*כל הכתוב מתייחס לנשים וגברים כאחת.

קורסים שנתיים במלאכות קדומות בישראל 2019-20

 כל הקורסים שנתיים שהמורים שלנו מציעים לשנה הבאה.

מה המלאכה שלכם לשנה זו?

יש מלא קורסים, שווה לגלגל עד למטה....

המצאה וסיפור סיפורים

נעמה תל צור

בקורס נלמד להעצים את הקשר ביננו לבין מספר הסיפורים הטבעי שבנו, 

לאלתר סיפורים, לכתוב אותם, להשתמש בהשראה ובאלמנטים סביבנו ולשזור אותם בסיפור, לבנות סיפור מתוך רעיון אותו אנחנו רוצים להעביר, להשתמש בחומרים אישיים בסיפור, להרחיב את אפשרויות הסגנון וההבעה הבמתית, להקשיב לאחרים בצורה תומכת ומעצימה, להתחבר לצד הרוחני שבסיפור סיפורים....

קורס שנתי לקליעת סלים

תמיא אביחיל

בואו לקלוע איתנו סלים ומוצרים קלועים! מפגש שבועי של שלוש שעות, בקבוצה אינטימית בה תלמדי את יסודות הקליעה, תפתחי עצמאות בטכניקות השונות ותוכלי לממש רעיונות קלועים משלך שמתאימים לבית, לגינה ולעבודה. לאורך החוג תתנסו בקליעה של מספר טכניקות בדגש על יכולות קליעה עצמאיות. הקליעה בנצרים, סנסנים, ענפי זית, עלי בננה, מחטי אורן ועוד. ניתנת הדרכה גם על ליקוט חומרים מקומיים. לא נדרש נסיון קודם במלאכות והוא מתאים גם לוותיקות בקליעה.

תעודת הוראה למורי יער

שומרי הגן

מסלול הכשרה המשלב את קורס מיומנויות החיים של שומרי הגן עם לימודי הוראה אנתרופוסופיים, ותואר ראשון בחינוך במכללת "אורנים".

שילוב בין יער לאקדמיה המתאפשר הודות לשיתוף פעולה בין שומרי הגן למכללת "אורנים". המסלול כולל לימודי הוראה וחינוך (אנתרופוסופי) ומוכר ע"י משרד החינוך.

שנת הלימודים הראשונה מבין ארבעת השנים הינה שנת המבוא של שומרי הגן - קורס מיומנויות החיים.

סדרת מסעות בטבע

אופיר שדמי

מסע חיצוני בנופי במדבר והצפון, שהוא גם מסע פנימי של חיבור מחדש לעצמי, לטבע ולאנשים שסביבי. סדנה תוך כדי הליכה שמלמדת שערי חיבור לטבע ברבדים שונים- רוחני, שמאני, ריגשי, חושי ופרקטי. פעימה של שפיות, לסופ"ש אחד בחודש של טבע מפעים, אוכל על המדורה, ניגונים ופשטות לצד תהליך עוצמתי של ריפוי וחיבור מחודש לעולם. אני מלמד ידע אינטרגלי על החיים מתוך הבנה שאנו יצורים מופלאים ורב רובדיים, אני מחוייב לחידוש הברית בין אדם לאדמה ולחיים של חופש ושייכות לעולם, ובעולם. אני משלב ידע והשראה משלושה מקורות מרכזיים- בודהיזם וחכמה מהמזרח, פסיכותרפיה גופנית מערבית, ותרבות שבטית- שמאנית.

העמקה בגילוף בעץ ירוק

חיים חן

קורס הכרות מעשית מעמיקה עם תרבות ה SLOYD השבדית והגילוף בעץ ירוק. הכרות מעשית מעמיקה עם כלי הגילוף ,גרזן וסכיני גילוף, כללי בטיחות במלאכת הגילוף, טכניקות ואחיזות מגוונות. נגלף מגוון כלי מטבח שימושיים לצד שיעורים מקצועיים נוספים דוגמאת: שיעור השחזה מעשי, שיעור בנושא גימור ושמנים המתאימים לשימוש בכלי אוכל, שיעור דקורציה בו נלמד כיצד לקשט את הכפות בשיטות מסורתיות ועוד..

קליעה מהשפע שסביב

טל שמש

7 ימים מלאים בכל טוב, ימי שישי לאורך השנה בהם נלקט צמחים שונים לקליעה, נלמד להכין אותם למלאכה וכמובן לקלוע מהם סלים בטכניקות מגוונות.

הקורס יתקיים באזור הצפון ובעיקר במשגב, בשיתוף של טל שמש, יעל פינקרפלד ובועז שילה, ומיועד למי שרוצות/ים לצלול לעולם הקליעה המרתק והמגוון...

מתחילותי/ים בספטמבר! וההרשמה כבר מתחילה...

הקורס השנתי - בני האדמה 

מיכה חנונה ועוד

ללימוד מיומנויות חיים קדומות

בחיבור ארצישראלי.

12 מפגשים (25 ימים) סביב חייהם ועולמם של תרבויות שחיו בחיבור ובתלות ישירה בטבע.  נגיע לחיבור עמוק לטבע ברבדיו השונים דרך מיומנויות החיים הקדומות ודרך תרגול מודעות טבע, הקשבה, למידה ותצפיות.

הקורס מתחיל באוקטובר

מקש לזהב - ארבע עונות

ענת אזנקוט

רוצה ללמוד ללקט צמחים ולקלוע מהם סלים? זו ההזדמנות לשריין לעצמך ימים של שקט, חיבור ויצירתיות בחיק הטבע. עולה בך סקרנות להכיר את הצמחים שנמצאים בכל מקום? אני מזמינה אותך להצטרף לשבט הקטן שלנו וללמוד ביחד ללקט ולקלוע סלים מרהיבים במקומות יפיפיים בגליל. בדיוק כפי שעשו הא.נשים מאז ומעולם. השנה נפתחים אצלנו 2 קורסים מיוחדים:

1. מקש לזהב ארבע עונות - 21 ימים מלאים של ליקוט וקליעה בחיק הטבע. ימי שני, פעמיים בחודש, החל מספטמבר.

2. מקש לזהב - העמקה - 8 ימי שישי לאורך השנה שמאפשרים העמקה והתמקצעות בטכניקות קליעה מגוונות. ימי שישי, פעם בחודש, החל מנובמבר.

מסלול הדרכה ומחנכי יער

שומרי הגן

קורס המדריכים של שומרי הגן זוכה להרחבה המגיעה לו כדי שבוגריו יוכלו לנוע עימנו בחוד החנית הבא של המהפכה האקולוגית בישראל – בתי ספר וגני יער!

אורך המסלול נשאר שנתיים, אולם הוא מקבל תוספות עומק בנושאים בהם רק נגענו בעבר – תקשורת מקרבת, צמחים, סיפורים, שפת הציפורים ועוד.

משך המסלול - שנתיים.

קורס עומק למלאכת עץ

נועם גולן ראוזניץ

קורס העומק למלאכת עץ מסורתית הוא ספינת הדגל בסטודיו שלי. הוא התהליך הכי מרתק, ממוקד, והכי מעורר תובנות שאני יודע להעביר דרך מלאכת העץ. הקורס בן 10 מפגשים באורכים של בין 4-6 שעות ~ סך שעות הלימוד כ50 שעות. ניצור היכרות רחבה ומעמיקה עם מגוון כלי העבודה המסורתיים והטכניקות השונות, דרך יצירה של פרויקטים שונים ומגוונים במלאכת העץ המסורתית. נפגוש את העצים ונלמד לתקשר עימם, במפגש ביער שיתקיים יחד עם יערן מומחה ליערנות מקיימת. נפגוש נפח ונכיר את הבסיס למלאכת הנפחות. והפתעות נוספות..

*מחזור חדש נפתח בתחילת ספטמבר!

קורס גששות - מחזור 5

אסף בן דוד

הקורס הינו הכשרה מקצועית במטרה להקנות מיומנויות גישוש, זיהוי עקבות, סימני שדה והבנה אקולוגית של חיות בר בשדה.

נפעל באתרים שונים ברחבי הארץ וניישם שיטות מסורתיות ומודרניות בכדי לזהות פעילות של מגוון חיות בר ולעקוב אחריהן.

קורס אומנות המשחקים

טאווה גורן-חיטין

אמנות השימוש במשחקים או איך להשתמש במשחק כדי :
ללמד בלי להעביר שיעור, להוביל קבוצה מכוח המשיכה, לגעת בלב כל חניך.

בקורס:

- נלמד מה זה "Invisible School".

- נכנס לעומקם של משחקים ומשמעותם.

- נלמד להשתמש במשחקים להובלה, ניהול אנרגיה וייעול מעברים.

- נבין לעומק מהו לימוד מתוך חוויה וחשיבות ההנאה.

- נלמד איך משחקים יוצרים תהליך משמעותי בקבוצה וגם אצל כל אחד.

ארץ יוצרות הפרא

חן רכטמן

מוזמנות למסע אל יוצרות הפרא שאתן! ניפגש בסטודיער שביער הסודי ליד עין שמר ונתנסה באורח משחקי בהמון טכניקות וחומרים: נגלף, נלבד, נבנה באדמה, נדפיס, נחרוט, נקלע, נשזור, נצייר, נלקט, נעסוק בקדרות קדומה ונפחות, נצבע צביעה בוטאנית, נתפור, נקשיב מלב ללב, נצוד השראה, נתחבר לתשוקה ולחושים, ננגן, נבשל יחד על המדורה הקטנה, נשמע סיפורי עמים, נערוך מסעות במיתולוגיות שבטיות...

זהו מסע יצירה תהליכי בו נשוטט יחד בשבילים לא ידועים, בהם מתגלה הקסם האמיתי.

השנה יש קורס ארוך בימי רביעי, קורס שנתי בימי שישי אחת לחודש וקורס בן 10 מפגשים בימי שני.

קורס מדריכי ליקוט

שימי רף

הקורס הרחב והמקיף ביותר בארץ לליקוט צמחי בר למאכל. נכיר לעומק את צמחי המאכל של הארץ.
נלמד להשתמש בידע באופן מעשי.
בנוסף לידע הליקוטי, הקורס יכשיר את משתתפיו להיות מדריכי ליקוט
וליצור חוויה משמעותית דרך ליקוט. 
חוויה המשפיעה על תפיסת עולמם של בני אדם,
נוגעת בלבבות האנשים ומקרבת אותם לטבע,
במטרה ליצור עולם טוב יותר ובר קיימא.

קורס שנתי - קליעה בסנסנים

רחלי בומזון אדטו

בחוג נלמד את המלאכה העתיקה של קליעת הסלים. נקלע בעיקר מסנסני עץ התמר ונתנסה בחומרים שונים נוספים הנמצאים בסביבתנו. נלמד טכניקות קליעה שונות שיאפשרו לכם להמשיך וליצור באופן עצמאי.  ההתקדמות היא בקצב אישי ואין צורך ברקע קודם במלאכת יד.

ימי שלישי פעם בשבוע, שעות 9-12 קבוץ פלך.

מסלול מטפלים - 
רפואת השלם

שומרי הגן

קורס תלת שנתי המציע את רפואת השלם – גוף נפש ורוח.

המסלול מבוסס על שילוב בין תפיסות פסיכולוגיות מודרניות, רפואת צמחים, והחיבור השמאני הרוחני / הוליסטי למקורות ידע. ​התכנית מאפשרת לשלב באופן אינטואיטיבי את כל כליו של המטפל לצורך יצירת השלם הבריא - יכולת המתבטאת במהותו של איש/אשת הרפואה (medicine wo/man).

במהלך הלימודים יעברו התלמידים פרקטיקום במסגרות שונות ויזכו להדרכה צמודה.

שנה חדשה למלאכה!
בחפץ כפיה

השנה ייפתחו אצלנו בעין כרם, ירושלים. קורסים מקצועיים בקליעת סלים, אריגה בנול דוושות, ליבוד יבש, רקמה, קליעה בלולבים, קורס הכשרת מורות למלאכה ועוד. מוזמנים להצטרף אלינו בחפץ לב ♥

שפת הציפורים

אורי ערד וסטפן קסטנבויים

נו, אז מה הן אומרות???​

שפת הציפורים היא שפה. אומנם שונה מאוד משפות אנושיות אולם יש בה שכבות רבות ומרגשות.

כמו בלימוד של כל שפה חדשה הבנה של שפת הציפורים מצריכה תרגול ומסירות, כמו כל שפה אחרת. החדשות הטובות הן שהשיעורים ניתנים כמעט בכל מקום וכמעט בכל זמן ע"י הציפורים, ולנו נותר רק להקשיב ולהיפתח לעולם חדש ומרתק של אפשרויות....

בשנה הבאה יתקיים 2 קורסים מקבילים:

קורס 8 - בצפון באמצע שבוע

קורס 9 - בירושלים בסופי שבוע.

למסיימי הקורס מוצעים מספר מסלולי המשך.

שפת הפרא

אורי ערד ועוד

בכל מקום יש טבע.

החיים בקצב החיים המודרני גורמים לתשומת הלב שלנו להיות שקועה כל הזמן בעולמם של האנשים ולשכוח שיש סביבנו טבע. 

יש טבע בכל מקום, כל הזמן, גם במקומות האורבניים ביותר...

הקורס הזה מיועד לפתוח את תשומת הלב שלנו אל הדברים הנכונים.
מבין נושאי הקורס: עצים, מערכות אקולוגיות, גששות, ארבע האלמנטים, ששת החושים ועוד...

למסיימי הקורס מוצעים מספר מסלולי המשך.

מלאכות יער

מייקי אלפנט

קורס שנתי פרוס על פני עשרה חודשים, 22 ימי הוראה ומעל 200 שעות הדרכה ושיעורים תאורטיים. קורס עומק והיחיד מסוגו בישראל, עיקר הקורס ממוקד בחרשות עץ ירוק ״טרי״ ותרבות המלאכה ביער. במהלך הקורס נעסוק בנפחות כלי עבודה מפלדה, קליעה רכה, חריטה בעץ במחרטת רגל, גילוף כלי אכילה ועוד. הקורס מתקיים כולו ביער, בארבעת עונות השנה ללא חשמל וללא תלות חיצונית. מתאים לכל מי שאוהב את היער ורוצה להעמיק במלאכות היער. 

TO     TOP