מידע כללי*

מה זה בכלל "אבני דרך"?

"אבני דרך - התכנסות מלאכות קדומות" היא מפגש קהילתי לשיתוף ידע במלאכות ומיומנויות חיים הנוגעות בהיבט הבסיסי ביותר בקשר שבין האדם לאדמה.

ובתכלס?

5 ימים של התכנסות שבטית:

בעלי הנסיון במלאכות (המורים) יעסקו במלאכתם, ילמדו, ידגימו, ישתפו ויתנו השראה.

אשפי הסכין והסיר ושופעי ההזנה יכינו ארוחות כי השבט צועד על קיבתו.

חזקי השרירים, הגב, ורחבי הלב יתחזקו את המתחמים ויחבקו את השבט וכל צרכיו.

כשפי המדורה המרכזית יאספו אותנו סביבה במעגל.

מספרי הסיפורים יקחו אותנו לעולמות רחוקים וחזרה הביתה.

הילדים יזכירו לכולנו איך לומדים באמת.

ואת? ואתה? מה אתם מביאים להתכנסות?

 

תודה שבחרתם לקחת חלק ב"אבני דרך".

בקיום הארוע כולנו משתתפים - כל אחד תורם בדרך שלו. תודה לכולם מעומק הלב. מצפים לחלוק אתכם מלאכות, מיומנויות וסיפורים מסביב למדורה.

במכתב זה ישנן מספר נקודות שחשוב לדעת לפני שיוצאים לדרך אל חוות יתיר. תכינו כוס תה, שבו בנחת, וקיראו עד הסוף, יש פה דברים שחשוב לדעת.

למי מיועד הארוע?

ל כ ו ל ם, ואנחנו מתכוונים לזה.

חלק מתפיסת העולם שלנו הוא כי שבט הוא צורת החיים האידיאלית כך שיש אנשים מכל הגילאים ומכל הסוגים

ולכל אחד ואחת יש מקום.

אנו מעודדים מאוד, סבים וסבתות, תינוקות, ילדים, נוער, חיילים, בני/ות שירות....

ההתכנסות מתאימה למתחילים ולמתקדמים כאחד, כולנו מורים וכולנו תלמידים. יהיו סדנאות לכל הרמות.

אנו מעודדים מאוד גם משתתפים שאינם מורים ללמד משהו שהוא חלק משמעותי מחייהם.

ברוכים הבאים!

 
כמה מילים על הסדנאות

המורים בהתכנסות יגיעו ממקומות שונים משחרות ועד כפר סאלד כדי לחלוק ולשתף ידע במלאכות ומיומנויות אדמה. חלק מהמורים יבקשו דמי שימוש עבור חומרי הגלם שהם מספקים לסדנאות. רשימת המורים איננה סופית והיא נתונה לשינויים.

היום הראשון של ההתכנסות מוקדש להתמקמות והתמצאות: מעגל פתיחה, סיור בחווה ובעיקר להצגה של כל מורה את מה שהוא הולך ללמד. התהליך של ההתמקמות הוא מאוד משמעותי ומשפיע על הנוכחות ביתר ימי ההתכנסות -  משתתפים שיגיעו באיחור יצטרכו לעבור את תהליך ההרשמה, ולקבל הסבר קצר על ההתכנסות והמקום לפני שיוכלו להצטרף לסדנאות, כמו גם להקים את המחנה שלהם כשההתכנסות כבר בעיצומה.... בקיצור ממש שווה לבוא להתכנסות מהיום הראשון החל מהשעה 12:00.

בהתכנסות יוקדשו כ 8 שעות ביום לסדנאות (10-15 סדנאות במקביל), בין השעות 9:00 ל 17:00. התחושה עלולה להיות מבלבלת באיזו סדנה לבחור, חשוב לזכור ש: לא צריך "להספיק" שום דבר, יש שפע נפלא של דברים חדשים ללמוד ושל אנשים מדהימים ללמוד מהם, לקחת נשימה ופשוט להרגיש לאן נמשכים ולזכור שתהיה התכנסות "אבני דרך" גם בשנה הבאה, וגם שאפשר ללכת לכל אחד מהמורים אחרי ההתכנסות לסדנאות המשך. בחלק מהסדנאות יוגבל מספר המשתתפים ע"י המורה.

חלק מהסדנאות יארכו יום שלם, חלקן יארכו מספר שעות וחלקן יהיו סדנאות פתוחות שניתן להצטרף או לעזוב אותן בכל רגע בהתאם לאופי הסדנה ולהחלטת המורה. בכל יום, לאחר ארוחת הבוקר יודיע כל מורה מה הוא או היא הולכים ללמד באותו היום, באיזה שעה ובאיזה מקום.

לוח הזמנים המלא של הסדנאות יפורסם ביום הראשון של ההתכנסות.

 
מה להביא?

·         ציוד מחנאות אישי מלא  - אוהל אטום לגשם, שק שינה, מזרון שטח וכו'.

·         ביגוד לחום ולקור - הלילות יכולים להיות מאוד קררררים והימים יכולים להיות מאוד חמים.

·         אוכל לארוחות צהריים – ארוחות בוקר וערב יהיו משותפות וכלולות במחיר.

·         כלי אוכל אישיים - צלחת, כוס וסכו"ם אישיים (לא חד-פעמיים).

·         סכין חדה לגילוף (לא חובה אבל שימושי מאוד).

·         ערכת עזרה ראשונה אישית.

·         כסף מזומן לרכישת חומרי גלם בחלק מהסדנאות (מחירי עלות בהתאם למאמץ שהוקדש                  לאיסופם).

·         כיסא מתקפל או משהו לשבת עליו אם לא נוח לכם לשבת על האדמה (שיכולה להיות לחה              בבקרים).

·         שקית לאשפה – לא יהיו פחי אשפה, על כל משתתף לקחת אחריות על הפסולת שלו.

·         כל מה שיגרום לכם להרגיש בנוח בחוץ.

·         כלי נגינה: גיטרות, תופים למסיבה השבטית, חלילים – אינשאללה שיהיה הרבה מוזיקה.

·         חפצים מעשי יד או שווים במיוחד שאתם רוצים להחליף במשחק ההחלפות.

·         דברים שהכנתם בעצמכם שתרצו להחליף או למכור בשוק שיהיה ביום שבת.

 

המרחק מהחנייה לאזור הלינה יהיה כמה מאות מטרים, שווה לארוז חכם.

משתתפים שאינם מעוניינים לישון בתנאי קמפינג יכולים להזמין חדרים בבית הארחה בכרמים במחיר 400-500 ₪ לחדר משפחתי, כ25 דק' נסיעה בטלפון 08-6597111.

 

מה לא להביא:

חפצים יקרי ערך – סביב החווה יש כל הזמן תנועה של אנשים: רועי צאן, רוכבי אופניים, רכב שטח, לקטי עכוב וכו'. הכי פשוט להגיע ללא ציוד שצריך לדאוג לו.

כלבים, אלכוהול וסמים.

מוצרים אלקטרוניים שמשמיעים קולות, צפצופים או אורות צבעוניים. מיליון כוכבים עלינו.

 
 
כמה מילים על הארוחות

ארוחת בוקר וארוחת ערב כלולות בדמי ההרשמה. ארוחת בוקר תוגש בכל בוקר בין השעות 7:00 ל 8:00. ארוחת ערב תוגש בשעה 18:00. הארוחה המשותפת הראשונה תהיה ביום שלישי בערב, והארוחה האחרונה תוגש בצהריים של יום שבת. מכיוון שלוח הזמנים יהיה מאוד דינאמי ובכל רגע ילמדו 15-10 סדנאות במקביל, באחריות המשתתפים לדאוג לעצמם לארוחות הצהריים.

הארוחות יהיו פשוטות, מזינות וצמחוניות. אנו נשתדל לספק מים חמים לתה/קפה לאורך שעות היום. אם יש לכם רגישות או העדפה לאוכל מסוים אנו מבקשים שתביאו עמכם את מה שנחוץ לכם. לא נוכל לעמוד בכל בקשה או ציפייה למזון מסוים או דרך בישול מסוימת, אבל נעשה את מיטב המאמצים להכין ארוחות טעימות, בריאות וממלאות.

 
כמה מילים על אתר האירוע - חוות יתיר

ההתכנסות תהיה בוואדי מקסים המוקף בגבעות רכות שנמצא בסמוך לחוות יתיר המארחת אותנו. בחווה מתגוררות שתי משפחות שבחרו לחיות חיים עצמאיים, 9 מצאצאיהם, 2-6 מתנדבים, תרנגולות, סוסים, גינת ירק וצמחי מרפא, בורות מים ועוד. אנו מבקשים מהמשתתפים בכל לשון של בקשה לכבד את פרטיותם של תושבי החווה ולא להסתובב בה כלל, שלא במסגרת סיור מאורגן, בטח ובטח שלא להכנס למתחמים מגודרים או למבנים כלשהם.

הקמת אוהלים תתאפשר באזור שטוח במעלה הוואדי ובמרחק סביר מהאש המרכזית. השירותים יהיו שירותי קומפוסט –  בסיום ה"עניין" בשירותים במקום להדיח את המים שופכים חופן נסורת על החבילה שתוך כמה חודשים תהפוך לקומפוסט מזין לכרם הזיתים.

הכוונה היא לצמצם ככל הניתן שימוש בכלי רכב במהלך ההתכנסות. החנייה תהיה במרחק של כמה מאות מטרים מאזור האוהלים ולא תתאפשר כניסת רכבים למתחם במהלך ההתכנסות, גם לא לצורכי פריקת ציוד. מומלץ מאוד להגיע עם כל מה שצריך, כולל אוכל לארוחת צהריים, כך שלא תצטרכו לצאת ולחזור מהחווה במהלך ההתכנסות. הקליטה הסלולרית באזור מוגבלת.

מי ייתן ונתייחס לאדמה שמארחת אותנו בצורה מכבדת ושנשאיר אותה טובה כמו שקיבלנו אותה ואולי אף טובה יותר, כפי שכל אחד מאתנו מתייחס אל הבית שלו.

 
 
כמה מילים על אחריות אישית

כוונת התכנסות זו היא לעודד חיים פשוטים ויצרנות עצמית. אנו מבקשים שתגיעו עם כוונה זו בלבכם ושתיקחו אחריות על פעולותיכם. לימוד של מלאכות כולל חשיפה לסיכונים שאיננו רגילים אליהם בהכרח למשל בעת עבודה עם סכין, סיתות צור, הדלקת אש ועוד. אנא הקדישו תשומת לב למעשיכם ולמעשיהם של אחרים במהלך ההתכנסות. אנו מעודדים אחריות אישית, כוונתנו היא לא רק לחלוק את המלאכות הארציות אלא גם לחיות חיי קהילה בה כבוד הדדי ותקשורת בין אישית הינם הכרחיים.

ההתכנסות היא של כולנו. כדי שכולנו ניקח חלק ונרגיש שייכים, הגשת האוכל בארוחות וניקוי כלי הבישול בכל ארוחה יתבצע ע"י 8-6 משתתפים שיתנדבו לכך.

מי ייתן ונשאיר מאחורינו דעתנות, שיפוטיות וסטריאוטיפיות שמקיפה אותנו ונהנה מהחיבור ביננו כבני אדם המכבדים איש את רעהו.

כמה מילים על ילדים

להתכנסות יגיעו גם משפחות עם ילדים בגילאים שונים. תהיה פעילות לילדים. הפעילות תכלול כל מיני דברים כיפיים כמו לעשות טיול במעלה הוואדי, ליצור מחומרים טבעיים, לעבור בין הסדנאות ולראות מה הגדולים עושים, לעשות משחקים, שיגועים ועוד....  ילדים גדולים או נערים יכולים להצטרף לסדנאות ביחד עם הוריהם ובתנאי שמקיימים תקשורת מלאה עם המורה אליו מצטרפים. אנחנו מעודדים מאוד גם משתתפים שאינם הורים ומורים לשחק ללמד וליצור ביחד עם הדור הבא בכל דרך שתבחרו, זוהי דרך מקסימה לחלוק את האחריות בה כולם תורמים וכולם נתרמים.

 
 
 
כמה מילים על מזג האוויר

מזג האוויר באמצע מרץ יכול להיות מגוון ומעניין, סביר שיהיה חם בימים וקר בלילות, אנא הגיעו מאורגנים בהתאם: כובע ובגדים ארוכים ואווריריים לשעות היום (או קרם הגנה מהשמש) וכן בגדים חמים ללילה: כובע גרב, צעיף, גרביים טובות, גטקעס וכו'... בערבים אנו נדאג שתהיה אש מרכזית ועוד מדורה אחת או שתיים שיהיו קטנות יותר. הארוע יתקיים גם אם יהיה גשם קל. במקרה של סופה הארוע ידחה בשבוע.

 
כמה מילים על הלילות

הערבים הם הזמן שלנו להיות ביחד, לחגוג ולהכיר. בהתכנסות יהיו 4 לילות.

משנה לשנה הרעיונות משתנים והדברים האיכותיים נשמרים. בכל מקרה צפו ל: ערב רגוע סביב המדורה, שירים וסיפורים, מסיבה שבטית, קבלת שבת, טקס יום השיוויון, שמיכת החלפות, ערב סיפור סיפורים סביב המדורה, הרצאות, אולי גם סרטים רלוונטיים, ויום שוק.

 
יום שוק 

באחד הימים, אחה"צ, נקיים שוק. אנחנו מעודדים את המשתתפים בשוק לסחור בהחלפות - זוהי צורת המסחר העתיקה שהתקיימה בעולם כולו לפני המצאת הכסף, גם כסף אפשרי, למרות שלקנות יש לנו גם עוד הזדמנויות...

המעוניינים להשתתף מוזמנים להביא חפצים שימושיים ואיכותיים: עבודות יד שנעשו בידיך או ע"י אנשים אחרים, כלי עבודה, חפצי אומנות, בגדים וכדומה.  

מרבית המורים יחליפו את תוצריהם וזוהי דרך נפלאה עבורנו להראות הערכה לאומנותם ולעשייתם.

 
איך מגיעים?

דרכי הגעה יועברו לנרשמים בסמוך להתכנסות, בגדול החווה נמצאת כ-20 דק' נסיעה מצומת שוקת, או חצי שעה מבאר שבע.

בנוסף ניתן להגיע בתחבורה ציבורית לצומת יתיר (משם כדאי לתאם נסיעה עם אחד המשתתפים). מתחנת מרכזית/רכבת בבאר שבע יש מספר קוי אוטובוס שמגיעים לצומת יתיר (ממזרח לישוב חורה). האוטובוסים יוצאים מבאר שבע כמעט כל 20 דק'. 

 
כלבים

אופי ההתכנסות אינו מאפשר שהייה של כלבים.

חלק מהסדנאות יעסקו בחומרים שיכולים להיות ממתקים לכלבים, המטבח הינו מטבח שדה פתוח, ובנוסף בחווה חיה להקת כלבים שתפקידם בין השאר הוא להגן עליה מאורחים לא רצויים.

אנו מבקשים לכבד בקשה זו. 

 

זהו אירוע ללא סמים– משתתף אשר לא יכבד בקשה זו יתבקש באופן חד משמעי לעזוב, ללא החזר של דמי ההשתתפות.

 

בעת ההרשמה בחוות יתיר יצטרך כל משתתף לחתום על כתב הסרת אחריות מתביעות נגד אבני דרך ו/או חוות יתיר.   

 

לוח זמנים

לוח הזמנים הבא הינו שילדי בלבד על סמך התכנסויות קודמות.

נעדכן כשיהיה לוח זמנים להתכנסות הקרובה.

 

שאלות נפוצות (ותשובות)

האם ניתן להגיע רק לחלק מהימים?

לצערנו לא, בכדי ליצור תחושה של משפחה וביחד אנחנו מעדיפים שמשתתפים יגיעו לכל הימים. 

האם המפגש מתאים לשומרי שבת?

המפגש מתאים לכולם. יהיו במפגש גם פגאנים, בדואים, חילוניים ונוצרים, המשותף לכולם הוא החיבור והאהבה לאדמה ללא הבדל בדרך הרוחנית.

השנה לא יהיה מתחם שבת עם עירוב.

 

האם המפגש מתאים למשפחות?

כן, בואו עם ילדיכם! המפגש מתאים לכולם, חשוב לנו מאוד שיהיו נציגים מכל הגילאים - תינוקות, ילדים, נוער וגם סבים וסבתות.

 

האם יש פעילות לילדים?

כן, בכל יום תהיה פעילות לילדים (כשעתיים).

 

מה הם תנאי הלינה?

בשטח, על האדמה. כל ציוד הלינה הינו באחריות המשתתפים (אוהל, מזרון, שק שינה...).
בישוב כרמים (כ-25 דק') יש חדרי אירוח, ניתן להזמין חדרים באופן פרטי.

 

האם יש מקלחות ושירותים?

השירותים יהיו שירותי קומפוסט ויהיו מקלחות שדה (חמות).

 

האם יש מקררים?

אין בשטח מקררים לשימוש המשתתפים. אנחנו מספקים 2 ארוחות צמחוניות וממליצים להביא נשנושים ותגבורת שלא צריכים קירור (פירות, שימורים, קרקרים, גבינות קשות וכד').

 
אפשר לקבל הנחה?

מחיר ההתכנסות מיועד לכיסוי הוצאות בלבד לכן אין באפשרותינו לתת הנחות, אך מחיר הכרטיסים מדורג בצורה תומכת (לילדים, נוער, חיילים, שירות לאומי ופנסיונרים שחשוב לנו מאוד שיגיעו).

ובכל שנה יהיו כמה כרטיסי מלגה בשווי של חצי ממחיר ההתכנסות עבור מעוטי יכולת. לפרטים.

 

לפי מה נקבע מחיר ההתכנסות?

אנו מאמינים בקיימות ושואפים ומתאמצים מאוד לכך שמחיר המפגש יהיה נמוך ככל הניתן. האחריות לקיום הארוע מתחלקת על מספר רב של אנשים שנותנים מעצמם לטובת ההתכנסות בצורה מאוזנת ומקיימת . מעגל רחב ומבורך של מורים, הלפרים ושותפים נוספים נותנים את האנרגיה שלהם לקיום של ההתכנסות בדרך של עשייה ולא בדרך של השתתפות כספית. 

בנוסף, חשוב לנו שהארוע יהיה בר-קיימא, יעמוד מבחינה כלכלית בפני עצמו ולא יהיה תלוי בתרומה או בקרן.

 

יש לוח טרמפים?

בהחלט, חלק מתהליך ההרשמה כולל יצירה של לוח טרמפים. הלוח יפורסם למשתתפים לקראת הארוע.

 

חוות יתיר זה בשטחים?

לא, החווה נמצאת באזור מקסים בין באר שבע לערד (אפילו שביל ישראל עובר בתחומי החווה :), מיקום מדויק יועבר לנרשמים.

 

מה להביא?

לפרטים לחצו כאן

 

יהיה כיף?

יהיה מה שנביא :)

נשמח לענות לשאלות נוספות במייל avnei.d@gmail.com

רק בבקשה לא ברגע האחרון :)

צוות ההתכנסות