאז שגיליתי שיש לי ידיים – הן תמיד עסוקות.

בשנים האחרונות אני מתמקדת במלאכת הקליעה, ומגלה עולם עצום ומגוון בחומרים, טכניקות ומסורות.

בסטודיו שלי במנוף אני קולעת סלים ופסלים למכירה ומעבירה את הידע הלאה, לתלמידותי ותלמידי. אני אוהבת במיוחד ללקט חומרי קליעה בעצמי ולגלות שפע של חומרים מתאימים בכל מקום.

נטע ברגהאוס

אוהבת טבע ובעלי חיים, מלאה בסקרנות, פליאה מהסובב אותנו ורצון להעמיק את החיבור עוד ועוד. הגששות עבורי היא חוויות ההתרגשות שבמפגש עם כל יצור חי, קטן כגדול. זו ההזמנה וההזדמנות להבין את ההתרחשויות והסיפורים שמתרחשים סביבנו דרך העקבות וסימני השדה ולהגביר את תחושת "הבית" גם כשאנחנו בחוץ. אני מתאהבת במיומנות הזו כל יום מחדש. חולקת את האהבה הזו עם אור ועם ילדי, עופר ודרור. עוסקת כעשרים שנה בתחום הטיילות, קיימות, חינוך חוץ והנחיית סדנאות שטח וגששות.

ניר אברהם
ממלכת צמחי המרפא

יליד 1973, חי בהרדוף עם קרן בת-יה ונבו. עוד מילדותי מצאתי מפלט במחוזות הטבע והצמחים. בהמשך התמסדתי בלימודי ביולוגיה ותואר שני בביוכימיה בבית הספר לרפואה בירושלים. דרכי פעילותי בחברה להגנת הטבע וקורס המדריכים של שומרי הגן הובילו אותי חזרה לעולם צמחי המרפא ללימודים בבית הספר לרפואת צמחים בצפון קליפורניה. עוסק בתחום רפואת הצמחים משנת 2006 כמורה מטפל חוקר ולומד. מוסמך מטעם האיגוד האמריקאי לרפואת צמחים, מבעלי "בית מרקחת טריפוליום" המתמחה בהכנות רוקחיות בצמחי מרפא.

נעם רז שלום (ראוזניץ)
אותיות חקוקות בעץ

מייסד "בעצם" - בית ספר למלאכת עץ מסורתית. מחנך, אומן.

לעולם המלאכות הקדומות הגעתי דרך החיבור האורגני בין שני תחומי עניין עיקריים שלי - אמנות והתפראות (מלשון פרא).
יש בי דחף עז לפגוש את הטבע שבחוץ ושבפנים בצורה הכי ישירה שיש, ואחת הדרכים שגיליתי שפותחות שער היא היצירה בחומרים טבעיים.
באופן טבעי ואינטואיטיבי נמשכתי אל היער, ושם העצים תפסו אותי.
מאז עברו שנים ועם הזמן שמעתי את הקריאה להפיץ את הידע החשוב שצברתי, וכאמור, כיום אני מלמד ויוצר במשרה מלאה בסטודיו ״בעצם״ למלאכת עץ מסורתית בגבעת עדה.

נעמה תל-צור
סיפור סיפורי הלב

יוצרת במה חופשית, כותבת, שחקנית יוצרת ב"פשוט תיאטרון יער", מספרת סיפורים, שחקנית תיאטרון פלייבק. מנחה קורסים וסדנאות סיפור סיפורים. מנחת
סדנאות פלייבק. חוקרת את חיבור הלב המופלא בין בני אדם, סיפורים, קהל ובמה.

עופר אבל
גששות - לראות את הבלתי נראה

גר במצפה הילה נשוי לאיריס אבא וסבא. מדריך טיולים בארץ ובחו"ל, אחרי 6 שנים בעבודה אינטנסיבית עם נוער בסיכון , בהעצמה דרך השטח ב"כפר הנוער נירים. וניסיון של כ 40 שנה בעבודה עם נוער בשטח.
סקרן כרוני... ובשבע שנים האחרונות למדתי בקורס מדריכי ליקוט אצל שימי רף, צמחי מרפא אצל עידו קרן. קורס שנתי בבני אדמה, קורס מנחי קבוצות בפעילויות חוץ באורנים, וקורס גששות אצל אסף בן דוד .
כעת מנהל ביחד עם איריס מרכז ללימוד מיומנויות קדומות והישרדות "סדנאות של פעם" במצפה הילה. נוסף לכך מדריך בקורס הגששות של מקום מפגש . עם תעודת גשש דרגה 3 של עמותת הגששות הבין לאומית ה"סייבר טרקר"

ענת אזנקוט
קליעת סלים בעלי בננה

הי. נעים להכיר ענת אזנקוט.
גרה בגליל העליון.
אוהבת רכות, עדינות וחיבורים מיטיבים. מאוהבת בשקט, בשלווה וביופי שבמלאכת הקליעה.
מודה על הזכות לחיות בחיבור אינטימי למתנותיה של אמא אדמה.
מתמחה בליקוט צמחים רכים לצורכי קליעה, מאכל ומרפא.
מלמדת באהבה את איכויות הריפוי שמלאכת הקליעה העדינה.
להתראות בקרוב. 
💜

ליצירת קשר: 0528948395

רון קהתי
"שם עצם" - מעבדים עצמות

בעצם....אני בן 55, ארכאולוג שמתמחה בזיהוי עצמות בעלי-חיים עתיקות (ארכאוזואולוג) וזיהוי וניתוח כלים ופריטים העשויים מחומר הגלם עצם, קרניים, שיניים, צדפים, קליפות בצים עתיקים. העבודה שלי הובילה אותי לעסוק בהכנה של פריטים כאלו מעצם ואני מעביר סדנה שבה נלמד על עצמות כחומר גלם, התכונות שלו, הכלים שאיתם נכון לעבוד בעצמות, ואיכות חומר הגלם הרצויה. זה חומר שונה וייחודי שניתן להפיק ממנו הרבה דברים מעניינים. אני שמח לחלוק את הידע ולגרום לעוד אנשים לראות בעצמות חומר שימושי ומעניין.

ריקי קרן-צבי
עבודת אדמה - פיסול בבוץ

אני בוגרת בצלאל במחלקה לעיצוב קרמי משנת 2003.
בזמן הלימודים נחשפתי לעולם הבנייה באדמה. תוך כדי הלימודים ואחריהם המשכתי בכיוון הזה מתוך רצון לחפש עשייה אומנותית שמחוברת לפשטות, לחיי חוץ, לבישול עם אש. רציתי להתנסות בתהליכים הראשוניים של עבודה באדמה, ללקט בעצמי את החומרים הנדרשים ליצירה, מהטבע ומשאריות שעבור אחרים הן זבל.
כבר הרבה שנים אני מעבירה סדנאות וקורסים של בנייה, עיצוב ופיסול באדמה: בנייה של תנורי בישול ואפייה, טיח אדמה, רהיטי אדמה ועוד.
בשנים האחרונות אני עושה ומלמדת גם שריפות קרמיקה באש והכנת חימר מאדמה.

תמיא אביחיל
סלי קשתות קלטיים ומקומיים

לפני מספר שנים חברה הזמינה אותי לשיעור קליעה, כבר בסוף השיעור הרגשתי איך המלאכה, האוּמנות הזו מייצרת אצלי משהו אחר. הרבה שנים אני מתעסקת במלאכות שונות, אבל משהו בקליעה, ייצר אצלי סבלנות, שקט והתמסרות שמעולם לא חוויתי. אני מאד מתרגשת מהיכרות אינטימית כל כך עם חומר, קשה, שדורש אסרטיביות, גמישות וכח, אני ממשיכה להכיר אותו יותר לעומק, ליצור ממנו צורות וכלים, לחזור על המוכר וליצור חדש. אני מעבירה סדנאות שנתיות באזור עמק המעיינות ועפולה (בקרוב גם בחיפה!) למבוגרים וגימלאיות, מעבירה סדנאות חד פעמיות בכל הארץ וסדנאות ייחודיות לילדים בימי הולדת, פעילויות בית ספר, גינות קהילתיות ועוד. אני תלמידה (נלהבת!) של הרצל אוסטר כבר 3 שנים וכן תלמידה של מספר קולעים באירלנד ובצרפת. אין סוף למלאכת הקליעה, כך שכנראה אמשיך ללמוד בד בבד עם העברת הידע והאוּמנות הלאה.

מדריכי הילדים

מדריכי הילדים

הדר מזיג

בת 30, מדריכה בשומרי הגן, ובעלת תואר בחינוך ולדורף. בכל מסעותיי בארץ ובעולם בסוף מצאתי את עצמי תמיד באותו העניין- קרובה לאדמה, קרובה לילדים, קרובה לצמחים ולמלאכות. אוהבת לפגוש את כל מה שחי, ולראות למה הוא רוצה להפוך. וגם לאכול אוכל טעים.

יאיר צוק

מאז שאני זוכר את עצמי תמיד הייתי עמוק בעולם הדמיון, הטבע והיצירה. היום אני מודה על הזכות לעבוד עם ילדים קרוב לאדמה, סביב המדורה ובין הענפים של העצים. מנסה להזכיר להם ולי שיש בעולם קסם ופלא גדול ושמותר להאמין בניסים.
גר בטבעון, רקדן, מנגן על כלי נגינה שונים ויוצר במגוון גדול של חומרים ושיטות (אריגה, סריגה, קליעה, טוויה וקשירה, סיתות צור, עבודה בעץ, הכנת כלי נגינה ועוד ועוד).
מדריך ב'שומרי הגן' ולומד חינוך יער וחינוך וולדורף במכללת אורנים והרדוף

מורן ניצן

ילידת 83', גרה בטבעון, מדריכה בשומרי הגן ולומדת חינוך יער וולדורף באורנים.
מגדלת צמחים, ירקות, אנשים וחתולים.
למדתי צורפות וגינון טיפולי, מתנסה ויוצרת במגוון חומרים וטכניקות. אוהבת פשטות, לשבת על האדמה, ללכת יחפה ולחבק עצים.

נהר אליה רחל מנדלסון

בת 38 גרה ויוצרת בפרדס חנה. משלבת מיומנויות עשירות של תיאטרון, סיפור סיפורים, תנועה ומלאכות בכדי ליצור מרחבים נגישים ומעוררי השראה המותאמים לגילאים מגוונים. בעלת ניסיון של עשרים שנה בתחומי תאטרון, תנועה וליצנות כתלמידה, מורה ויוצרת עצמאית. את דרכה בשומרי הגן התחילה לפני ארבע שנים בעקבות רצון עז להעמיק את הקשר עם הטבע והסביבה ומאז עושה את דרכה להביא יחד את אהבתה לטבע לאומנות ולתיאטרון ולחלוק אותה עם ילדים. מדריכה בשומרי הגן במכמורת, יער חדרה, ועין שמר. נהר-אליה מוצאת אינספור דרכים להקנות לחניכים כלים לביטוי עצמי, ליצירתיות, בטחון עצמי מוגבר, תחושת חיבור ואחווה עם חבריהם לקבוצה וקבלה של עצמם ושל האחר

עופרי שור

אוהב אדם ואדמה, מרחף לא מעט במחוזות הדמיון. מוצא המון השראה ותשוקה בלמידת היער, בלמידת עצמי דרך היער ובלימוד של אחרים בעזרת היער.
הדבר העיקרי אשר משך וממשיך למשוך אותי לחקור וללמוד את מלאכות ומיומנויות החיים הוא מציאת סיפוק בלתי נגמר במציאת החיבור בין החומר לרוח וחיזוק השייכות שלי בעולם.

חי כיום בטבעון, מדריך בשומרי הגן ולומד במסלול ההוראה האנתרפוסופי של שומרי הגן במכללת אורנים. עבדתי מספר שנים כגנן ילדים, לרוב במרחב הפתוח.

ציפי וינקלר

שמי ציפי, ילידת 87. גדלתי בערד ומגיל צעיר הטבע והחוץ היו לי לבית ונתנו לי עוגן לחיים. בגיל 18 נתקלתי בשומרי הגן והתאהבתי. מאז אני שם. מדריכה קבוצות ילדים ומודה על הזכות לשחק ולהיות בפשטות ביחד. מלבד העיסוק בהדרכה אני גם דולה ומטפלת בתרפיית אורגון.

שיר בן דוד

אהלן, אני שיר בן דוד, בת 28 מפרדסיה. בוגרת תואר ראשון בחינוך מיוחד ושילוב אמנויות. בשנים האחרונות חוקרת ולומדת את המלאכה העתיקה ביותר, מלאכת החינוך דרך הטבע וזוכה ללמוד זאת המורים הטובים ביותר בתחום- הילדים עצמם. כיום מגננת בגן יער ומדריכה חוגים ומחנות ביער (איזה כיף לי!) אוהבת לספר סיפורים, לשחק משחקים, לרקוח שיקויים, להציג הצגות, לבשל תבשילים, ליצור מכל היופי שהטבע מעניק לנו ופשוט לשהות בו ולהודות על הזכות. אשמח להכיר!

תמנע שריר

גרה בטבעון, מדריכה בשומרי הגן, עובדת בגן יער.
בעלת תואר בחינוך וולדורף. אני אוהבת לשהות ביער ולהקשיב לו. אוהבת לעשות מלאכות , לרקוד ולנוע, לשחק ולשיר יחד ולהרגיש בבית בטבע.

צוות ההפקה

אורי ערד

אורי ערד
צוות ההפקה

יליד 1981, חי ביודפת. אוהב אנשים ציפורים וצמחים. מאז שאני זוכר את עצמי היופי, העוצמה והמסתוריות של הטבע ריתקו אותי. התחלתי להדריך בחוגי סיירות של החברה להגנת הטבע בחברה בגיל 16, היום אני מדריך ותיק בשומרי הגן, עובד במכון דש"א בתור בוטנאי, צפר ומרכז סקרי טבע ונוף. יוזם "אבני דרך - התכנסות מלאכות קדומות". בוגר תכנית הלימודים של 8 Shields Institute בקליפורניה וכן של בית הספר living wild בוושינגטון, ארה"ב.

איילת באשר

איילת באשר
צוות הפקה

גרה בגליל העליון. מדריכה חמש שנים באהבה רבה ילדים ונוער בארגון שומרי הגן. אוהבת לקלוע סלים, להקשיב לציפורים, לספר סיפורים ולרקוד למנגינות תופים. אני מאמינה שעשיית מלאכות קדומות בטבע נותנת רפואה גדולה לנו ולילדים, ואפשרות לחוות שבטיות מחדש ולהיזכר בחיבור דרך היצירה. אני מלמדת ילדים ומבוגרים רוקחות טבעית מצמחי מרפא. מתרגלת נחת ושמחה. מטפלת ברפואה איורוודית וסטודנטית לחינוך במכללת תל חי.

טאווה (חמוטל) גורן-חיטין

טאווה (חמוטל) גורן-חיטין
צוות ההפקה

כשאני קולעת סל אני יוצרת קשר אינטימי עם החומר ממנו אני קולעת ולומדת להכירו - החל מאיפה הוא גדל ועד התגובות המשתנות שלו לתנאי הסביבה. כשאני מדליקה אש אני יוצרת מערכת יחסים עם סוגים שונים של עץ ולומדת להכיר את התכונות שלהם, ממש כמו שהייתי לומדת להכיר אנשים שאני עובדת איתם. תוך כדי התהליך אני גם לומדת להכיר את עצמי ואת האש עצמה. כשהגעתי ל Wilderness Awareness School בוושינגטון נחשפתי לרעיון של מערכת יחסים עם הסביבה והרחבתי את ההבנה שלי במיומנויות הדרכה, חניכה וקהילה. היום אני משתמשת ב hard skills כמו ליקוט, עיבוד עורות ועוד בשילוב עם משחקים, הקשבה לציפורים, הכרת תודה ומודעות לסביבה כדי לחזק ולהעמיק את הקשר של האדם עם הסביבה, עם קהילה ועם עצמו. מייסדת מכללת אלון. מפיקת "אבני דרך". מומחית לחינוך ופיתוח יכולות למידה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגנים לפי ג'ון יאנג. למדה ולימדה בW.A.S (ביה"ס של ג'ון יאנג) במדינת וושינגטון. מורה לפלדנקרייז, רפלקסולוגית. עוסקת ביחסים בין אדם לסביבתו, לחברו ולעצמו, בבניית קהילה, בדינמיקה קבוצתית ובמיצוי ופיתוח יכולות למידה אישיות.

סמדר ספיר

צועדת בסקרנות ובפליאה בשבילי החיים .
השבילים האלה מובילים אותי למסע ארוך בין בעלי מלאכה בארץ ובעולם , בו אני מוצאת את הבית , את החיבור , את התשוקה ליצור ולפעול בעולם , ואת המתנות האדירות שיש למלאכות להעניק לנו, יחד עם מסורות שבטיות שהגעגוע והכיסופים אליהן פועמים בכל רגע.

המלאכות הן שער גדול עבורי וכלי מרכזי בעבודה שלי עם ילדים ומבוגרים לחיבור לטבע , ולעצמנו.
מלמדת, יוצרת ומשחקת במגוון רחב של חומרי גלם טבעיים כשהצמר הוא המרכזי שבהם , ולומדת עוד ועוד .

שירה בר

שירה בר
צוות ההפקה

הולכת בדרכים העתיקות. בדרכי האדמה והלב.
מחנכת ילדים ונוער כ-20 שנה דרך ארגון שומרי הגן, מסגרות אלטרנטיביות ובאופן פרטי.
מנחה סדנאות למבוגרים וטקסי חיבור לעוצמה פנימית דרך מפגש עם היסודות והטבע.
מחנכת לשבטיות.
מלמדת קורסים בחינוך ותקשורת מקרבת {NVC}
שותפה בהתכנסויות אבני דרך
אוהבת לשבת ליד מעיין מים חיים, לחיות את חיי השבט,
לחלוק ידע, לפתוח את הלב ולעסוק במלאכות.
אוהבת במיוחד לחלום ולהגשים חלומות.
מנחה את ׳המסע הביתה – טיולים אנטימיים להורים וילדים בטבע

צוות ההפקה
bottom of page