המורים/ות בהתכנסות 2022

הרשימה תמשיך להתעדכן עד ההתכנסות
מורטן קוצ'רה
עמית בן דוד

מנהל שותף באדם-דרך-טבע מרכז לטיפול נפשי ותהליכים חינוכיים בטבע. מרצה, עו"ס קליני ומנחה קבוצות

Wild Flowers

צועד את דרכי עם ליאור ולומד את האבהות מנועם ולוטם. הטבע ונפש האדם ריתקו אותי מאז ומתמיד. בעשור האחרון אני מנסה לחבר ביניהם. המפגש האנושי עם הפרט והקבוצה מפיחים בי רוח חיים ומרגשים אותי בכל פעם מחדש. העבודה בטבע מבחינתי היא בראש ובראשונה פתח למרחב פוטנציאלי של ריפוי. בשיטת הטיפול אני משלב פסיכותרפיה התייחסותית, מיינדפולנס, גוף נפש מלאכות קדומות ותרגילים שונים. עו"ס קליני, מרצה ומדריך, מנהל שותף באדם-דרך-טבע (מרכז לטיפול נפשי עם הטבע).

מורטן קוצ'רה
Wild Flowers

למדה אמנות פלסטית בתל – חי, חולמת וחיה צבעים - כרגע דרך חקירת הצביעה הטבעית מחומרים מקומיים, מלבדת, מתוך חיבור עמוק לצמר ולתרפיה שהוא מביא. מעבירה חוגים וסדנאות בתחום בשנים האחרונות, אימא ליהלי ובארי, חיה בקיבוץ צבעון. מעבירה סדנאות בהמרכז למלאכות היער.

מורטן קוצ'רה
יובל שיינברג

עושה אהבה עם החומר

Wild Flowers

איש חינוך, מעצב, בנאי, מדריך שומרי הגן, עושה אהבה עם החומר. אוהב במיוחד לבנות באדמה ואבן, לגדל אוכל, ללקט, לתפור, לנגר , לפסל במיים, לתקן דברים, לטייל ולהדביק אחרים באהבות אלה.

מורטן קוצ'רה
אסף בן דוד

גשש, חוקר טבע

Wild Flowers

מדריך טיולים שלוש עשרה השנים האחרונות. כיום עוסק בפיתוח תוכניות חינוכיות העוסקות בקשר בין החברה המקומית לטבע הישראלי ומנחה ללמידה חוץ כיתתית.

מורטן קוצ'רה
מיכה חנונה

...מסתת צור, בונה קשתות וחצים, גשש, מקדר כדים, מעבד עורות

Wild Flowers

הקים את ארגון 'בני אדמה'-בדרך הטבע, אוהב טבע מושבע, מאמין שבעזרתו ניתן להתחבר לאדם ולבורא, ושכולנו חלקים של תמונה אחת שלימה. מעביר את הקורסים והסדנאות של בני אדמה ביחד עם מורים ומדריכים נוספים. סתת צור, קשת, מעבד עורות, גשש, לקט,מורה למיומנויות הקיום של הציידים לקטים ושל התקופה הפרהיסטורית ומעביר סדנאות בנושאים אלה. מעביר חוגי בני אדמה, אוהב ליצור בחומרים מהטבע. נשוי לשקד ואבא לרגב בר ונווה. גר תקופה ממושכת עם משפחתו ביערות שפלת יהודה. מאמן יחידות מובחרות בצבא בתחום הטבע וההישרדות,מורה של קורס ההישרדות של ווינגייט,בעבר מורה לרכיבה טיפולית,רועה צאן,ילד,נער וכו'

מורטן קוצ'רה
שימי רף

מומחה למיומנויות חיים של ציידים לקטים

Wild Flowers

משנת 2012 אני מלמד את "קורס מדריכי ליקוט" - הקורס המקיף ביותר בארץ לליקוט צמחי בר למאכל, שהכשיר חלק ניכר ממדריכי הליקוט הפעילים ביותר בתחום. מחבר הספר "ליקוט צמחים בארץ ישראל: מדריך מעשי". מדריך ליקוט ומיומנויות חיים של לקטים ציידים משנת 2000, למדתי בקורס המדריכים של שומרי הגן . עוסק טיפול קוגניטיבי התנהגותי, שליטה במצבי תודעה, פיתוח ותיקון מיומנויות למידה, קשב וזיכרון. מטפל בצמחי מרפא. מה שמעניין אותי במיומנויות זו הלמידה עצמה. ללמוד וללמד גם את מה שנחשב ל"בלתי אפשרי" כמו למשל הדלקת אש בעיניים עצומות במקדח קשת או שליטה במצבי תודעה.

מורטן קוצ'רה
Wild Flowers

הי.
אני ענת.
גרה בלהבות הבשן. מבלה את ימי בליקוט צמחים וקליעת סלים בחיק הטבע, ברחבי הגליל.
אני אוהבת להתייחס למלאכת הליקוט והקליעה כשער לעולם של חיבורים. חיבור לטבע, לנפש, ליצירתיות ולשבט שלנו.
אשמח להפגש ולבלות ביחד בהתכנסות הקרובה או במהלך הקורסים שנפתחים בקרוב.
ב 💜 ענת.
ליצירת קשר: 0528948395

מורטן קוצ'רה
עופר אבל

לקט, מגלף, מדליק את האש, מספר סיפורים.

Wild Flowers

גר במצפה הילה נשוי לאיריס אבא וסבא. מדריך טיולים בארץ ובחו"ל, אחרי 6 שנים בעבודה אינטנסיבית עם נוער בסיכון , בהעצמה דרך השטח ב"כפר הנוער נירים. וניסיון של כ 40 שנה בעבודה עם נוער בשטח.
סקרן כרוני... ובשבע שנים האחרונות למדתי בקורס מדריכי ליקוט אצל שימי רף, צמחי מרפא אצל עידו קרן. קורס שנתי בבני אדמה, קורס מנחי קבוצות בפעילויות חוץ באורנים, וקורס גששות אצל אסף בן דוד .
כעת מנהל ביחד עם איריס מרכז ללימוד מיומנויות קדומות והישרדות "סדנאות של פעם" במצפה הילה. נוסף לכך מדריך בקורס הגששות של מקום מפגש . עם תעודת גשש דרגה 3 של עמותת הגששות הבין לאומית ה"סייבר טרקר"

מורטן קוצ'רה
נעמה תל-צור

יוצרת תאטרון ומספרת סיפורים

Wild Flowers

יוצרת במה חופשית, כותבת, שחקנית יוצרת ב"פשוט תיאטרון יער", מספרת סיפורים, שחקנית תיאטרון פלייבק. מנחה קורסים וסדנאות סיפור סיפורים. מנחת
סדנאות פלייבק. חוקרת את חיבור הלב המופלא בין בני אדם, סיפורים, קהל ובמה.

מורטן קוצ'רה
זהרה רחל כהן

Wild Flowers

מספרת סיפורים, אומנית במה. חוקרת ויוצרת בחומרים טבעיים. מנחה קבוצות ילדים, נוער ומבוגרים. מדריכה ותיקה ב'שומרי הגן'. מנחה סדנאות המשלבות ריפוי, המצאות בטבע, מלאכות קדומות ואומנויות במה ככלים להזכרות בטבע שלנו והזכרות בחיים קרובים לאדמה. יוזמת 'נשות בר'.

מורטן קוצ'רה
חנצ'ה יערי רכטמן

משחקת ויוצרת בחומרים טבעיים

Wild Flowers

יוצרת בחומרים טבעיים בהשראת מלאכות עתיקות ומלמדת בסטודיער ליד עין שמר. אשת חינוך, מדריכת שומרי הגן, מספרת סיפורים, אוהבת אדם, אדמה וחיים. אוהבת ללכת לאיבוד ביצירה, לשוטט בשבילים לא ידועים, בהם מתרחש הקסם האמיתי… מגלה כל יום עוד קצת מיהי היוצרת הפראית שבתוכי, היוצרת בחושניות, בחופשיות ואינטואטיביות מכל הבא ליד וללב.

מורטן קוצ'רה
רחל סטולר

קדרית, סקרנית וחוקרת, עובדת אדמה

Wild Flowers

אני בוגרת בצלאל בעיצוב קרמי וגם בוגרת הפקולטה לחקלאות במגמת סביבה והגנת הצומח, אמא לשני ילדים, צמחונית.
אני אוהבת לעבוד עם הידיים בחימר וגם עם כל מיני חומרים אחרים.
משמח אותי ליצור דברים יפים, יצירה היא מרפא לנפש.

מורטן קוצ'רה
אלון מרד

רצען

Wild Flowers

יליד 1968 , רצען בלימוד עצמי ,מייצר מוצרי עור כבר מעל 40 שנה, בעל המותג :"אלונעור" oakleather"" הממוקם ברחוב האבות 3 בעיר העתיקה של באר שבע .מתמחה בעיקר בעבודה עם עורות עבים .עוסק בפיתוח ,עיצוב וייצור מוצרי עור כגון : ציוד רכיבה על סוסים וגמלים , נרתיקי אקדח , חגורות לנשים וגברים , תיקים מקצועיים ואופנתיים, בעל ניסיון רחב בייצור בעבודת יד וייצור תעשייתי .מעביר סדנאות טכניקה ומוצר לקבוצות ופרטני.מאמין במשפט: "leather for life" . יש הקוראים לאלון – " מגשים החלומות בעור" אז מוזמנים להתחיל לחלום , נפגש באירוע.

מורטן קוצ'רה
תמיא אביחיל

קולעת סלים

Wild Flowers

לפני מספר שנים חברה הזמינה אותי לשיעור קליעה, כבר בסוף השיעור הרגשתי איך המלאכה, האוּמנות הזו מייצרת אצלי משהו אחר. הרבה שנים אני מתעסקת במלאכות שונות, אבל משהו בקליעה, ייצר אצלי סבלנות, שקט והתמסרות שמעולם לא חוויתי. אני מאד מתרגשת מהיכרות אינטימית כל כך עם חומר, קשה, שדורש אסרטיביות, גמישות וכח, אני ממשיכה להכיר אותו יותר לעומק, ליצור ממנו צורות וכלים, לחזור על המוכר וליצור חדש. אני מעבירה סדנאות שנתיות באזור עמק המעיינות ועפולה (בקרוב גם בחיפה!) למבוגרים וגימלאיות, מעבירה סדנאות חד פעמיות בכל הארץ וסדנאות ייחודיות לילדים בימי הולדת, פעילויות בית ספר, גינות קהילתיות ועוד. אני תלמידה (נלהבת!) של הרצל אוסטר כבר 3 שנים וכן תלמידה של מספר קולעים באירלנד ובצרפת. אין סוף למלאכת הקליעה, כך שכנראה אמשיך ללמוד בד בבד עם העברת הידע והאוּמנות הלאה.

מורטן קוצ'רה
רון קהתי

ארכיאולוג, ארכיאוזואולוג, מרצה

Wild Flowers

בן 51, גדלתי ברחובות וגר כיום בניר בנים. אני אספן שלדים מגיל 13 ואוהב את הצורות הטבעיות של העצמות כמות שהן ואת העצם כחומר גלם. לימים הפכתי גם ל "ארכאוזואולוג", ארכאולוג מומחה לעצמות בעלי חיים עתיקות ובין היתר אני חוקר את תחום עיבוד העצמות ומספר סיפורי עצמות. מעביר את הסדנה הייחודית של הכרת חומר הגלם הזה לעומק ואוהב להכיר אנשים ורעיונות חדשים.

מורטן קוצ'רה
מייקי אלפנט

Wild Flowers

מתחילת דרכי בעולם אני זוכר שאני אוהב עצים, תמונות ילדות מוכיחות זאת. בעשור האחרון מצאתי את עצמי עם חיבה וזיקה לכף עץ פשוטה מגולפת ללא תלות במקום, זמן או כלים מיוחדים. עם השנים הפכתי למורה, הרבה בזכות המפעל המיוחד הזה שוקראים לו "אבני דרך". כיום אני מלמד מלאכת עץ ב"מרכז למלאכות ביער" שבקיבוץ צבעון ובעוד כמה מקומות בעולם כמו ניו יורק, אנגליה, בלגיה והולנד- לא רק הייטקיסטים טסים לעבודה.
בחמש השנים האחרונות אני מתמקד בהוראה לטווח הארוך ולייצר תהליכים ארוכים בתוך המלאכה, בנוסף אני עסוק המון במושג הזה שנקרא "תרבות המלאכה" ומהי. Its not about the spoon משפט שאני מאמין בו ומשפט שאני מנסה לחיות את חיי לפיו- כמובן שלא הפסקתי לגלף כפיות אך המשמעות שלהן קצת השתנה ב15 שנה שאני עושה זאת.
פעם החלום היה שיהיה לי מטבח שכולו עם כלים מעץ אך כיום שהגשמתי חלום זה פניתי לחלום אחר- להדליק את ניצוץ המלאכה אצל אנשים ונשים, לקיים את תחושת המסוגלות מהכנה של כפית קטנה עד המוצר המורכב ביותר. התודעה שאני מסוגל להכין כל שעולה בדעתי במו ידי ועם כלים פשוטים מרגשת אותי בכל פעם מחדש, ואני ממש רוצה שאחרים יתרגשו גם.

מורטן קוצ'רה
חיים חן

סדנאות גילוף כף בישול נהדרת

Wild Flowers

יליד 1978, נשוי לדניאל ואב לנגה, נעם, מתן והילה. מטפל ותיק ברפואה סינית ומורה לגילוף בעץ ירוק. אני נהנה ושמח ללמד ולשתף בידע ובמלאכה קדומה זו בסדנאות וקורסים שלי המתקיימים בזכרון יעקב לאורך כל השנה. אני מתייחס למלאכת העץ בכבוד הראוי לה ובסדנאות שלי תלמדו לגלף בכלים מסורתיים (גרזן וסכיני גילוף) בטכניקה נכונה ובטוחה שתאפשר לכם להמשיך ולגלף כפות מעץ טבעי באופן עצמאי ובטוח.
גילוף הוא אתגר - מצד אחד זה לא מסובך וכל אחד יכול - מצד שני מלאכת הגילוף מאתגרת מספיק בשביל לרצות לגלף עוד ועוד. לבשל בכף בישול שגילפנו בעצמנו היא חוויה מרחיבת לב :)

מורטן קוצ'רה
יונית קריסטל

משמרת מלאכות מסורתיות, מתמחה במלאכות הסיב השונות - (קליעה, טוויה, צביעה טבעית, אריגה, ליבוד, וכ"ו)

Wild Flowers

עוסקת בשימור של מלאכות קדומות ומסורתיות, שהולכות ונעלמות מן העולם.
עיקר פעילותי מתמקדת בלימוד מבעלי ובעלות מלאכה - זקנים וזקנות שאין יורשים למלאכתם/ן, ובהעברת הידע הלאה בסדנאות, בסיורים לימודיים ובקורסים שאני מנחה. (אם אפשר – ביחד עם בעלי/ות המלאכה המקוריים/ות)
בשנת 2019 יצא לאור ספרי "קליעה מדור לדור – על מסורות הקליעה בארץ" – אשר עוסק בתיעוד ובהנחלת הידע המעשי הקשור בקליעה המקומית.
הפעילות שלי משלבת שימור של מורשת ותרבות תוך מתן כבוד לאלו שעדיין מחזיקים/ות בידע המסורתי. העיסוק במלאכות הללו מאפשר חוויה של פשטות וקירבה לעצמנו ולטבע, וכבוד מחודש לחכמת הדורות.

מורטן קוצ'רה
נעם רז שלום (ראוזניץ)

Wild Flowers

מורה ויוצר במלאכת עץ מסורתית, חי בשותפות קהילתית, ובניסיון לקדם חיים אנושיים בריאים ומאוזנים יותר.

לעולם המלאכות הקדומות הגעתי דרך החיבור האורגני בין שני תחומי עניין עיקריים שלי - אמנות והתפראות (מלשון פרא).
יש בי דחף עז לפגוש את הטבע שבחוץ ושבפנים בצורה הכי ישירה שיש, ואחת הדרכים שגיליתי שפותחות שער היא היצירה בחומרים טבעיים.
באופן טבעי ואינטואיטיבי נמשכתי אל היער, ושם העצים תפסו אותי.
מאז עברו 6 שנים ועם הזמן שמעתי את הקריאה להפיץ את הידע החשוב שצברתי, וכאמור, כיום אני מלמד ויוצר במשרה מלאה בסטודיו ״בעצם״ למלאכת עץ מסורתית בגבעת עדה.

מורטן קוצ'רה
מישה פינק

מחנך וחרש עץ

Wild Flowers

בחמש השנים האחרונות הקמתי את פרויקט חינוך היער בבית הספר 'מיתרים' בטבעון.
לפני כן הדרכתי במשך שנים, ילדים בכל הגילאים, במסגרת ארגון שומרי הגן.
יש לי ידע וניסיון רב בעולם המלאכות, בעברי עסקתי בהכנת תכשיטים מחומרים טבעיים, גילוף קשתות מסורתיות, בניית יורטים מונגוליים ועבודות עץ מגוונות נוספות.
כיום מחנך ילדים כמורה ליער בבית הספר 'מיתרים' בטבעון ומנהל את חנות 'צעדים בשטח'.

מורטן קוצ'רה
רני ליכטנר

במבוקאי - שותל, מגדל, בונה, יוצר ומלמד במבוק

Wild Flowers

גיליתי את הבמבוק כשהייתי מורה בבית הספר הדמוקרטי בחדרה. בעקבות בקשת תלמידים פתחתי סדנת במבוק וחקרתי יחד איתם את הנושא. התנסות זו הובילה אותי לגלות את עולם הבמבוק המופלא ומאז מקדיש את חיי ללמד ולהביא את המודעות לצמח המופלא הזה לישראל.

מורטן קוצ'רה
רחלי בומזון-אדטו

קולעת

Wild Flowers

שמי רחלי, בת זוג לדיוויד ,אנו חיים בקיבוץ פלך בגליל ומגדלים את שלושת ילדינו המופלאים.
לפני 15 שנה התחלתי ללמוד את מלאכת קליעת הסלים מהרצל אוסטר, מאסטר אוטודידקט, " מחייה הקליעה ההישראלית ". במשך 4 שנים על בסיס שבועי הייתי מגיעה לביתו הצנוע בקיבוץ בית ניר ולומדת בשקיקה את רזי המלאכה.
מאז אני יוצרת ומלמדת , מעבירה הלאה את מה שקיבלתי בנדיבות מהרצל ולשמחתי הקליעה הופכת להיות יותר ויותר נוכחת בנוף הישראלי, לא עוד עולם הולך ונעלם.

מורטן קוצ'רה
אורן פריטל

Wild Flowers

נולד וגדל בהרי ירושלים, נשוי לענבל. בוגר תואר ראשון בגיאוגרפיה וארכיאולוגיה מאוניברסיטת בן גוריון.טייל, רועה צאן, משוטט ומאוהב בטבע הארץ ישראלי. מלמד עבודה מסורתית באבן ורכז פרויקט שיקום הבוסתנים והחקלאות העתיקה בואדי עין כרם. מדריך מגוון מיומנויות שטח קדומות בארגון 'בני אדמה' וחוגי סיירות.​

מורטן קוצ'רה
אשתר בת האדמה

קרמיקאית ומפסלת בעיסת אדמה

Wild Flowers

עוסקת ביצירת אמנות, טקסים וחיבור בין הרוח לחומר דרך התמרת רגשות. מלמדת ויוצרת בעיסת אדמה, קרמיקה וציור.
בת 59 .
כולי תקווה ליצור ביחד עולם מקיים, מכבד, אנארכיסטי, שכולו טבול באומנות היצירה שמקבלת את השראתה מכוחות הטבע המושלמים.
אוהבת את החופש להיות מי שאני ואת החופש לתת לאחרים להיות עצמם.
וניזונה מהטבע- האלמנטים והאין סוף.
ליצירת קשר: 0528089274

מורטן קוצ'רה
מירי סגן כהן

קולעת

Wild Flowers

נעים מאוד, שמי מירי סגן-כהן.
מאז שגיליתי שיש לי ידיים - הן תמיד עסוקות.
למדתי אמנות באוניברסיטת חיפה ועיצוב גרפי בויצו. מלאכת יד ואמנות - פיסול, ציור ורישום, הדפס, סריגה ועוד היו תמיד חלק מחיי.

בשנים האחרונות אני מתמקדת במלאכת הקליעה, ומגלה עולם עצום ומגוון בחומרים, טכניקות ומסורות.

אני אוהבת במיוחד ללקט חומרי קליעה בעצמי ולגלות שפע של חומרים מתאימים בכל מקום בטבע.

מורטן קוצ'רה
שורי פרוביזור

אורגת

Wild Flowers

Suri Provisor is the creator of Kedma Ancient Crafts. She is a talented artist who is inspired by the ancient landscape that she lives in. She was a student of archaeology before she discovered her love of weaving. Her handwoven fabrics and products are inspired and beautiful, handyed and made of natural cotton. She weaves tallitot and tallit bags, shawls, brit pillows and baby slings. The authenticity of her “kedma workshops” and “biblical street fairs” transport you to the past and make you feel like you’ve “been there”.

מורטן קוצ'רה
יונתן אופק

צייר ופסל

Wild Flowers

יונתן אופק יליד שנת 1973 נשוי+3, צייר ופסל תושב מושב אניעם שברמת הגולן. בעבודתי מתקיימת זיקה עמוקה למלאכות מסורתיות אותן רכשתי לאורך השנים בעמל כפיים רב. שימשתי כשוליה למספר אמנים מובילים ולבעלי מלאכה בתחומים רבים – כדרות, חרושת עץ מסורתית, נפחות, חרושת אבן, אריגה (מבית), יציקת מתכות, פחחות וריקוע נחושת. לימדתי אמנות ומלאכות במסגרות רבות, שמח ואוהב לשתף בידע שצברתי.

מורטן קוצ'רה
יפתח מטוס

Wild Flowers

גר במושב כפר יחזקאל, בו נולדתי וגדלתי, יחד עם אשתי ושלושת ילדי. עוסק בהדרכת טיולים עם ילדים ובני נוער מזה 14 שנים, מכיר את הטבע והאדם דרך הרגלים והלב. מתוך האהבה שלי לטבע ולאדם מצאתי את עצמי מתעניין ומתעסק בחיבור הבראשיתי ביניהם, מלאכות ומיומניות אדמה קדומות. כיום, מדריך מסעות טיפולים עם נוער בסיכון מעביר סדנאות במגוון תחומי המלאכות הקדומות וסיורי ליקוט ומפעיל חוג של ״בני אדמה״ לילדי כפר יחזקאל והסביבה.

מורטן קוצ'רה
אלישיב עציון

נפח

Wild Flowers

מורטן קוצ'רה
נעמי כץ

מחנכת, מנחה סדנאות וטקסים

Wild Flowers

נעמי כץ היא מחנכת, סופרת ומנחה בתנועה. מספקת כלים לעבודה עם החושים ולהכרה בכח הנשי. נעמי עובדת בגישה המשלבת את נסיונה רב השנים בחינוך עם היכרותה המעמיקה עם חוכמתן המסורתית של נשות שבטי האדמה.

עבודתה מושפעת עמוקות ע"י מורתה כרמן ויסנטה, מנהיגת נשים הנושאת חוכמה עתיקה מהרי האנדים. יחד עם כרמן, נעמי עובדת עם נשים בכל רחבי העולם ומקדישה תשומת לב מיוחדת ליחסנו עם המחזור החודשי.

מורטן קוצ'רה
איילה ידגר

תנועה בטבע

Wild Flowers

הגוף שלנו הוא חלק מהגוף השלם של כדור הארץ, והפראיות שלנו נפגשת עם הפראיות של האדמה. דרך התנועה והחושים, אנחנו מרגישות את הטבע. אז מהו הטבע שבנו ואיך אנחנו לוקחים חלק בעולם? אני משלבת מחול-אימפרוביזציה, מדיטציה בתנועה, וכלים להתבוננות בטבע והשתייכות לסביבה. ילידת 79'. יש לי תואר שני במחול, דרכו חקרתי איך לקחת מהגישה האקולוגית ולהשתמש בה בכוריאוגרפיה. למדתי והדרכתי בשומרי הגן, ובמרכזי הדרכת טבע ומלאכות נוספים. חייתי (ועודני) במספר קהילות, כדי ללמוד את התנועה שלנו ביחד. יוצרת ומופיעה בטבע ולבמה, מלמדת ריקוד בטבע, אימפרוביזציה, מדיטציה בתנועה, ותנועה בקהילה.

מורטן קוצ'רה
אושרה פרח

Wild Flowers

הרצון והצורך ליצור בפשטות ,יצירתיות ובאהבה מוצאים דרכם מהלב אל הידיים בדרכים רבות ובצורות שונות ומתחדשות במסע של השראה וקסם שלא נגמר... קליעת סלים הינה אומנות עתיקה שראשיתה מראשית תקופת האדם. במשך השנים פיתחו תרבויות שונות טכניקות מגוונות שהתאימו לחומרים שנימצאו בסביבתם ולצורכיהם היומיומיים. מלאכת הכפיים ואיסוף החומרים עברו מדור לדור – כך נשמר הידע.. שימור המלאכות הוא שימור הידע המעשי שלא יאבד מן העולם ויותר מכל – שימור של הוויה חברתית, רוחנית וכבוד לאדמה ולכל מה שבא ממנה. מחטי האורן הקנרי כמו צמחים נוספים הינם חומר טבעי הנמצא סביבי והוא מבחינתי – אוצר זמין ליצירה.

מורטן קוצ'רה
אופיר שדמי

טיילות ושהות מחוברים

Wild Flowers

יליד 1980.מדריך בשומרי הגן משנת 2006. בוגר לימודיי פסיכותרפיה גופנית- הוליסטית במכללת רידמן ותומך הוראה במכללה משנת 2010. מטפל בטבע ובקליניקה במגוון גישות. מודט ויפאסנה מראשית האלף.מנחה מסעות בטבע המשלבים הליכה רגלית, מדיטציה, חיבור בלתי אמצעי לעולם הטבע, דינמיקה רגשית ויצירת קהילה. מעביר טקסי חניכה ייחודיים בטבע לנערים ובוגרים. מנחה במיזם "הסימפוזיון - מעוררים את החולם - יוצרים חזון חדש". חוקר ומשלב בחיי ובעשייתי את השילוב המרתק בין שלושה עולמות שונים - עולם המדיטציה הבודהיסטי - יוגי, עולם הטיפול והפסיכותרפיה הגופנית והידע השמאני- שבטי של תרבויות האדמה. אוהב את החיים ממש!

מורטן קוצ'רה
סהר חופי

Wild Flowers

אמנית יוצרת ומחוברת למלאכות עמוק בליבי. במיוחד למלאכות הטקסטיל, רקמת עמים ומסעות -סיפורי חיים שמסופרים דרך ידיים רוקמות, טוויה ואריגה. לסובב את הפלך וליצור חוט דק ואחיד, ליצור בגד החל מהצמר הגולמי תמיד היו בשבילי אחד מפלאי עולם הגדולים ביותר. צעדתי ואני עדין צועדת בדרך המלאכות שמחברות אותי לריפוי עמוק, לקצב חיים איטי ולחיבור לאמא אדמה.

מורטן קוצ'רה
שילה כנרתי

Wild Flowers

אני אוהב ועוסק במיומנויות טבע, לפני קרוב ל15 שנה יזמתי את הקמת ארגון 'מקדם' שלימים הוליד את 'בני אדמה'.
לימדתי את עצמי גששות בשיטת ה'''חברותא'' עם מיכה חנונה במשך 10 שנים.
מלמד גששות, הסוואה ומיומנויות שטח ביחידות מיוחדות בצהל ומרכז את תחום הגששים ביחידת מרעול.
בעבר גרתי על חוף הים והתפרנסתי מדייג, כיום גר בבית אקולוגי-פאסיבי שתכננתי בתקוע, מתפרנס מאילוף אור (צילום) ואילוף דרקונים (בניית קמין-מסה) ומגדל דגים וילדים (ילדי חופש אורגניים)

מורטן קוצ'רה
טאווה (חמוטל) גורן-חיטין

חוקרת ומפתחת מיומנויות רכות כגון חניכה, הדרכה, סיפור סיפורים, יחסים וקהילה

Wild Flowers

כשאני קולעת סל אני יוצרת קשר אינטימי עם החומר ממנו אני קולעת ולומדת להכירו - החל מאיפה הוא גדל ועד התגובות המשתנות שלו לתנאי הסביבה. כשאני מדליקה אש אני יוצרת מערכת יחסים עם סוגים שונים של עץ ולומדת להכיר את התכונות שלהם, ממש כמו שהייתי לומדת להכיר אנשים שאני עובדת איתם. תוך כדי התהליך אני גם לומדת להכיר את עצמי ואת האש עצמה. כשהגעתי ל Wilderness Awareness School בוושינגטון נחשפתי לרעיון של מערכת יחסים עם הסביבה והרחבתי את ההבנה שלי במיומנויות הדרכה, חניכה וקהילה. היום אני משתמשת ב hard skills כמו ליקוט, עיבוד עורות ועוד בשילוב עם משחקים, הקשבה לציפורים, הכרת תודה ומודעות לסביבה כדי לחזק ולהעמיק את הקשר של האדם עם הסביבה, עם קהילה ועם עצמו. מייסדת מכללת אלון. מפיקת "אבני דרך". מומחית לחינוך ופיתוח יכולות למידה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגנים לפי ג'ון יאנג. למדה ולימדה בW.A.S (ביה"ס של ג'ון יאנג) במדינת וושינגטון. מורה לפלדנקרייז, רפלקסולוגית. עוסקת ביחסים בין אדם לסביבתו, לחברו ולעצמו, בבניית קהילה, בדינמיקה קבוצתית ובמיצוי ופיתוח יכולות למידה אישיות.

מורטן קוצ'רה
אורי ערד

מקשיב לשפת הציפורים, מעבד עורות, אוהב לחיות עם האדמה

Wild Flowers

יליד 1981, חי ביודפת. אוהב אנשים ציפורים וצמחים. מאז שאני זוכר את עצמי היופי, העוצמה והמסתוריות של הטבע ריתקו אותי. התחלתי להדריך בחוגי סיירות של החברה להגנת הטבע בחברה בגיל 16, היום אני מדריך ותיק בשומרי הגן, עובד במכון דש"א בתור בוטנאי, צפר ומרכז סקרי טבע ונוף. יוזם "אבני דרך - התכנסות מלאכות קדומות". בוגר תכנית הלימודים של 8 Shields Institute בקליפורניה וכן של בית הספר living wild בוושינגטון, ארה"ב.

מורטן קוצ'רה
שירה בר

מחנכת, מנחה סדנאות וטקסים

Wild Flowers

מחנכת ילדים ונוער למעלה מעשור דרך ארגון שומרי הגן, בתי ספר, מסגרות אלטרנטיביות ובאופן פרטי. מנחה סדנאות וטקסים למבוגרים העוסקים בחיבור לעוצמה הפנימית דרך מפגש בלתי אמצעי עם עצמינו ועם הטבע וכן מסעות חניכה וטקסי בר/בת מצווה. מלמדת קורסים בתקשורת מקרבת ע"פ גישת nvc. מפיקה כשצריך ושותפה במיזמים שונים התומכים בשינוי התודעה ובהשראה מתרבויות שבטיות שרואות קשר בין חיינו האישיים לבין המתרחש בעולמינו. משלבת את חכמת האדמה מן התרבויות העתיקות עם המודעות למורכבות הרגשית של חיינו העכשוויים. אוהבת לשבת ליד מעיין מים חיים, לחויות את חיי השבט , לחלוק ידע, לפתוח את הלב ולעסוק במלאכות. אוהבת במיוחד לחלום ולהגשים חלומות. מודה על הזכות לחיות את החיים על האדמה, על האפשרות לחלוק אהבה ועל הזכות לעשות את מה שאני עושה.

מורטן קוצ'רה
איילת באשר

Wild Flowers

גרה בגליל העליון. מדריכה חמש שנים באהבה רבה ילדים ונוער בארגון שומרי הגן. אוהבת לקלוע סלים, להקשיב לציפורים, לספר סיפורים ולרקוד למנגינות תופים. אני מאמינה שעשיית מלאכות קדומות בטבע נותנת רפואה גדולה לנו ולילדים, ואפשרות לחוות שבטיות מחדש ולהיזכר בחיבור דרך היצירה. אני מלמדת ילדים ומבוגרים רוקחות טבעית מצמחי מרפא. מתרגלת נחת ושמחה. מטפלת ברפואה איורוודית וסטודנטית לחינוך במכללת תל חי.

מורטן קוצ'רה
שלומי בן אברהם

אומן ובעל מלאכה באומנות הליבוד

Wild Flowers

אומן ליבוד וטקסטיל, מורה לאומנות, מעצב תפאורה ותלבושות בהכשרתי ובעברי.
ליבוד כאמנות ומלאכה הוא תחום העיסוק המרכזי שלי בשנים האחרונות.

בית המלאכה ’מעשה ליבוד‘ הוא הסטודיו שלי אותו הקמתי לאחר שהות רבת שנים בגרמניה אשר בה גיליתי, למדתי והתאהבתי במלאכת ואומנות הליבוד, אותה אני מיישם כיום בעבודותיי ומלמד בסדנאותיי.

בחזון שלי אני מנגיש לכמה שיותר קהלים ובכל הגילאים את האומנות, החומר והמלאכה המופלאים שאינני יכול להפסיק לדבר בשבחם ובהשפעתם המיטיבה לגוף, נפש ורוח האדם.

מורטן קוצ'רה
עמרי מצליח

קשתות קדומה

Wild Flowers

בעל ניסיון מעשי במיומנויות חיים קדומות ובשדאות החל משנת 2008.
מדריך בארגון שומרי הגן החל משנת 2018.
חוקר לעומק את תחום הקשתות הקדומה החל משנת 2017.
בשנת 2019 הקים את 'נוצה חומה'- בית הספר לקשתות קדומה, שם מלמד את רזי מיומנות הכנת הקשת והחץ ועוד הרבה מעבר לכך.

מורטן קוצ'רה
נועה שכטר

קולעת סלים

Wild Flowers

שלום לכולןם! אני נועה ואני מלמדת את מלאכת הקליעה ב-10 השנים האחרונות, ואוהבת במיוחד לקלוע מחומרים טבעיים וזמינים בשפע לליקוט.
חיה בפרדס חנה ומלמדת בפרדס חנה ותל אביב, ואוהבת מאוד גם להיות תלמידה וללמוד מאחרות׳ים.
בנוסף, אני עו״ס ומלווה תהליכי ריפוי רגשיים, עובדת עם גישת ווייס דיאלוג ותקשורת מקרבת.

מורטן קוצ'רה
נדב ישראלי

צפר ומדריך צפרות

Wild Flowers

צפר ומדריך צפרות

מורטן קוצ'רה
מעיין צפריר

שירה מסורתית מהבלקן

Wild Flowers

מחוברת בנשמתי לשירה העתיקה שעוברת דרך כל התרבויות והמסורות העממיות.
מלקטת שירים וניגונים מכושפים במסעות ברחבי הבלקן, סקרנית לגבי החיבור שלהם עם השפה העברית. בוגרת שנתיים במרכז למוסיקה מן המזרח, וסמינרים לשירה מסורתית בLabyrinth (כרתים) ו-Folk Seminar Plovdiv (בולגריה). חברה בהרכבים למוסיקה מסורתית, מנחת סדנאות לשירת פולקלור,
מקימת מקהלת המכשפות הבלקנית - שירה פוליפונית נשית. בוגרת הקורס השנתי של בני האדמה
למיומנויות חיים קדומות.

מורטן קוצ'רה
מישל אורן

מלאכות עץ וברזל

Wild Flowers

עוסק במלאכות, מתעניין בכל מלאכה חדשה שאני פוגש. עוסק בין היתר בהכנת כלי גילוף בנפחות. מלמד מלאכות עץ וברזל ואת מה שבניהן.
מדריך במרכז למלאכות ביער בצבעון.

מורטן קוצ'רה
יעל כהן

מלבדת בצמר כבשים טבעי

Wild Flowers

אני גרה במושב תעוז עם בן זוגי עומרי, שני בנייניו, בתנו ומלא חתולותינו.

מורטן קוצ'רה
טל ניב

חיבור עתיק לטבע, חיבור עמוק ללב

Wild Flowers

בוגר קורס שנתי בארגון "בני אדמה". מדריך בעמותת "דרך לוטן" (טיפול דרך הטבע לנוער בסיכוי). עוסק בחיבור ללב דרך חיבור לטבע דרך עולם המיומנויות הקדומות. מחבר שני הספרים "עיניים פקוחות" ו"אש פנימית". מספר סיפורים ומייצר סיפורים. אבא לשני כלבים.

מורטן קוצ'רה
דקלה דון

מלבדת ומלמדת ליבוד ככלי לעבודה רגשית

Wild Flowers

שמי דקלה דון, נשואה לגיא ואם ל-4 מתוקים.
מלבדת, במלאכה זו מצאתי את ביתי, את הערוץ האמנותי העוצמתי ביותר עבורי לביטוי.
מלמדת ליבוד וחוקרת את המלאכה ככלי לביטוי רגשי.
תרפיסטית באמנות, מנגישה את חומרי האמנות ככלים לריפוי וצמיחה.
גרה בבאר מילכה

מורטן קוצ'רה
אפרת תורן

מקשיבה לציפורים ומחנכת יער

Wild Flowers

מנחה עם שותפים טובים לדרך בקורסים של שפת הציפורים, מחנכת יער וממשיכה ללמוד את דרכיו יום-יום. דרך ההקשבה לציפורים אני לומדת להקשיב לעולם סביבי; לאנשים, לחיות, לצמחים ולאדמה, וכמו כן להקשיב פנימה. דרך שפת הציפורים אני לומדת לחיות ביתר תשומת לב ורגישות ועל כך ליבי מלא הכרת תודה!

מורטן קוצ'רה
ליאת צומר

Wild Flowers

שמי ליאת צומר אני עוסקת באומנות ובעיקר בליבוד בצמר .אוהבת ליצור עם הידיים ללמד,בסדנאות ובחוגים להמציא רעיונות חדשים .
אני מורה למלאכות בחינוך האנתרופוסופי כעשור.

מורטן קוצ'רה
הדס טובל

אורגת

Wild Flowers

אמנית ומעצבת רב תחומית. יוצרת בחיבורים בין מלאכות עתיקות וחדשות, אמנות מבוססת גוף ומופע. מתמקדת במלאכות הטקסטיל ומתמחה באריגה. מלמדת ובעלת מרחב ביתי ללימוד ויצירה ״AYNI - בית למלאכות חיבור״, בת״א.
החוטים טווים את דרכי במסע חיי. בנוסף ללימודי עיצוב טקסטיל בשנקר, מסעות פנימיים וחיצוניים הובילו אותי לחקור מלאכות מסורתיות, וללקט ידע, תרבויות, תפיסות עולם וסיפורי בריאה, הנמסרים מדורי דורות, בשפת האריגה.
מלאכות הידיים, הן מארג המאחד פנים וחוץ, ביטוי הרוח בחומר. אני שמחה ומתרגשת לחבר את שפע הידע, לשתף ולהפגש בתהליך הטרנספורמציה שעובר חומר גולמי ועד ליצירה, מופע ייחודי וחד פעמי בו היוצר.ת מתגלה דרך צבעים, מרקמים, דפוסים וחומריםהחוטים טווים את דרכי במסע חיי. בנוסף ללימודי עיצוב טקסטיל בשנקר, מסעות פנימיים וחיצוניים הובילו אותי לחקור מלאכות מסורתיות, וללקט ידע, תרבויות, תפיסות עולם וסיפורי בריאה, הנמסרים מדורי דורות, בשפת האריגה.
מלאכות הידיים, הן מארג המאחד פנים וחוץ, ביטוי הרוח בחומר. אני שמחה ומתרגשת לחבר את שפע הידע, לשתף ולהפגש בתהליך הטרנספורמציה שעובר חומר גולמי ועד ליצירה, מופע ייחודי וחד פעמי בו היוצר.ת מתגלה דרך צבעים, מרקמים, דפוסים וחומרים

מורטן קוצ'רה
עומרי כהן

מטפל באמצעות פסיכודרמה ומנחה קבוצות

Wild Flowers

עומרי כהן, מטפל באמצעות פסיכודרמה ומנחה קבוצות (MA). מייסד ומנהל ״מרכז פסיכופלייבק״, מנחה סדנאות תיאטרון, אימפרוביזציה והתפתחות אישית במרכזים שונים, בפסטיבלים ובכנסים שונים בארץ ובעולם. מייסד שיטת "פסיכופלייבק" המשלבת בין תיאטרון פלייבק ופסיכודרמה, גישה המאפשרת למשתתף לנוע בין חוויה אומנותית תיאטרלית לבין טיפול נפשי. ממייסדי "איגוד תיאטרון הפלייבק בישראל" ומהיוזמים והמפיקים של כנס הפלייבק הארצי, כנסים ופסטיבלים נוספים.

מורים/ות נוספים שהיו ויהיו איתנו

Brian Cannon*
Traditional West African Drumming
אבנר פיפרברג
מספר סיפורים, בונה באדמה, שוזר חבלים
גד אנדריי פור
מנהל אמנותי ומייסד, פשוט תיאטרון יער
טל קארו
מלבדת טווה ושוזרת צמר
ליאן ישראלי
נפח ואומן סכינים
ריקי קרן-צבי
בונה באדמה
Dr. Theresa Emmerich Kamper*
Experimental Archaeology (PhD) דוקטור לארכיאולוגיה יישומית
אושיק אחינועם
מומחה בבניית גגות קש, סיפור סיפורים והשילוב בין השניים
ד"ר יואל פרץ
מספר סיפורים
טל שמש
קולעת סלים, שוזרת חוטים, יוצרת בחומרים טבעיים והופכת קש לזהב
מיכל רז למברגר
קולעת סלים ומחצלות
שי גטריידה
רץ יחף, נע ומטפל בדרך הטבע
Morten Kutschera*
Flintknapper (סתת צור)
אלכס צ'ימודנוב
גידול אדמה ומזון
דרור צחורי
חי בפשטות, ממזג אורך חיים טבעי עם טכנולוגיה נאותה
יעל בית-אב
אורגת ומורה לאריגה
ניר אברהם
רפואת צמחים
Vitali Che*
Flute Maker (יוצר חלילים)
בועז שילה
קולע
הדר קליידמן
מורה למלאכות וצמחי מרפא, מייסדת "בחפץ כפיה" בית מלאכות עתיקות
יעל פינקרפלד
קולעת סלים, מייסדת שומרי הגן
עדו קרן
אוהב במיוחד אנשים, צמחים ואת מה שבניהם