קורסים שנתיים במלאכות קדומות בישראל 2020-21

 כל הקורסים שנתיים שהמורים שלנו מציעים לשנה הבאה.

מה המלאכה שלכם לשנה זו?

יש מלא קורסים, שווה לגלגל עד למטה....

שומרי הגן - מסלולי ההדרכה

שומרי הגן

קורס מיומנויות החיים -
הקורס ייפתח בחודש אוקטובר ויתקיים ברובו ביער בצבעון.
במשך 14 חודשים, ניפגש ביער, נצעד יחד ונעמיק בלמידה פיזית, חושית ואנרגטית.
נלמד מיומנויות שונות, תוך הבנת המשמעות של מערכות היחסים עם הסביבה שלנו.
העיסוק במיומנויות אלו יעזור לנו להבין את תפקידנו כבני אדם על פני האדמה,
להיזכר בחיבור שלנו למארג החיים ולחוש אמיתיים, נינוחים ושמחים יותר.

תעודת הוראה למורי יער -
מסלול הכשרה המשלב את קורס מיומנויות החיים של שומרי הגן עם לימודי הוראה אנתרופוסופיים, ותואר ראשון בחינוך במכללת "אורנים".
שילוב בין יער לאקדמיה המתאפשר הודות לשיתוף פעולה בין שומרי הגן למכללת "אורנים". המסלול כולל לימודי הוראה וחינוך (אנתרופוסופי) ומוכר ע"י משרד החינוך.
שנת הלימודים הראשונה מבין ארבעת השנים הינה שנת המבוא של שומרי הגן - קורס מיומנויות החיים.

קורס מדריכי ליקוט

שימי רף

הקורס הרחב והמקיף ביותר בארץ לליקוט צמחי בר למאכל. נכיר לעומק את צמחי המאכל של הארץ.
נלמד להשתמש בידע באופן מעשי.
בנוסף לידע הליקוטי, הקורס יכשיר את משתתפיו להיות מדריכי ליקוט
וליצור חוויה משמעותית דרך ליקוט.
חוויה המשפיעה על תפיסת עולמם של בני אדם,
נוגעת בלבבות האנשים ומקרבת אותם לטבע,
במטרה ליצור עולם טוב יותר ובר קיימא

בני אדמה

מיכה חנונה

הקורס השנתי של בני האדמה ללימוד מיומנויות חיים קדומות בחיבור ארצישראלי.

14 מפגשים (29 ימים) סביב חייהם ועולמם של תרבויות שחיו בחיבור ובתלות ישירה בטבע. נגיע לחיבור עמוק לטבע ברבדיו השונים דרך מיומנויות החיים הקדומות ודרך תרגול מודעות טבע, הקשבה, למידה ותצפיות.

הקורס מתחיל באוקטובר

קורסים שנתיים במגוון מלאכות

"בחפץ כפיה" בית מלאכות

קורס רקמה, אריגה על נול דוושות, קליעה בסנסנים ובלולבים, יום מלאכות מגוון ועוד. הצטרפו אלינו לחגיגת יצירה עם המורות המובילות בתחום.

קורס שנתי - מלאכת עץ

נעם ראוזניץ

מעוניינים ליצור קשר אישי ועמוק עם העץ והטבע? להתחבר ליוצר שבתוככם? רוצים להכניס לחייכם פעימה קבועה של יצירה, בקבוצה של א.נשים עם ראש טוב? לקחת את לימודי המלאכה ברצינות אך בקצב מרווח?

הצטרפו לקורס השנתי למלאכת העץ המסורתית.

*11 פעימות, מפגש מידי חודש.
* כל מפגש יום מלא. (חוץ ממפגש אחד של סופש שלם)
*בכל מפגש נתמקד בנושא אחר ולאט לאט נכיר ונשתמש בשלל הכלים, הטכניקות, הרעיונות והגישות השונות של מלאכת העץ המסורתית.
*קבוצה אינטימית של עד 8 משתתפים.ות בראש דומה.
*כל משתתף.ת מקבל.ת סט כלים אישי.
*יתקיים בגבעת עדה, בימי חמישי.
*מועד לפתיחת המחזור הבא – 3.9.2020

סדרות מסעות חיבור בטבע

אופיר שדמי

מסע חיצוני בנופי במדבר והצפון, שהוא גם מסע פנימי של חיבור מחדש לעצמי, לטבע ולאנשים שסביבי. סדנה תוך כדי הליכה שמלמדת שערי חיבור לטבע ברבדים שונים- רוחני, שמאני, ריגשי, חושי ופרקטי. פעימה של שפיות, לסופ"ש אחד בחודש של טבע מפעים, אוכל על המדורה, ניגונים ופשטות לצד תהליך עוצמתי של ריפוי וחיבור מחודש לעולם. אני מלמד ידע אינטרגלי על החיים מתוך הבנה שאנו יצורים מופלאים ורב רובדיים, אני מחוייב לחידוש הברית בין אדם לאדמה ולחיים של חופש ושייכות לעולם, ובעולם. אני משלב ידע והשראה משלושה מקורות מרכזיים- בודהיזם וחכמה מהמזרח, פסיכותרפיה גופנית מערבית, ותרבות שבטית- שמאנית.

בוסתנאות מסורתית - קורס שנתי

עמית פומפן

הקורס לבוסתנאות מסורתית ויער-מאכל עוסק בשימור והעברת ידע מתחום חקלאות הבעל המקומית. הקורס מעשי מאוד באופיו ובמרכזו אנו עוסקים בהקמת בוסתן הדגמה בשטח של כחצי דונם לפחות. עיקר הידע והמיומנויות שבהם נעסוק נאספו על-ידנו לאורך העשור האחרון דרך קשרים ומפגשים עם חקלאים ותיקים, בעיקר מן המגזר הערבי בישראל ומכפרים פלסטינים בגדה המערבית. אז בואו להעמיק אל תוך "מלאכת הבוסתן": כיצד לגדל מגוון עצי פרי וצמחי תועלת בתנאי "בעל"? איך מנביטים וזורעים עצי פרי וחורש? כיצד מטפחים את האדמה לקראת שתילת עצים ובכלל? מהי טרסה ואיך בונים אותה נכון? ועוד.

קורס תלת-שנתי

שפת הציפורים

נו, אז מה הן אומרות???​

שפת הציפורים היא שפה. אומנם שונה מאוד משפות אנושיות אולם יש בה שכבות רבות ומרגשות.

כמו בלימוד של כל שפה חדשה הבנה של שפת הציפורים מצריכה תרגול ומסירות, כמו כל שפה אחרת. החדשות הטובות הן שהשיעורים ניתנים כמעט בכל מקום וכמעט בכל זמן ע""י הציפורים, ולנו נותר רק להקשיב ולהיפתח לעולם חדש ומרתק של אפשרויות....

בשנה הבאה יתקיים 2 קורסים מקבילים:

קורס 10 - בצפון באמצע שבוע

קורס 11 - בירושלים בסופי שבוע.

למסיימי הקורס מוצעים מספר מסלולי המשך.

משחקים לאנשי חינוך והדרכה

טאווה

אמנות השימוש במשחקים או איך להשתמש במשחק כדי :
ללמד בלי להעביר שיעור, להוביל קבוצה מכוח המשיכה, לגעת בלב כל חניך.

בקורס:

- נלמד מה זה ""Invisible School"".

- נכנס לעומקם של משחקים ומשמעותם.

- נלמד להשתמש במשחקים להובלה, ניהול אנרגיה וייעול מעברים.

- נבין לעומק מהו לימוד מתוך חוויה וחשיבות ההנאה.

- נלמד איך משחקים יוצרים תהליך משמעותי בקבוצה וגם אצל כל אחד.

מסלול מטפלים - 
רפואת השלם

שומרי הגן

קורס תלת שנתי המציע את רפואת השלם – גוף נפש ורוח.

המסלול מבוסס על שילוב בין תפיסות פסיכולוגיות מודרניות, רפואת צמחים, והחיבור השמאני הרוחני / הוליסטי למקורות ידע. ​התכנית מאפשרת לשלב באופן אינטואיטיבי את כל כליו של המטפל לצורך יצירת השלם הבריא - יכולת המתבטאת במהותו של איש/אשת הרפואה (medicine wo/man).

במהלך הלימודים יעברו התלמידים פרקטיקום במסגרות שונות ויזכו להדרכה צמודה.

קורס שנתי לקליעת סלים

תמיא אביחיל

בואו לקלוע איתנו סלים ומוצרים קלועים! מפגש שבועי של שלוש שעות, בקבוצה אינטימית בה תלמדי את יסודות הקליעה, תפתחי עצמאות בטכניקות השונות ותוכלי לממש רעיונות קלועים משלך שמתאימים לבית, לגינה ולעבודה. לאורך החוג תתנסו בקליעה של מספר טכניקות בדגש על יכולות קליעה עצמאיות. הקליעה בנצרים, סנסנים, ענפי זית, עלי בננה, מחטי אורן ועוד. ניתנת הדרכה גם על ליקוט חומרים מקומיים. לא נדרש נסיון קודם במלאכות והוא מתאים גם לוותיקות בקליעה.

קורס ליקוט אקו-קולינרי

יתיר שדה

קורס שנתי מקיף ומעמיק לליקוט צמחי ופטריות בר למאכל וללימוד יסודות תורת הליקוט, כחלק מתרבותה הקולינרית של ארץ ישראל. זהו קורס הליקוט הקולינרי הוותיק והמקצועי בישראל, המתקיים ברצף מאז שנת 2012.

בקורס נערוך הכרות מעמיקה עם מגוון עצום של צמחים ופטריות בר המשמשים למאכל והגדלים בטבע הישראלי, ונכיר גם את אופיה של תרבות הליקוט המקומית, מסורותיה הקדומות ופילוסופיית החיים של אנשיה.
הקורס כולל 10 מפגשים, הנפרשים על פני שנת ליקוט שלמה, מהנבט ועד לזרע. הוא נערך בקבוצה קטנה ואינטימית המאפשרת היכרות קרובה עם צמחי הבר המקומיים לצד התנסות מעשית במטבח השטח שלנו, והכנת ארוחות משותפות המורכבות ממנות הדגל של המטבח המקומי.

מקש לזהב ליקוט וקליעה

ענת אזנקוט

השנה נפתחים מגוון קורסים לליקוט צמחים וקליעת סלים. כל הקורסים מתקיימים בחיק הטבע ברחבי הגליל. אלה הזדמנויות להתחבר לקבוצה אינטימית ומקסימה, לגלות פינות חמד סודיות בטבע, לגעת בחוכמת הצמחים, להתקרב לשפע שמציעה אמא אדמא ולחוות את העונג והריפוי שמלאכת הקליעה מזמנת.
הנה הצצה לרשימת הקורסים:
🌿 בננות! קורס סתיו לקליעה בבננה
🌿 ארבע עונות - שנה של קליעה בחומרים רכים
🌿 עצמת הרכות - הכשרה למחנכים ומטפלים
🌿 מסע הנפש - טיפול בטראומה וקליעת סלים
🌿 מכשפות הגליל - על הקשר בין צמחי בר ונשיות
🌿 ניתן לתאם סדנא פרטית לפ רצונך
מוזמנים/ות באהבה להצטרף אלינו אל אי של שפיות בטבע הגלילי.

אקולוגיה אקוסטית

אסף בן דוד

הקורס הינו הכשרה מקצועית במטרה להקנות מיומנויות של זיהוי והבנת משמעותם האקולוגית. הקורס יכלול זמן בשדה במגוון בתי גידול ללמידה והכרות עם מגוון הקולות של הטבע הישראלי. הרצאות עיוניות על עקרונות ביו-אקוסטיים וכלים לזיהוי. ולא פחות חשוב כלים להקלטה וזיהוי בשדה.

בקורס נלמד לזהות ולהבין את מגוון קולות הציפורים, החרקים והיונקים של ישראל.

● כל מפגש יערך באזור שונה בארץ.
● המפגש יחל בהכרות עם הקולות בשטח והרצאת ערב.
● עם שחר נצא להקשיב למגוון ציפורים ונתרגל הבנה של עקרונות ביואקוסטים מהשטח.
● בצהריים נצא לבית גידול נוסף על מנת להכיר מינים חדשים.

קורס מורים למלאכת עץ

נעם ראוזניץ

את קורס המורים והמחנכים למלאכת עץ מסורתית יצרתי כי זיהיתי צורך חברתי גדול, שיש לאנשים רבים את הרצון למלא אותו, אבל חסרים להם הכלים.

אחרי שנים של עיסוק במלאכה, חניכה וליווי אישי בעזרת המלאכה, פיתחתי גישה ללימוד המלאכה שראיתי את ההשפעה החיובית האדירה שלה על התלמידים והמלווים, נוער ומבוגרים כאחד.

הגישה שמה דגש על חניכה דיאלוגית, יחד עם שילוב של מתודות מגישת התקשורת המקרבת, ויחד עם עידוד לחשיבה ביקורתית בנושאי אקולוגיה, רוח, ואורח חיים.

ב4.9.20 נפתח מחזור לקורס. 20 ימי שישי, מפגש מידי שבועיים, של העמקה אל הפרקטיקה והתיאוריה של חינוך בעזרת מלאכת עץ מסורתית.

הכשרת מנחי מסעות חיבור

אופיר שדמי ושאניה כהן בן חיים

הכשרת מנחי מסעות ומרחבי חיבור וריפוי בטבע.
קורס דו שנתי מעמיק המזמין את המשתתפים בו לעבור תהליך משמעותי של חיבור אדם - אדמה וללמוד כיצד להנחות מסעות חיבור בטבע.
התהליך בשנה א' כולל 5 מסעות סופ""ש, 7 ימי לימוד,5 מפגשי זום לעיבוד לאחר כל מסע ושני מפגשי ליווי אישיים עם אחד המנחים.
לפראים שלחו הודעה אל עדי 0508922506

קליעה מהשפע - ליקוט וקליעה

טל שמש

קורס של 7 ימים לאורך השנה (ניפגש כל 4-5 שבועות ליום שלם 9:00-16:00) לליקוט צמחים וקליעתם לסלים נהדרים. ננדוד בעקבות צמחי הקליעה, נלמד איך לייבש ולטפל בהם, ונקלע מהם סלים במגוון טכניקות. מסע דרך עונות השנה ועם קבוצה קבועה שהולכת יחד דרך של חיבור ידיים ולב... הקורס מתאים גם ללא נסיון קודם בקליעה, מוזמנות ומוזמנים בשמחה לצלול את המלאכה היפה והשימושית הזו :- )

קורס שנתי במלאכות היער

"המרכז למלאכות ביער" קיבוץ צבעון

במהלך שנה שלמה נפגש אחת לחודש ליומיים, בכל פעם נעסוק בנושאים שונים אך קשורים. נתחיל מבניית עמדות והכנת כלים ונמשיך למלאכות הגילוף השונות בעץ.
היער מהווה הבית של הקורס ולכן בכל פעם שנפגש ננסה גם לחוות ולהתבונן בשינויים החלים בו.""
מה בתכנית-
נפגש אחת לחודש ליומיים בכל פעם. המפגשים מהווים בסיס אחד לשני ואת רוב הלימוד שלנו יחד נעשה בהמשכים. סהכ 22 ימי הוראה במשך 10 חודשים. מפגש ראשון ואחרון 3 ימים.

שהות ביער-
במהלך המפגשים נישן ונחיה ביער באופן פשוט, את הארוחות נכין בעצמנו על המדורה וכשהשמש תרד נדליק את אור הכוכבים. מטעני האנרגיה יהיו מהמדורה והחברה. מומלץ בחום להביא אוהל שק שינה ומזרון טובים, משתתפי הקורס יזכו לבלות כמעט שנה בצפייה באותו מקום ביער- נוכל להרגיש ולצפות בהבדלים בין העונות וללמוד קצת יותר על איך היער מתנהג אולי אפילו נזכה לקצת שלג. בחורף, באביב, בקיץ ובסתיו.
למי מתאים ?
בראש ובראשונה הקורס מתאים לכל מי שמעוניין לעסוק במלאכות יער פשוטות ומסורתיות, הידע הנרכש יכול לשרת את המשתתפים לאחר מכן לגשת לעיסוק זה כתחביב לחיים או כהוראה לאחרים- הקורס אינו מתיימר להכשיר מורים אך זהו הבסיס.

קורס גששות

אסף בן דוד

10 מפגשים המתמקדים במיומנויות גישוש, זיהוי עקבות, סימני שדה והבנה אקולוגית של חיות בר בשדה. במהלך הפעילות נעקוב אחר בעלי-חיים שונים, בסביבות אקולוגיות שונות בארץ. בכל מקום נלמד כיצד לאתר את חיות הבר בשיטות מסורתיות ומודרניות.

למי הוא מיועד?
הקורס הינו הכשרה מקצועית במטרה להקנות מיומנויות גישוש, זיהוי עקבות, סימני שדה והבנה אקולוגית של חיות בר בשדה. במפגשים נעקוב אחר מגוון בע""ח בסביבות אקולוגיות שונות בארץ. בכל אתר נלמד כיצד לאתר את חיות הבר בשיטת מסורתיות ומודרניות.

התכנים בקורס כוללים:
זיהוי עקבות וסימני שדה של יונקים, עופות, זוחלים, פרוקי רגליים ודו חיים.
זיהוי עצמות וגולגלות וניתוח גיל/סיבת המוות עפ""י העצמות.
היכרות עם דגמי תנועה של חולייתנים ופרוקי רגליים ע""י התבוננות על העקבות ופירוש דגמי התנועה בשדה.
פעולת הגישוש - מעקב אחרי חיות בר – הכרות עם המיומנות, התנסות מעשית בשטח ומפגש עם גששים מקצועיים.
התיישנות עקבות.
התנסות בגישוש במגוון תאי שטח ובתי גידול.
קולות וריחות חיות בר ככלי לגישוש.
מה יהיה במפגשים?
כל מפגש יערך באזור שונה בארץ.
המפגש יחל בהרצאת ערב, עם שחר נצא לחפש עקבות.
לאחר ארוחת בוקר, נצא לסבב גישוש נוסף וממוקד, להכרות עומק עם המערכת האקולוגית וחיות הבר של האזור.
לאורך הקורס יינתן חומר עיוני כהכנה למפגשים.

מלאכות מסורתיות - קורסים שנתיים

יונית קריסטל

קליעה, אריגה, ליבוד, צביעה טבעית, עבודה באדמה ועוד מלאכות בקורסים השנתיים של תשפ"א. קורסים שונים, כך שכל אחת/ד ת/יוכל למצוא לידיים שלה/ו במה להתעסק. מגוון מלאכות, שכל אחת יכולה להרגיע, לקרב אותנו לטבע, ולהפוך את האצבעות שלנו לשלוחות יצירתיות של הלב.

TO     TOP